וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לפני העברת התקציב בכנסת: הושגו הסכמות על העלאת גיל הפרישה והרפורמה בחקלאות

עודכן לאחרונה: 2.9.2021 / 14:57

חברי הקואליציה הגיעו לפשרה על שניים מהנושאים שעמדו במרכז המחלוקת בדרך לתקציב. מאות מיליוני שקלים נוספים יועברו לנשים מוחלשות, וסעיפים יוסרו מהסעיף הנוגע להסרת חסמי הייבוא בחקלאות. המכשול היחיד שנותר בפני הממשלה הוא הקמת רשות הרגולציה, אליה מתנגדת מרצ

בווידאו: שר האוצר ליברמן פותח את הדיונים על התקציב במליאת הכנסת/צילום: ערוץ הכנסת

שידור חי מההצבעה על התקציב בכנסת (צילום: ערוץ הכנסת)

LIVE

הממשלה הגיעה הבוקר (חמישי) להסכמות על העלאת גיל הפרישה לנשים והרפורמה בחקלאות, לקראת ההצבעה על התקציב בכנסת. מדובר בשניים משלושת מנושאי המחלוקת המרכזיים שהיו בקואליציה. הסעיף היחיד שנותר בדרכה הוא הקמת רשות הרגולציה, והשיחות בין המפלגות נמשכות לתוך כינוס המליאה.

חברות הכנסת מיכל רוזין וג'ידא רינאווי זועבי ממרצ, אפרת רייטן ונעמה לזימי מהעבודה ומירב בן ארי מיש עתיד דרשו להוסיף למתווה של משרד האוצר להעלאת גיל הפרישה רשת ביטחון לנשים קשות יום שנפלטות מוקדם משוק העבודה. בימים האחרונים קיימו באוצר שיחות מרתוניות עם הח"כיות המתנגדות, שבסופן הושגה הפשרה.

במסגרת הסיכום, נקבע כי מעבר ל-630 מיליון שקלים שהוקצו לתכנית בהחלטת הממשלה, תורחב רשת הביטחון החברתית במאות מיליוני שקלים נוספים. התכנית הנלווית תכלול מענקים לנשים מוחלשות ומבוגרות כדי לצמצם את הקשיים שיביא עמו המהלך.

בנט, ליברמן, סער וקארה בהשקת התכנית למלחמה ברגולציה. דוברות משרד האוצר,
שיחות אינטנסיביות. קארה, סער, בנט וליברמן/דוברות משרד האוצר

לאחר מכן, הושגו הסכמות גם בנושא הרפורמה בחקלאות. חברי הכנסת רם שפע, רם בן ברק ואלון שוסטר הגיעו להבנות עם שר החקלאות עודד פורר ומשרד האוצר על שינויים במתווה והוצאת חלק מהסעיפים מהרפורמה גם אחרי קריאה ראשונה. הדיון בענף הביצים יימשך בשלושת החודשים הקרובים, לא במסגרת חוק ההסדרים.

בשלושת הימים האחרונים התקיימו שיחות מרתוניות בקואליציה על סעיפים בחוק ההסדרים שמלווה את התקציב. המחלוקת המרכזית שנותרה עוסקת בהקמת רשות רגולציה שתיקח סמכויות ממשרדי הממשלה. במרצ מתנגדים נחרצות לאחד הסעיפים, אולם סגן השר אביר קארה מסרב לסגת. ביממה האחרונה התקיימו שיחות אינטנסיביות במשרד ראש הממשלה סביב הנושא.

שר האוצר, אביגדור ליברמן במהלך כינוס מליאת הכנסת 2 בספטמבר 2021. נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת
"התקציב הכי חברתי". ליברמן בכנסת, היום/דוברות הכנסת, נועם מושקוביץ
נתניהו במהלך שהותו בכנסת 
בעמדת הבידוד 2 בספטמבר 2021. דני שם טוב, דוברות הכנסת
נתניהו ביציע המבודדים, היום/דוברות הכנסת, דני שם טוב

בפתח כינוס המליאה להצבעה, שר האוצר אביגדור ליברמן הציג את התקציב. "זהו יום חגיגי, אחרי שלוש וחצי שנים זו הפעם הראשונה שהבית הזה מקיים דיון על תקציב. שלוש וחצי שנים לא התקיים במליאה דיון אמיתי על תקציב המדינה, זה דבר חסר תקדים", אמר. "הדיון היום מסמל יותר מכל את תום עידן הטרלול וחזרה לנורמליות. זו הוכחה שהממשלה מתפקדת והקואליציה מתפקדת". מול הביקורת על הסרת הרגולציה, טען כי "זה התקציב הכי חברתי בתולדות מדינת ישראל".

מוקדם יותר, קארה תקף את המתנגדים לרפורמה בציוץ בטוויטר. "שני משרדים ממשלתיים יחד עם פוליטיקאים והיועצת המשפטית שהתעוררה עם צבא לוביסטים מנסים לספר סיפורים ומעשיות הרפורמה מגנה על הציבור מפני עבודה גרועה ולא פוגעת בכלום, מלבד חוסר הרצון של המשרדים להתאים את הרגולציה למאה ה-21. בשביל זה באתי לכנסת", אמר.

ניצן הורביץ, עיסאווי פריג' וג'ידא רינאווי זועבי - בהגשת המלצותיהם הנשיא ריבלין. ראובן קסטרו
מתנגדים לרפורמה ברגולציה. פריג', הורוביץ ורינאווי זועבי ממרצ/ראובן קסטרו

מליאת הכנסת מתכנסת כדי לאשר את הצעת התקציב ל-2022-2021 והתכנית הכלכלית בקריאה ראשונה, שלוש וחצי שנים מאז האישור הקודם. לפי החוק, על הכנסת לאשר את התקציב עד ל-14 בנובמבר, כדי למנוע את פיזור הכנסת, ובממשלה מתכננים להקדים את ההצבעה על האישור הסופי ל-10 בנובמבר. יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו הגיע ליציע המבודדים במליאה הישר מהטיסה מחופשתו בהוואי כדי להשתתף הצבעה.

הייעוץ המשפטי של הכנסת פרסם ביקורת חריפה על חלק מחוק ההסדרים. במסמך שפרסם נכתב בין היתר על סוגיית גיל הפרישה לנשים כי "חוק ההסדרים אינו המסגרת לדיון בנושא". על הסרת החסמים לייבוא ביצים נטען כי זו "סוגיה שנויה במחלקות בעלת השלכות כבדות, ראוי לאפשר בה דיון ממצה שלא במסגרת ההסדרים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully