למרות ההצהרות: מעבר כרם שלום ייפתח לייצוא סחורות לראשונה מאז שומר החומות

בתום הערכת מצב ביטחונית, הוחלט כי החל ממחר יתאפשר ייצוא מצומצם מהרצועה של תוצרת חקלאית וטקסטיל לשיווק בשטחי יו"ש וחו"ל דרך מעבר כרם שלום. ההחלטה מגיעה חרף הבטחותיו של שר הביטחון על שינוי במדיניות במעברים, וברקע המתיחות הביטחונית מהימים האחרונים

אמיר בוחבוט ויפעת רוזנברג
20/06/2021

מעבר כרם שלום ייפתח מחר (שני) לייצוא של תוצרת חקלאית ומוצרי טקסטיל. ההחלטה בנושא התקבלה בתום הערכת מצב ביטחונית, ובניגוד להצהרותיו של שר הביטחון בני גנץ כי לא יתאפשר מעבר ציוד שאינו הומניטרי עד שלא תחול התקדמות במו"מ עם חמאס בנושא השבויים והנעדרים.

לפי החלטת הדרג המדיני, הסחורות יעברו מהרצועה בשטחי יהודה ושומרון וחו"ל דרך מעבר כרם שלום. זאת, לראשונה מאז סיום מבצע שומר החומות. עם זאת, לא יתאפשר לפי שעה ייצוא תוצרת חקלאית מהרצועה לישראל, אך לאחר בקשת סוחרים ישראלים המשתמשים במתפרות ברצועה, יתאפשר השבוע ייצוא של טקסטיל לבתי עסק בישראל.

במערכת הביטחון מדגישים כי כל יתר התוצרת העזתית לא מאושרת לייצוא לישראל או לשטחי יהודה ושומרון וחו"ל דרך מעבר כרם שלום.

מעבר כרם שלום 15 באוגוסט 2018. שי מכלוף
מעבר כרם שלום(צילום: שי מכלוף)

ההחלטה התקבלה ברקע המתיחות הביטחונית המתחדשת בין ישראל לעזה מאז סיום המבצע והשגת הפסקת האש. שיגור בלוני התבערה וההפגנות האלימות על גדר הגבול בימים האחרונים הגיעו לשיאן עם תקיפה של עמדת שיגור ומתחמים של חמאס על ידי צה"ל בשישי. לאחר מכן נשמעה התרעת צבע אדום ככל הנראה כתוצאה מירי קליעים לשטח ישראל.

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס היום לסוגייה ואמר כי ישראל לא תסבול התקפות על עוטף עזה - וכי על חמאס להתרגל למדיניות חדשה של תקיפות ברצועה. "הסבלנות שלנו אזלה, תושבי עוטף עזה אינם אזרחים סוג ב'", אמר בנט בנאום שנשא בטקס ממלכתי לחללי צוק איתן. באירוע נכחו גם שר הביטחון בני גנץ, יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו ונשיא המדינה היוצא ראובן ריבלין.

רה"מ בנט: "הסבלנות שלנו אזלה, תושבי עוטף עזה אינם אזרחים סוג ב' " (צילום: ניברן ברודקאסט)

בנט כינה את האוכלוסייה בעזה כמי שמוחזקת כבת ערובה בידי ארגון טרור, וציין כי היריבות של ישראל היא אינה עמה. "אותם אנשים לפעמים משמשים מגן אנושי מכוון סביב מכונות הריגה", אמר. הוא הזהיר כי חמאס יצטרך להתרגל ל"תפיסה ישראלית אחרת של יוזמה, תקיפות וחדשנות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully