נפילת אפגניסטן

טליבאן: נשים יורשו ללמוד באוניברסיטה, אך בנפרד מגברים

השר להשכלה גבוהה של הארגון אמר בכנס בקאבול - בהשתתפות גברים בלבד - כי תכנית הלימודים החדשה תכלול ערכים "אסלאמיים", תוך מניעת עירוב מגדרי. ההפרדה תהיה גם בתיכונים ובבתי הספר. "הם התייעצו רק עם גברים", סיפרה מרצה מקומית

  • אפגניסטן
  • טליבאן
סוכנויות הידיעות
בלי נוכחות של נשים. לוחם טליבאן במהלך הכנס בקאבול, אתמול (צילום: GettyImages, Aamir QURESHI /AFP)

טליבאן יאפשר לנשים ללמוד באוניברסיטה, אך הארגון יאסור על שיעורים מעורבים עם גברים - כך אמר השר להשכלה גבוהה מטעם הארגון הקיצוני. מאז שכבש את המדינה בתחילת החודש, טליבאן הבטיח להנהיג משטר נוקשה פחות בהשוואה לשנות ה-90, כשאסר על נשים ועל ילדות ללמוד.

"העם האפגני ימשיך בלימודי ההשכלה הגבוהה בבטחה בהתאם לחוקי השריעה וללא עירוב בין גברים לנשים", אמר השר עבדול באקי חקאני בפגישה עם מנהיגים שבטיים. לדבריו, טליבאן רוצה "ליצור תכנית לימודים הגיונית ואסלאמית העולה בקנה אחד עם הערכים האסלאמיים, הלאומיים וההיסטוריים שלנו, ומצד שני כזו שתוכל להתחרות להתחרות במדינות אחרות".

בנוסף לכך, ההפרדה בין בנים לבנות תהיה גם בבתי הספר ובתיכונים, כפי שכבר נהוג באזורים נרחבים באפגניסטן השמרנית.

טליבאן הבטיח לכבד את ההתקדמות שנרשמה בתחום זכויות הנשים ב-20 השנים האחרונות, אך רק על פי הפרשנות המחמירה שלו לאסלאם. השאלה אם נשים יוכלו לעבוד, לקבל השכלה בכל הרמות ולהתערבב עם גברים הייתה מהבוערות ביותר.

ואולם, הניסיון של טליבאן למתג את עצמו מחדש נתקל בספקות רבים. כך, למשל, אף אישה לא השתתפה במפגש שנערך אתמול בקאבול, שבו נכחו בכירים נוספים בטליבאן.

עוד בוואלה!

ישראל לקהילה הבינלאומית: ספקו הגנה לנשים באפגניסטן

לכתבה המלאה

"המשרד להשכלה גבוהה של טליבאן התייעץ רק עם מורים וסטודנטים גברים על חידוש הפעילות של האוניברסיטאות", אמרה מרצה שעבדה באוניברסיטה בעיר בתקופת הממשלה האחרונה. לדבריה, זאת דוגמה ל"מניעה השיטתית מנשים להשתתף בקבלת החלטות" ו"לפער בין ההצהרות למעשים של טליבאן".

שיעורי הקבלה לאוניברסיטאות באפגניסטן עלו ב-20 השנים האחרונות, במיוחד בקרב נשים שלמדו עם גברים והשתתפו בסמינרים עם פרופסורים. עם זאת, שורת מתקפות קטלניות נגד מרכזי חינוך בחודשים האחרונים עוררה בהלה. טליבאן הכחיש כי הוא ביצע את הפיגועים, שעל חלקם קיבלה אחריות שלוחת דאעש באפגניסטן.

תחת שלטונו האכזרי הקודם, טליבאן שלל את מקומן של הנשים בחיים הציבוריים, אסר על מופעי בידור ומוזיקה והטיל עונשים אכזריים כמו סקילה למוות על מי שהורשע בניאוף. טליבאן טרם הודיע על הרכב הממשלה החדשה ואמר כי זאת תוכרז עם תום נסיגת הכוחות האמריקניים מחר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully