דיווח: מומחים מעריכים שאיראן יכולה להשיג בתוך חודש את החומר הדרוש לייצור פצצה גרעינית

ב"ניו יורק טיימס" דווח כי מומחים ממכון מחקר עצמאי שבחן את דוחות פקחי האו"ם קבע כי איראן יכולה להשיג בתוך חודש כמות מספקת של אורניום מועשר, הנחוצה לייצור פצצה גרעינית אחת. עם זאת, איראן זקוקה לפחות לשנה שלמה לטובת פיתוח שיאפשר ייצור ראש נפץ גרעיני

סוכנויות הידיעות
בווידאו: זריף אומר שישראל לקחה הימור גרועה בפגיעה בנתנז (צילום: רויטרס)

איראן זקוקה לחודש אחד בלבד כדי להעשיר מספיק אורניום עד לרמה של 90% הנחוצה לייצור ראש נפץ גרעיני - כך דווח בעיתון ה"ניו יורק טיימס". לפי הדיווח, שורת מומחים של מכון מחקר עצמאי בחנו את ממצאי דוחות פקחי האו"ם בדבר העובדה שאיראן כבר העשירה 10 ק"ג אורניום לרמה של 60%, וכי היא יכולה להעשיר מספיק אורניום לרמה של 90% - הכמות הנדרשת לטובת ייצור פצצה גרעינית אחת.

על אף קביעה זו, כדי לייצר ראש נפץ גרעיני איראן תזדקק גם לבצע פיתוח נוסף שעשוי להימשך לפחות עוד שנה. איראן שאפה להגיע לנקודה זו כדי להפעיל לחץ על ארצות הברית ובנות בריתה לפעול בדחיפות רבה יותר לחידוש הסכם הגרעין מ-2015.

עוד בוואלה!

ההתרסקות ליד יוון: בכיר לשעבר במשרד התקשורת ואשתו נהרגו בדרך לחופשה

לכתבה המלאה
"חודש בלבד מייצור ראש נפץ גרעיני". מתקן גרעין באיראן (צילום: AP)

עוד מצוין בדו"ח כי איראן לא הייתה קרובה כל כך ליכולת ייצור גרעינית שכזו מאז תקופת כהונתו של הנשיא אובמה בה נחתם הסכם הגרעין ב-2015. הסכם זה אילץ את איראו לשלוח יותר מ97% מהדלק שלהם אל מחוץ למדינה.

מאז פרשה ארצות הברית מהסכם הגרעין בתקופת כהונתו של הנשיא דונלד טראמפ ב-2018, התקרבה איראן בצורה ניכרת לאותו רף שיאפשר לה את ייצור ראש הנפץ הגרעיני. בשבוע שעבר הודה שר החוץ אנתוני בלינקן כי התקדמותה של איראן בתוכנית הגרעין הייתה כה מהירה, עד ש"חזרה להסכם הגרעין הקודם עשוי להיות הגיוני בקרוב".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully