נפילת אפגניסטן

ביום השנה ל-11 בספטמבר: טליבאן הניף את דגלו בארמון הנשיאות

בטקס קצר בקאבול, הניף ראש הממשלה החדש את דגל טליבאן עם תחילת עבודת הממשלה החדשה - שאינה כוללת נשים או מחנות פוליטיים יריבים. ארגון הקיצוני גם צבע את שערי הכניסה לשגרירות האמריקנית בקאבול בצבעיו, ומתחיל להקשות על נשים כשאסר עליהן לעשות ספורט

אי-פי
בווידאו: טקס הזיכרון לציון 20 שנה לאסון התאומים (צילום: רויטרס)

טליבאן הניף אתמול (שבת) את דגל הארגון בארמון הנשיאות בקאבול, במהלך טקס קצר - כך אמר גורם רשמי בממשלה החדשה באפגניסטן, במקביל לציון יום השנה ה-20 למתקפת 11 בספטמבר בארצות הברית. בעקבות הפיגועים פלשה ארצות הברית לאפגניסטן והפילה את משטר טליבאן שהעניק מקלט לאל-קאעדה, הארגון שעמד מאחורי המתקפה - רק כדי לחזות בטליבאן שב לשלטון לפני כחודש, עם נסיגתה מהמדינה לאחר 20 שנות נוכחות צבאית.

אחמדוללה מותאקי, ראש מערך התקשורת של טליבאן, אמר כי ראש הממשלה החדשה, חסן אחונד, הניף את הדגל בטקס שהחל בשעה 11:00, לציון תחילת עבודת הממשלה בת 33 החברים. מוקדם יותר, גורם אחר בטליבאן אמר כי הדגל השחור והלבן של הארגון הונף כבר בארמון ביום שישי. הארגון הקיצוני גם צבע את שערי הכניסה לשגרירות האמריקנית בקאבול בצבעיו.

הרכב הממשלה החדשה של טליבאן - הכוללת רק גברים וחברי הארגון - הוכרזה בשבוע שעבר והתקבלה באכזבה על ידי הקהילה הבינלאומית, שקיוותה שטליבאן יעמוד במילתו להקים ממשלה רחבה יותר.

עוד בוואלה!

11/9 בישר על תחילת עידן תיאוריות הקונספירציה. מאז הן הורסות את ארה"ב

לכתבה המלאה
דגל טליבאן בארמון הנשיאות בקאבול (צילום: אתר רשמי, טוויטר)

חמיד כרזאי, נשיאה הראשון של אפגניסטן אחרי הפלישה האמריקנית ונפילת משטר טליבאן ב-2001, קרא בטוויטר ל"שלום וליציבות". הוא הביע תקווה שהממשלה הזמנית החדשה תהפוך ל"ממשלה רחבה שיכולה להיות הפנים האמיתיים של כל אפגניסטן". כרזאי ציין את יום השנה ה-20 לפיגועי 11 בספטמבר בפגישה עם מנהיגים שבטיים במתחמו המבוצר בקאבול, שבו הוא נותר עם משפחתו מאז כיבושה של העיר בידי טליבאן בחודש שעבר.

קאבול עברה שינויים רבים בשני העשורים שחלפו מאז הפעם האחרונה שהייתה בידי טליבאן. החשמל היה מצרך נדיר בזמנו, ובקושי מיליון איש חיו בבירת אפגניסטן. עתה, לוחמי הארגון כבר לא דוהרים ברחבי העיר על גבי הטנדרים שלהם. במקום זאת, הם מפלסים את דרכם בתוך פקקי התנועה קאבול, שבה חיים כבר יותר מחמישה מיליון בני אדם.

דגל טליבאן מצויר על שערי הכניסה של השגרירות האמריקנית בקאבול, אתמול (צילום: AP)

בעבר, טליבאן אסר על פעילותן של מספרות, אך עכשיו ללוחמיו יש את מיטב התסרוקות, אף שהם עדיין שומרים על זקן עבות בהתאם לחוקי האסלאם. עם זאת, לאחרונה החל הארגון להטיל הגבלות נוקשות, במיוחד על נשים, שעליהן נאסר לעסוק בספורט רשמי. בנוסף לכך, כמה הפגנות של נשים פוזרו באלימות.

מרזיה חמידי, לוחמת טאקוונדו השואפת להיות אלופה לאומית, אמרה כי חזרת טליבאן לשלטון ריסקה את חלומותיה. היא הייתה בין הנשים שהותקפו באחת ההפגנות וכונו "סוכנות של המערב" על ידי טליבאן. היא אמרה שהיא לא מופתעת מהנסיגה האמריקנית.

"השנה או בשנה הבאה, הם היו צריכים לעזוב בסופו של דבר", אמרה מאחת מחנויות היוקרה בעיר. "הם הגיעו מתוך אינטרס שלהם ועזבו מתוך אינטרס שלהם". חמידי מקווה שטליבאן יקל על ההגבלות, אבל במבט חטוף לבעלי החנות, פייסל נזירי, היא מוסיפה: "רוב הגברים באפגניסטן מסכימים עם מה שטליבאן אומר על נשים ועל החוקים נגדן".

נזירי הנהנן בהסכמה, ואמר כי הגנה על זכויות הנשים היא לא משהו שתוציא את הגברים האפגנים לרחובות.

"הנשים שעזבו לא מייצגות אותנו". הפגנת נשים בקאבול בעד טליבאן, אתמול (צילום: AP)

טליבאן אפילו ארגן אתמול צעדת נשים משלו בהשתתפות עשרות נשים, מכוסות מכף רגל ועד ראש. הן התכנסו באולם באוניברסיטת קאבול באירוע מתוכנן היטב לגינוי 20 שנות המאמצים המערביים לחזק את הנשים במדינה.

הדוברות הקריאו נאומים שבהם חגגו את ניצחון טליבאן על המערב שאותו הגדיר "אנטי-אסלאמי". הן צעדו בקצה בשטח המרכז, והניפו שלטים שעליהם נכתב "הנשים שעזבו לא מייצגות אותנו". אלפי נשים ברחו מאפגניסטן מאז שנפלה בידי טליבאן. "אנחנו לא רוצות חינוך משותף", נכתב בכרזה אחרת.

מחוץ לאולם, האחראי להשכלה גבוהה מטעם טליבאן, מולאווי מוחמד דאוד חקאני, אמר כי 11 בספטמבר היה היום שבו "העולם החל בתעמולה שלו נגדו וקרא לנו טרוריסטים" והאשים אותנו בפיגועים בארצות הברית.

עטא זכירי, שמגדיר את עצמו פעיל למען החברה האזרחית, אמר כי ארצות הברית טעתה כשתקפה את אפגניסטן אחרי הפיגועים. לדבריו, המלחמה יצרה דור חדש של לוחמי טליבאן נוקשים.

"היה צריך לאפשר לטליבאן להישאר. למה לא עבדנו איתם? במקום זאת, הם יצאו להילחם", אמר. "ועכשיו חזרנו לאותו מקום שבו היינו לפני 20 שנה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully