בצה"ל קוראים להגיב לתוקפנות האיראנית, הדרג המדיני מסתפק בפעילות דיפלומטית

כמעט 3 שבועות לאחר תקיפת מכלית ה"מרסר סטריט", ובין צה"ל והדרג המדיני נמשכים הדיונים סביב התגובה הרצויה למתקפות הימיות של איראן נגד כלי שיט ישראליים. בצה"ל סבורים כי ישראל הגיעה למיצוי הפעילות המדינית מולה, ואולם בדרג המדיני מעדיפים לחכות

  • איראן

דיונים בין הדרג המדיני לצמרת צה"ל והמוסד התקיימו בשבוע האחרון סביב הזירה הימית ופעילותה של איראן נגד כלי שיט בבעלות ישראלית. להערכת גורמים בכירים במטה הכללי של צה"ל וחיל הים, ישראל הגיעה למיצוי הפעילות המדינית נגד איראן, ועל כן נדרשת תגובה צבאית, בעקבות הפעולה האחרונה של איראן נגד המכלית "מרסר סטריט". ואולם, בדרג המדיני חושבים שיש להסתפק בפעילות דיפלומטית.

לדברי הגורמים הבכירים בצה"ל אין לאפשר למשטר האייתולות לתקוף מכליות ישראליות, שכן הדבר עלול להוביל לפגיעה קשה באינטרסים הישראליים בעתיד ולהעמיד בסכנה כלי שיט אזרחיים בקווי הספנות ברחבי העולם.

עוד הם טענו כי על פי כל האינדיקציות, המו"מ בין איראן למערב על פרויקט הגרעין אמור להיפתח מחדש בשבועות הקרובים, אם לא יחולו שינויים של הרגע האחרון.

עוד בוואלה!

ראש מערך המל"טים של איראן: זה האיש שעומד מאחורי תקיפת הספינה בעומאן

לכתבה המלאה
תגובה צבאית תזיק למאמץ המדיני המתמשך נגד איראן. המכלית "מרסר סטריט" (צילום: רויטרס)

מנגד, הדרג המדיני קרא לצנן את האווירה בשלב זה ולהסתפק בגינויים של בריטניה וארצות הברית, מאחר ותגובה צבאית תזיק למאמץ המדיני המתמשך נגד איראן, ועלולה לחלץ אותה מביקורת לקראת המשא ומתן על פרויקט הגרעין. יחד עם זאת, גורמים שבקיאים בתוכן הדיונים אמרו אמש כי ייתכן שינוי בגישה של הדרג המדיני אם יכנס מידע מודיעיני חדש הנוגע לאיראן.

ב-31 ביולי כלי תקשורת זרים דיווחו כי המכלית "מרסר סטריט" הותקפה סמוך לאי מוסירה, ושני אנשי צוות שהיו על סיפונה, אזרח בריטי ורומני, נהרגו. חברת הספנות אליה שייכת המכלית, "זודיארק מריטיים", הינה בבעלות הישראלי אייל עופר, והייתה בדרכה לאיחוד האמירויות. ישראל האשימה את איראן בתקיפה הספינה, ומאוחר יותר ארצות הברית ובריטניה גינו אותה ואת הרג אנשי הצוות. בירושלים הביעו שביעות רצון בעקבות הביקורת הבינלאומית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully