וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

תחקיר ניסיון ההתאבדות של איציק סעידיאן: קיימים פערים בין הוועדות, לא נשמר רצף טיפולי

עודכן לאחרונה: 27.4.2021 / 23:06

משרד הביטחון פרסם את הממצאים בעניינו של לוחם גולני לשעבר שהצית את עצמו לפני שבועיים, המאושפז במצב אנוש. המסמך פורס שורה של כשלים לכאורה, ומגבש שורה של המלצות ראשוניות, בהן קיצור משך הליך ההכרה בנכי צה"ל, והקמת גוף ביקורת על פעילות הוועדות הרפואיות

בווידאו: אוהל מחאה מול משרדי אגף השיקום/צילום: ניב אהרונסון

משרד הביטחון פרסם הערב (שלישי) את ממצאי התחקיר שנערך בעניינו של איציק סעידיאן, נכה צה"ל שהצית את עצמו לפני שבועיים מול משרדי אגף השיקום של משרד הביטחון. המסמך של המשרד פורס שורה של כשלים לכאורה בכל הנוגע לטיפול בלוחם גולני לשעבר, שמצבו עדיין מוגדר אנוש. כמו כן, המשרד גיבש שורה של המלצות ראשוניות.

ממצאי התחקיר הוצגו בפני משפחתו של סעידיאן במשרדי אגף השיקום בידי בכירי משרד הביטחון, בהם מנכ"ל המשרד אמיר אשל. מסקנות התחקיר הוצגו אתמול לשר הביטחון בני גנץ ואושרו על ידו.

ממצאי התחקיר המלאים

איציק סעידיאן, נכה צה"ל שהצית עצמו מול משרד הביטחון, 12 באפריל 2021. שותפות מגן ישראלית, אתר רשמי
ממצאי התחקיר הוצגו בפני משפחתו. איציק סעידיאן/אתר רשמי, שותפות מגן ישראלית

בין מסקנות צוות הבדיקה נמצא כי בהליך הטיפול בסעידיאן "התקיים פער תקשורתי בין הוועדות הרפואיות לקצין תגמולים אשר להיקף ההכרה באיציק". עוד נמצא כי לא היה רצף טיפולי מסודר במהלך הטיפול בין צה"ל לאגף שיקום נכים עם הגשת התביעה של סעידיאן.

בתחקיר התייחס משרד הביטחון לקושי הנפשי הנדרש להתמודדות בעת הניסיונות של נכי צה"ל לזכות במעמד ובזכויות. "לאור התמשכות תהליכי ההכרה ואישור נכות צמיתה, נראה כי איציק נדרש לגייס כוחות ל'התמודדות' מול המערכת שנחזתה בעיניו כעוינת וככזו שלא העניקה לו ודאות אשר למעמדו ולזכויותיו", נכתב בתחקיר.

בנושא חישוב הזכויות של נכי צה"ל בגין פוסט טראומה, נכתב כי "כיום דרגת הנכות בגין פוסט טראומה נקבעת לפי מצב תפקודי, ללא שים די דגש על המגבלות הנפשיות הנגזרות והאופי הייחודי של פגיעה זו". בנוגע לרשומות הרפואיות והפרוטוקולים של הוועדות הרפואיות, נכתב כי הם "לוקים בכך שאינם מבטאים נאמנה את ההחלטות כפי שהובאו לידיעת הנכה כולל ליקויים טכניים".

צוות הבדיקה ציין כי ועדה רפואית קבעה שלסעידיאן סעיף מבחן המותאם למי שפגיעת הפוסט טראומה מגבילה את תפקודו באופן קשה העולה לכדי 50% נכות, והודו כי "ראוי היה לקבוע כי על 50% הנכות הינם על חשבון השירות".

ברקע החמרה במצבו של איציק סעדיאן | מחאה מול משרדי אגף השיקום בפ"ת 22 באפריל 2021. ראובן קסטרו
משרד הביטחון נתן שורת המלצות ראשוניות. מחאה מול משרדי אגף השיקום, בשבוע שעבר/ראובן קסטרו

מסקנות נוספות אליהן הגיעה צוות הבדיקה קובעות כי על מנת לזכות בזכויות ובהכרה נאלצים נכי צה"ל להסתייע בשירות משפטי "לעיתים בכיר ובעלויות ניכרות". כמו כן, מצאו כי קיים פער "בין היכולת של גורמי הטיפול בשטח לספק מענה מידי אשר לצרכים דחופים של נכי צה"ל". עוד נמצא פער במשאבי כוח אדם באגף השיקום, וכי בלט עומס בירוקרטי "הנובע מהוראות הדין ומהוראות האגף".

בנוגע לטיפול של אנשי משרד הביטחון ברגעים שאחרי שסעידיאן הצית את עצמו - צוות הבדיקה מצא כי התגובה הייתה "מקצועית, מהירה ואפקטיבית, תוך חתירה למגע להצלתו של איציק". מהתחקיר של משרד הביטחון עלה כי בתוך 38 שניות הצליחו המאבטחים לכבות האש ולהעניק לסעידיאן טיפול ראשוני, עד לפינויו לבית החולים, כחמש דקות לאחר תחילת האירוע.

המלצות ראשוניות של המשרד

בין המלצות המשרד הראשוניות, הוחלט כי יש לאפשר "מסלול ירוק" לכל לוחם שנפצע במסגרת אירוע מבצעי. עוד הומלץ לערוך רפורמה ביחס להכרה בנכים פוסט טראומטיים, וכי יש צורך במתן מסגרת כלים רחבה ומגוונת יותר לצורך השיקום, לרבות בחינת סל טיפולים אלטרנטיבי לבחירת הנכים, כמו גם מתן מענה מקצועי עבורם, שיהיה זמין בכל שעות היממה.

כמו כן, המשרד המליץ לפעול לקיצור משמעותי של משך הליך ההכרה בנכי צה"ל ובזכויותיהם, תוך קביעת מסגרת זמנים שתהיה ידועה לנכה. עוד קבעו כי להנגיש את תהליך ההכרה ולהפכו "לידידותי" לנכה, שהצורך בייעוץ משפטי יהיה "בשוליים".

משרד הביטחון המליץ גם להקים גוף בקרה וביקורת על פעילות הוועדות הרפואיות. עוד הוחלט להמליץ על רפורמה כוללת בעולם השירות הניתן לנכי צהל, בין היתר בהתנסחות הכתובה מול אוכלוסיית הנכים ובהקניית סמכויות נוספות למחוזות השיקום. כמו כן, הומלץ לפעול להגדלת כוח האדם באופן משמעותי ביחידות השטח באגף השיקום.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully