אסון הר מירון

מבקר המדינה הגיע להר מירון; תחקיר משרד הבריאות: בעיות בוויסות הפצועים

אחרי שהודיע כי יפתח בביקורת מיוחדת על הטרגדיה בהילולת הרשב"י, אנגלמן מבקר לראשונה בזירת הטרגדיה, וינסה להבין את השתלשלות האירועים שהובילה למותם של 45 איש. בתחקיר משרד הבריאות עלה כי מנחתי מסוקים בבתי חולים במרכז לא היו שמישים: "עלול להיות בעייתי במלחמה"

04/05/2021
בווידאו: המבקר אנגלמן מבקר בזירת האסון בהר מירון (צילום: שלומי גבאי)

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן הגיע היום (שלישי) להר מירון, לראשונה במסגרת ביקורת המדינה המיוחדת שפתח על האסון. הוא ינסה להבין כיצד אירעה הטרגדיה, ומה היו הכשלים שלא זוהו מראש בהילולת רבי שמעון בר יוחאי (רשב"י).

במשרד הבריאות פתחו גם הם בתחקיר האירוע. עד כה, עלו בתחקיר בעיות בוויסות הפצועים: באירוע רב-נפגעים, תפקידו של בית החולים הקרוב ביותר הוא למיין את הפצועים לבתי חולים אחרים - ולא לטפל בעצמו למעט מקרים חריגים. ברגעים הראשונים לא הבינו את ממדי האסון, והפנו פצועים לבית החולים זיו בצפת מבלי שהוחלט שהוא בית חולים ממיין.

עוד בוואלה!

מבקרי מדינה התריעו, ח"כים הזהירו: האם ניתן היה למנוע את האסון בהר מירון מראש?

לכתבה המלאה
הביקורת מתחילה. אנגלמן במירון, היום(צילום: אלי אשכנזי)

כמו כן, עלה כי מנחתים בבתי חולים במרכז הארץ לא היו שמישים. בשיבא בתל השומר, המנחת היה בהליך בינוי ולא היו יכולים לקלוט מסוקים, בילינסון בפתח תקווה לא כשיר לנחיתה בלילה ואיכילוב בתל אביב לא כשיר לנחיתת מסוקי חיל אוויר. "עלול להיות בעייתי במלחמה", אמר נציג האגף לשעת חירום.

לפי התחקיר, עברו יותר מעשרים דקות מהכרזת אירוע רב-נפגעים על ידי איחוד הצלה ועד שהאגף לשעת חירום עודכן בכך. ככל הנראה, העיכוב היה מהגורמים המרכזיים לבעיית ויסות החולים.

המבקר בזירת האסון, היום(צילום: אלי אשכנזי)

אתמול אמר המבקר כי יבחן את ההתנהלות שהובילה למותם של 45 בני אדם ולפציעתם של כ-150 ויעביר את מסקנותיו ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אם יעלה חשד לפלילים. "מדובר באירוע שניתן היה למנוע אותו, ועתה, מוטל עלינו לבחון ולבדוק כיצד ואיך נדרש היה למנוע אירוע זה", הבהיר, ולא שלל הקמת ועדת חקירה ממלכתית בנוסף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully