החל מהבוקר: בוטלה חובת עטיית המסיכות בחללים סגורים

בשל נתוני התחלואה הנמוכים, החובה בוטלה במקומות בילוי, מרבית מקומות העבודה, בתחבורה הציבורית, בנתב"ג ובמערכת החינוך, כפי שפורסם לראשונה בוואלה!. עם זאת, יוותרו מספר מקומות רגישים בהם החובה תימשך, בהם דיור מוגן, בתי אבות ומטוסים

15/06/2021

כחודש וחצי לאחר שהוסרה חובת עטיית המסיכות בשטחים פתוחים, היום (שלישי) תוסר החובה לעטות מסיכות פנים גם בתוך חללים סגורים, בהם מקומות בילוי, תחבורה ציבורית ומרבית מקומות העבודה - כמו שפורסם לראשונה בוואלה!. בכך, הוסרו במלואן כל הגבלות הקורונה בישראל. בעקבות ביטול החובה, הורה הבוקר יו"ר הכנסת מיקי לוי לקצין הכנסת לבטל את החובה גם במשכן הכנסת.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, חתם אתמול על תיקון בצו בריאות העם, שביטל באופן רשמי את חובת עטיית המסיכות החל מהיום. עם זאת, במשרד הבריאות ביקשו לבטל את המגבלה באופן מדורג, ולכן יישארו מספר מקומות רגישים בהם אורחים ועובדים לא מחוסנים ולא מחלימים ימשיכו לעטות מסיכות: מוסדות רווחה, מוסדות בריאות לאשפוז ממושך, מוסדות גריאטריים, דיור מוגן, בתי אבות, מטוסים ומחלקות בבתי החולים בהם יש אוכלוסיות רגישות כולל מחלקות גריאטריות.

כמו כן, גם אנשים השוהים בבידוד, בין אם בשל מגע עם מאומת או בשל חזרה מחו"ל, יאלצו לעטות מסיכות בעת יציאה לבדיקה או בדרכם למקום הבידוד.

עוד בוואלה!

חובת עטיית המסיכות במקומות סגורים תבוטל ב-15 ביוני, למעט בבתי הספר

לכתבה המלאה
כל ההגבלות הוסרו. קניון דיזנגוף בתל אביב(צילום: ראובן קסטרו)

בכל בנוגע למרפאות ובתי חולים המטפלים באוכלוסיות רגישות, צפויה דרישה להמשך עטיית מסיכות. לעומת זאת, בשאר המרפאות החובה תבוטל. חובת עטיית המסיכות תבוטל גם במערכת החינוך, למרות שבהתחלה חשבו במשרד הבריאות להותיר את החובה עד לסיום שנת הלימודים.

מגבלת המסיכות תבוטל גם בנמל התעופה בן גוריון, אולם על הנוסעים עדיין יוטלו מגבלות אחרות. משרד הבריאות ממשיך להוסיף מדינות לרשימה האדומה, והחוזרים ממדינות אלו יאלצו להיכנס לעשרה ימי בידוד, כולל מחוסנים ומחלימים.

בוטלה חובת המסיכות גם במערכת החינוך(צילום: ראובן קסטרו)

הדר מילר, בעלת חנות בקניון קריית הממשלה ברמלה, סיפרה לוואלה! כי היא מקווה שהסרת חובת עטיית המסכות היא סימן שהקורונה "יצאה מחיינו לעד". עוד הוסיפה כי "אנחנו, בעלי העסקים, חווינו שנה מאתגרת במיוחד בה הנגיף עצר את המשק. כבעלת חנות אופטיקה, המסכה הפריעה לנו פעמים רבות בביצוע בדיקות הראייה". מילר העידה כי על אף קשיי הקורונה, עדיין התרחשו כמה אירועים שהיוו נקודות אור בעבורה ובעבור לקוחותיה. "דרך בדיקת עיניים פשוטה, גילינו לאחד מהלקוחות שלנו כי יש לו גידול בראש. בעקבות כך הפנינו אותו לבית חולים - וחייו ניצלו. שנדע ימים יפים ובריאים".

דולב בראל ממושב גבעת כח סיפרה כי על אף החובה שהייתה תקפה עד היום, בחודשים האחרונים חלק מהאנשים עטו מסכות וחלק לא. "בכל זאת, עכשיו כשזה רשמי, זה יותר מקל וחופשי. בכל מקרה יש לי מסכה בתיק כי לא הייתי סגורה כל כך איך זה יהיה". עינב גוטליב, תושבת רעננה, העידה כי על אף ביטול החובה, היא עדיין שוקלת לעטות אותה בחללים קטנים. "זה קצת מלחיץ מבחינה בריאותית. בסופרמרקט לדוגמה זה מדאיג פחות, אבל באוטובוס - היכן שיש צפיפות, זה כן עבר לי בראש. הרי אנחנו רגילים לשגרה מסוימת", העידה.

"מקווה שהקורונה יצאה מחיינו לעד". הדר מילר, בעלת חנות אופטיקנט ברמלה(צילום: באדיבות המצולמים)

במשרד הבריאות חיכו עד היום לבחון האם הסרת מגבלות התו הירוק והסגול, החלטה שנכנסה לתוקפה בתחילת יוני, תגרום לעלייה בתחלואה. בשלב זה לא מסתמנת עלייה, ובמהלך השבוע האחרון אותרו פחות מ-30 מאומתים חדשים לנגיף.

עיקר המאמצים בבלימת הנגיף יתרכזו בשלב זה בגבולות ישראל, וזאת כדי להימנע מכניסתו של וריאנט חדש למדינה. בין המדינות שהוסרו אתמול מרשימת המדינות ברמת סיכון מרבי: אוקראינה, אתיופיה וטורקיה. כיום הרשימה כוללת את ארגנטינה, ברזיל, דרום אפריקה, הודו, מקסיקו ורוסיה.

לפי התקנות, יציאתם של אזרחים ותושבים ישראלים למדינות אלו אסורה, למעט מקרים חריגים שאושרו על ידי ועדת חריגים. בנוסף, כלל הנכנסים לישראל ממדינות אלו, כולל מחלימים ומחוסנים, מחויבים בבידוד על פי נהלי משרד הבריאות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully