המנהיגות השפויה של לפיד תחזיר את הביחד שאיבדנו

יו"ר יש עתיד עשה דרך ציבורית ארוכה והוא הנציג המובהק ביותר של המנהיגות המתחדשת בישראל - מנהיגות משתפת שתבליט ותחזק את מוסדות השלטון, הפרדת הרשויות והשבת הממלכתיות וההדר. הוא מוכיח שהוא עשוי מהחומרים הנכונים וטובת המדינה ואזרחיה באמת לפני הכול עבורו

אילן אוסטפלד
31/05/2021
המונים הולכים איתו ואחריו שנים ארוכות באהבה ובהערכה(צילום: ראובן קסטרו)

רבים מדי מרימים גבה ומביעים פליאה נוכח "התבגרותו" ו"התפכחותו" המנהיגותית, הפוליטית והציבורית של יאיר לפיד, הבולטת כל כך לאחרונה. למה בעצם? מה מפתיע אותם? מה מדהים אותם?

לפיד לא צמח באיזו סיירת, לא גדל בקרב פעיליה של איזו מפלגה, לא בא מהפריפריה החברתית ולא מזו הגיאוגרפית. הוא בנה של ישראל "הראשונה" למי שמאמינים שיש כזו ושיש גם ישראל "שנייה". לפיד החזיק עט ועיפרון ולא M16 או אקדח; כתב שירים יפים; גדל בצל השואה והתבגר לתוך הגבורה והתקומה; בנה את עצמו כאיש ספר ותרבות לתוך הישראליות המתחדשת, גם בלי תעודת בגרות; כבש פסגות בכל תחומי עשייתו ובעיקר כבש את ליבם של אנשים, המוני אנשים סביבו, שהולכים איתו ואחריו שנים ארוכות באהבה ובהערכה. לפיד בחר בעשייה הציבורית דווקא כשכל האופציות המפנקות והבטוחות יותר היו בידיו, זו בחירה לא מובנת מאליה שכולה באה אך ורק מתוך אהבת האדם, העם והארץ.

עוד בוואלה!

בכל הכוח: בנט חצה את הרוביקון, נתניהו ינסה להשאיר אותו שם לבד

לכתבה המלאה
החבורה שלו אולי קצת "צפונבונית", אבל היא חבורה מעולה שמדברת בגובה העיניים לשועי ארץ ועולם וגם לאחד העם(צילום: TPS, צילום:קובי ריכטר)

לפיד יצא לדרך והקים יש מאין מפלגה פוליטית חזקה ויציבה לאורך שנים, עם גרעין קשה ונאמן שהולך איתו בטוב ובפחות טוב, ייצב מעגלי תמיכה חזקים ויציבים בשטח, יש האומרים ובצדק, כי מדובר במפלגה עם גרעין השטח החזק בישראל כבר שנים. לפיד טעה ולמד, שגה ותיקן, התאפס והתפקס והצליח לייצב סביבו מעגל צמוד של אנשי אמון ומקצוע נאמנים לדרכו, פשוט חבורה של חברים טובים, הגונים ומחויבים שהוכיחו לא אחת כי מדובר במעגלי עוצמה אנושיים, שמחזקים אותו ואת המפלגה ולא נסדקים או נפרצים גם בעת סערות ולחצים. לפיד מדבר איתם כמעט בלי צורך לומר מילה, הם פועלים ברוחו ובהכוונתו במקצוענות למען מטרות המפלגה ומחזקים באופן עקבי את מנהיגותו.

במסע הארוך המשותף שלהם, הם הוכיחו שזה עובד. החבורה הזו אולי קצת "צפונבונית", אבל היא חבורה מעולה שמדברת בגובה העיניים לשועי ארץ ועולם וגם לאחד העם, כשלפיד בחיוך ומבט, בחיבוק ובהקשבה הוא העוגן המייצב של הספינה המיוחדת הזו. לפיד אדם רגיש, לוקח ללב, מתרגז, נפגע, נקמן לעיתים, מתגבר, מתעלה ומבין עניין, ייצרי מאוד, שקול מאוד, מחושב, לומד מאחרים, ריאליסט ומאוד מאוד מפוכח.

לפיד בשל להנהגה

לפיד כבר לא ילד, עשה דרך ציבורית ופוליטית מרשימה ובעיקר צבר ניסיון מגוון והכרות עמוקה עם רוב נושאי הליבה של מדינת ישראל. הוא בעיקר בשל, בשל להנהגה. לפיד מגיע להנהגה הלאומית הרבה הרבה יותר בשל ומנוסה מנתניהו כשנכנס לראשונה ללשכת ראש הממשלה. הוא מגיע ישר, מגיע נקי כפיים, מגיע עם נדיבות של מנצח, עם טוהר לב וכוונה כנה לעשות כאן שינוי, להיות השינוי לרענן את האווירה, להחזיר הנהגה שפויה ומשתפת לישראל, להשיב את הישראליות של הביחד ולסלק את משקעי השיסוי והשנאה שיותר מדי שנות נתניהו ושות' הטמיעו פה.

יהיה לו קשה, הוא לא קיבל את המנדט כשכל תאוותו בידו, בטח לא כשכמות המנדטים לה ציפה מאחוריו. הוא הולך לפשרה לא פשוטה, אבל הוא מוכיח שהוא עשוי מהחומרים הנכונים של מי שטובת המדינה ואזרחיה באמת לפני הכול עבורו. לא איזו סיסמא נבובה, אלא אמירה שלפיד נותר נאמן לה כל הדרך.

איש אחראי ואיש מכבד ומכובד יותר ויותר מיום ליום. לפיד(צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, חיים צח)

לפיד הוא הנציג המובהק ביותר של המנהיגות המתחדשת בישראל, נחוש, להוט אך מבוקר ומחושב ובעיקר שקול וקשוב, יודע ומסוגל להחליט ולהוביל מנהיגות משתפת שתבליט ותחזק את מוסדות השלטון, הפרדת הרשויות והשבת הממלכתיות וההדר. לפיד מוביל ובזכות את השפיות לה רבים כל כך כמהים פה זה שנים. לא, לפיד אינו איש שמאל, הוא גם לא איש ימין, הוא קודם כל איש. איש ישראלי, איש אחראי ואיש מכבד ומכובד יותר ויותר מיום ליום.

לפיד פעל ועשה דרך אותה סלל בעצמו בסבלנות ובעקביות והגיע זמנו לקחת אחריות, הוא ידע שיבוא יום, שתבוא ההזדמנות והנה הוא מתייצב ולוקח אותה, בצנעה ובביטחון והוא יעשה כל שביכולתו להוכיח לכולנו שהיה שווה לחכות.

אילן אוסטפלד, לשעבר כתב ופרשן צבאי, יועץ לשרי החוץ, הביטחון, ליו"ר הכנסת, סא"ל במיל. מפקד ביה"ס ללוחמה בטרור וכיום יועץ תקשורת ואסטרטגיה.

  • יאיר לפיד

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully