אסון הר מירון

אסון מירון: גנץ ביקש מהיועמ"ש חוות דעת להקמת ועדת חקירה ממלכתית

שר המשפטים כתב בפנייתו ליועמ"ש כי גם בזמן ממשלת המעבר יש להקים בדחיפות ועדה שתבחן את היבטי חקירת האסון שהתרחש בהילולה, "מבלי שהתקיימו פעולות חקירה רבות של גורמים אחרים". לדברי גנץ, רק ועדה שתמנה נשיאת ביהמ"ש העליון, "תבטיח את עצמאות החקירה ואמון הציבור"

בווידאו: הדגל בבבית הנשיא וברחבת הכנסת מורד לחצי התורן (צילום: לע"מ ערוץ הכנסת)

שר המשפטים בני גנץ פנה הערב (ראשון) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לקבל חוות דעת משפטית שתאפשר הקמת ועדת חקירה ממלכתית לבדיקת האסון בהר מירון, שגבה את חייהם של 45 בני אדם. זאת, עוד בזמן ממשלת המעבר. "ישנה דחיפות בהקמת הוועדה במהירות בכדי שתוכל לבצע בדיקה ראשונית כשהמידע זמין, ומבלי שהתקיימו פעולות חקירה רבות של גורמים אחרים".

גנץ עוד כתב בפנייתו למדלבליט כי "רק ועדת חקירה ממלכתית תוכל לתכלל את כלל היבטי החקירה של האסון, שכן יש לה את הסמכויות הרחבות ביותר ובידיה הכלים לגיבוש ההמלצות המתבקשות" גנץ עוד ציין כי בנסיבות החריגות של האירוע, והאפשרות כי חברי ממשלה יידרשו להתייצב בפני הוועדה, "רק ועדת חקירה ממלכתית המתמנה על ידי נשיאת בית המשפט העליון, בראשות שופט, תבטיח את עצמאות החקירה ואת אמון הציבור".

"הקמת הוועדה לא תחזיר למשפחות את יקיריהן או תביא מזור לכאבן, אך ביכולתה למנוע אסון מעין זה בעתיד", גנץ הדגיש.

עוד בוואלה!

יוסף הגיע מארה"ב, משה נסע כפרס על לימודיו: 13 הנערים והילדים שנספו במירון

לכתבה המלאה
"ישנה דחיפות בהקמת הוועדה", גנץ. (צילום: ראובן קסטרו)

אמש השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה התייחס לראשונה לאסון בהילולת הרשב"י. אוחנה, שספג ביקורת נוקבת על שתיקתו מאז האסון, אמר כי יתייצב מול המצלמות לכשתסתיים קבורת המתים והבהיר: "אני אחראי - אך אחריות אין פירושה אשמה". אוחנה עוד כתב בדף הפייסבוק שלו כי "לאחר שנסיים לזהות ולטמון את מתינו, אתייצב גם אתייצב בפני המצלמות. אתייצב ואקח אחריות. כן, אני אחראי לכל דבר הקשור בגופים שתחת אחריותי.

על המפכ"ל קובי שבתאי אמר אוחנה כי הוא "בודק יום יום שאיננו מתחרט שלקח על עצמו את המשימה הכבדה והמאתגרת הזאת (לשמחתי, איננו). מרגע שנכנס לתפקידו הוא מקדיש לילות כימים ומיישם תכניות שיצעידו את המשטרה למילוי משימותיה למאבק בפשיעה ובטרור. אני יודע שהוא יצליח כי אני רואה את הדברים שבדרך".

ראש הממשלה בנימין נתניהו טרם התייחס לאופן חקירת האירוע. ביום שישי נתניהו מסר כי האסון הוא "מן האסונות הכבדים ביותר שפקדו את מדינת ישראל. אנחנו דואבים על הנספים, ליבנו עם המשפחות וגם עם הפצועים שאנחנו מייחלים להחלמתם המלאה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully