"שיירקבו בכלא": אם ובתה הודו בעשרות התעללויות בפעוטון שניהלו

סאוסן קסיס בת ה-51 מפסוטה ובתה שורוק בת ה-25 מאעבלין הואשמו בעשרות מקרי התעללות, כפי שתועדו במצלמות אבטחה במשך חודשים. הן הגיעו ממעצר הבית לדיון בבית המשפט המחוזי בחיפה, שם נתקלו בכמה מהורי הילדים, בהם האם שחשפה את הפרשה. "החל להתעורר בלילה ולצרוח בחרדה"

13/06/2021
בווידאו: תיעוד התעללות בפעוטות בפגן בפסוטה (תיעוד ממצלמות אבטחה)

אם ובתה שניהלו מעון יום לפעוטות ביישוב פסוטה שבגליל, הודו היום (ראשון) בעובדות כתב האישום החריג בחומרתו שהוגש נגדן בגין התעללות, וכפרו בהאשמות שיוחסו להן. השתיים, סאוסן קסיס בת ה-51 מהיישוב, ובתה שורוק קסיס בת ה-25 מאעבלין, הואשמו בעשרות מקרי אלימות כלפי פעוטות, כפי שתועדו במצלמות אבטחה במשך חודשים. בבית המשפט המחוזי בחיפה הן פגשו כמה מהורי הילדים הזועמים, בהם מרים ג'יריס, אמו של תינוק בן שנה שחשפה את הפרשה.

"מגיע להן להירקב בכלא", אמרה לוואלה! ג'יריס, שלטענתה בנה סובל מבעיות בריאותיות קשות שדורשות מעקב משמעותי בעקבות האלימות שספג במעון. בחודש מאי היא הטמינה מכשיר הקלטה בתיק שלו, ובהקלטות שמעה את המטפלת מקללת את הילדים, ואף מאחלת לבנה למות ומטלטלת אותו. לדבריה, היא גילתה את ההתעללות בעקבות שינוי התנהגותי אצל בנה.

"הוא התחיל להתעורר בלילה, לצרוח בחרדה, הפסיק לאכול, נבהל מכל מגע ליטוף. בגיל תשעה חודשים כבר דיבר, ופתאום הפסיק לדבר, אפילו את המילים שכבר ידע קודם לומר. כשהחזרתי אותו למעון הוא בכה ולא רצה להיכנס, היה חוזר עצוב, דיכאוני, לא שמח, רוצה רק לישון. אחר כך גיליתי גם עוד סימן אדום שהיה לו במצח, וכששאלתי מה זה אמרה שהוא 'מתחבא במקומות ובפינות'".

עוד בוואלה!

"פשוט גן זוועות": חשד להתעללות בפעוטון בקריות

לכתבה המלאה
"התחיל להתעורר בלילה לצרוח בחרדה, הפסיק לאכול, נבהל מכל מגע ליטוף". בנה של ג'יריס(צילום: באדיבות המשפחה, ללא)
בווידאו: מנהלת הפעוטון וביתה החשודו בהתעללות בפעוטות בדיון בבית המשפט (צילום: יואב איתיאל)

עם הגשת כתב האישום, הפרקליטות ביקשה באמצעות עו"ד בני פסקל, התובע המנהל את המשפט, את הארכת מעצרן של השתיים עד תום ההליכים המשפטיים - אך בתחילת החודש השופט ניצן סילמן הורה על שחרורן למעצר בית בתנאים. הוא ציין אמנם כי "כל המתבונן בסרטים נתקף פלצות. מדובר במקרים קשים של התעמרות לכאורה בחסרי ישע. הורי הנפגעים נתנו בהן את אמונם ואלו מעלו באמון זה, לכאורה, ברגל גסה". ועם זאת, סילמן מצא כי לשתיים אין הרשעות קודמות או התנהגויות המעידות על מסוכנותן לסביבה, מלבד לכאורה לילדים, ולשם כך קבע מעצר בית באיזוק אלקטרוני.

מאז שהאם ובתה שוחררו למעצר הבית, מדי יום שישי מתקיימת עצרת מחאה של הורים מול הבית בו הן מוחזקות, בה משתתפים עשרות אנשים. "המעצר אינו מקדמה על חשבון העונש והוא גם אינו נועד לספק את מאוויי הציבור שרוצה לראות את הנאשם מאחורי סורג ובריח ועל כן לשיקולי 'מה יגידו הבריות' אין מקום בהחלטת מעצר", קבע השופט סילמן. לבקשת הפרקליטות, הוא עיכב את ביצוע החלטתו לצורך הגשת ערר, אלא שערר לא הוגש, והן שוחררו.

האם שחשפה את הפרשה. מרים ג'יריס בבית המשפט המחוזי בחיפה, הבוקר(צילום: יואב איתיאל)

במעון היום "סיג'אר ולאקן" שפעל בביתה של האם סאוסן, טופלו עשרה פעוטות שהושמו בו באמצעות מחלקת הרווחה בעיר. גילם נע בין כמה חודשים לשלוש שנים. כתב האישום מפרט אירועים שקרו החל מספטמבר 2020 ועד למועד מעצרן של השתיים ב-11 במאי. במשטרת מעונה, שחקרה את הפרשה, חושדים שאירועים דומים התרחשו גם קודם לכן.

כתב האישום בן 12 העמודים, בו מתוארים 34 אירועים בהם 11 אירועי אלימות הוקרא בפני השופט ארז פורת, בנוכחותן של סאוסן ושורוק. "במהלך התקופה הרלוונטית, הנאשמות העבירו את כלל הפעוטות במעון מסכת ארוכה, מתמשכת ומייסרת של התעללות ואלימות אגרסיבית, שכללה מכות בכל חלקי הגוף, הטחה על מזרן או רצפה, משיכה בשיער, בעיטות וסטירות, טלטול ועוד. הנאשמות הטילו אימה על התינוקות, השליטו אווירה של פחד. גרמו לפעוטות לשבת דקות ארוכות ברציפות על ספת הילדים ללא כל פעילות וללא טיפול מיטבי וראוי, וחשפו אותם למעשי האלימות וההתעללות שבוצעו במעון".

עו"ד פסקל טוען כי השתיים נהגו להטיל אימה על הפעוטות, להשתמש כלפיהם באלימות פיזית ונפשית, ולנקוט בצעדי משמעת נוקשים. "הנאשמות תקפו והתעללו בפעוטות, חסרי ישע וחסרי אונים, אשר נתונים לחסדיהן ותלויים בהן באופן מוחלט, באלימות קשה ואכזריות", טען התובע פסקל. "מעשיהן של הנאשמות מעידים על קשיות לב, קהות חושים וזלזול מוחלט בחיי אדם ובבריאות הגופנית והנפשית של הפעוטות".

"הטילו אימה על התינוקות, השליטו אווירה של פחד". הורי התינוקות בבית המשפט בחיפה, היום(צילום: יואב איתיאל)

יוסי חברה, מנהל עמותת "צדק לילדים - מטה המאבק נגד התעללות בגיל הרך" אמר: "הגיעו אלינו למטה עם התפוצצות המקרה בפסוטה הורים מפורקים שלא מבינים איך להתחיל לעכל בכלל את מה שעבר על הילדים שלהם. אנחנו נחשפנו בכתב אישום למעשים אכזריים, שפלים, מהחמורים ביותר שאנחנו מכירים".

"לצערנו אנו יודעים איך מערכת המשפט עובדת, וזוהי רק התחלת ההליך. יש עוד דרך ארוכה, אך אנו מצפים כי מערכת המשפט לא תקל בחומרת המעשים שלהן ותמצה איתן את הדין", הבהיר חברה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully