וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

17 אלף דונם של יער מפויח: תיעוד מיוחד מהשריפה בהרי ירושלים

עודכן לאחרונה: 16.8.2021 / 13:24

את הנזקים שהותירה השריפה שהחלה להשתולל אתמול בצהריים עדיין קשה לאמוד. ברשות הטבע פעלו היום לצמצם ככל שניתן את היקף הפגיעה בצמחים ובבעלי החיים, שחלקם נמצאים בסכנת הכחדה. "ללא ספק מדובר בפגיעה קשה בטבע, בית הגידול לא ישוב להיות כשהיה" | תיעוד מהאוויר

בווידאו: תיעוד מרחפן של נזקי השריפה בהרי ירושלים/צילום: Droneimagebank

בזמן שצוותי כיבוי האש מנסים לכבות את מוקדי השריפה האחרונים שעוד בוערים, עוד קשה לאמוד את הנזק האמיתי שנגרם בדליקה שהחלה להשתולל אתמול בשעות הצהריים (ראשון) בירושלים. מכבאות והצלה נמסר כי כ-17 אלף דונם עלו באש בשריפה, כשבתיעוד ניתן לראות את העצים הרבים שנותרו מפויחים.

התיעוד המיוחד מראה את היערות השרופים ואת השטחים השחורים המרובים. השריפה, שפרצה באזור בית מאיר/שורש, התפשטה משם לכיסלון דרך יער הקדושים, ועלתה לגבעת יערים, רמת רזיאל ויישוב שואבה.

לאחר הערכת מצב, אישרו כוחות הביטחון לתושבים לחזור לבתים ביישובים האחרונים שנותרו ריקים מאדם, רמת רזיאל וגבעת יערים. לפני כן ניתן אישור חזרה של התושבים ליישוב כיסלון וכן לצוות העובדים של בית החולים איתנים.

נזקי השריפה בירושלים 16 באוגוסט 2021. Droneimagebank, אתר רשמי
נזקי השריפה בירושלים, היום/אתר רשמי, Droneimagebank

גם היום המשיכו לפעול צוותי כיבוי אש באזור, יחד עם פקחי רשות הטבע והגנים ועובדי קק"ל, כדי למנוע את התחדשות האש לקראת הצהריים. אנשי רשות הטבע הודיעו כי הם פועלים לצמצם ככל שניתן את היקף הפגיעה בצמחים ובבעלי החיים באזור, שחלקם נמצאים בסכנת הכחדה. חנוך צורף, יערן קק"ל באזור ההר סיפר כי "לאחר 35 שנים באזור ההר, זו השריפה השנייה בגודלה שראיתי כאן, הרוח החזקה יצרה סופה של אש, והלהבות הגיעו לעשרות רבות של מטרים. לא זוכר מראות כאלה".

עוד בוואלה!

שריפת הענק בהרי ירושלים: עשרות צוותי כיבוי נלחמים באש; הנעדר השני אותר

לכתבה המלאה

מפת השריפות בהרי ירושלים

נזקי השריפה בירושלים 16 באוגוסט 2021. Droneimagebank, אתר רשמי
נזקי השריפה בירושלים, היום/אתר רשמי, Droneimagebank

ד"ר יריב מליחי, אקולוג מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים, הסביר לוואלה! כי "מדובר בשריפה נרחבת בשטח עשיר מאוד מבחינה אקולוגית ונופית. השריפה עדיין משתוללת וקשה עוד לאמוד את נזקיה ולהעריך בהתאם את תקופת שיקומה והמאמצים שיידרשו לכך. יחד עם זאת, בשטחי השמורות והגנים הלאומיים באזור מאות מיני צמחים ובעלי חיים ואלפי בעלי חיים. בעלי החיים הקטנים כדוגמת צבי יבשה, לטאות, נחשים קיפודים לא מצליחים לרוב להימלט מהאש שאוחזת בשטח וסביר שרבים מהם ייפגעו וימותו".

אזור השריפה בהרי ירושלים, 16.8.21. ליאור כהן, רשות הטבע והגנים
"יאבדו את שטחי המחייה הטבעיים שלהם". יחמורים באזור השריפה, היום/רשות הטבע והגנים, ליאור כהן

"חיות הבר הגדולות יותר באזור, בהן צבאים, צבועים, יחמורים, שועלים, תנים וגם עופות דורסים, כנראה יצליחו לברוח ברובם מהשריפה אך יאבדו את בית הגידול ושטחי המחייה הטבעיים שלהם - דבר שיפגע ביכולת שלהם לשרוד באזור וביכולת הרבייה שלהם", אמר מליחי. "ללא ספק מדובר בפגיעה קשה בטבע, אחרי השריפה בית הגידול לא ישוב להיות כשהיה. לפני כ-15 שנים ולאורך השנים הושבו לאזור על ידי רשות הטבע והגנים פרטים רבים של יחמורים, ושטח המחייה שלהם נשרף ונפגע. בנוסף שמורת הר הטייסים שנפגעה קשות היא מוקד של 15 מיני סחלבים נדירים שרק בעתיד נדע את ההשלכות וההשפעות של השריפה על מינים אלו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully