מטחי כבוד ודקת דומיה: הנסיך פיליפ הובא למנוחות

בממלכה האבלה נפרדו מהדוכס מאדינבורו, בטקס בקפלת סנט ג'ורג' שבטירת וינדזור. המלכה אליזבת ליוותה בפעם האחרונה את בעלה, שמת בשבוע שעבר בגיל 99. בשל הגבלות הקורונה רק 30 איש נכחו בטקס, בהם הנסיך הארי, ללא רעייתו

סוכנויות הידיעות
17/04/2021
בווידאו: ארונו של הנסיך פיליפ בהלוויתו בטירת וינדזור (צילום: רויטרס, עריכה: ליר שפיגלר)

משפחת המלוכה בבריטניה קיימה היום (שבת) את טקס הלוויתו של הנסיך פיליפ, בעלה של המלכה אליזבת שמת בשבוע שעבר בגיל 99. הטקס לא היה פתוח לציבור, ו-30 איש בלבד השתתפו בו. המלכה אליזבת הגיעה לקפלת סנט ג'ורג' שבטירת וינדזור כדי להשתתף בהלוויה, ונראתה בפומבי בפעם הראשונה מאז הודיעה שבעלה מת, לאחר 73 שנות נישואין.

בפתח הטקס התקיימה דקת דומייה, שנשמרה גם ברחבי הממלכה האבלה. ארונו של הדוכס מאדינבורו עשה את דרכו לקפלה בליווי חברים ממשפחת המלוכה. לבקשתו של פיליפ, הטקס לא הוגדר כממלכתי, ולכן לא התקיימה תהלוכה ציבורית עם ארונו של הדוכס. הטקס אמנם כלל מאפיינים של ההוד המלכותי, אך בשל הגבלות הקורונה נשמרו בו כללי ריחוק חברתי. המלכה, לבושה בשחורים, ישבה לבדה לכל אורך ההלוויה.

עוד בוואלה!

שבוע אבל בבריטניה: "מותו של פיליפ הותיר חלל עצום לאליזבת"

לכתבה המלאה
הלוויתו של הנסיך פיליפ בקפלה, היום(צילום: GettyImages)
הלוויתו של הנסיך פיליפ, היום(צילום: GettyImages)
המלכה אליזבת במהלך הטקס בקפלה, היום(צילום: רויטרס)

ארונו של פיליפ נישא בתוך מכונית לנד רובר, שעוצבה וטופחה על ידו, אל תוך הקפלה. על הארון היה מונח דגל שייצג את השושלת המשפחתית של הנסיך, שנולד ביוון, כובע הצי שלו, חרב ופרחים. באותו המקום נישאו נכדו הנסיך הארי ומייגן מרקל ב-2018. בעוד שמייגן ההרה נותרה בארצות הברית, הארי עצמו הגיע מלוס אנג'לס כדי להשתתף בטקס, יחד עם אחיו הגדול הנסיך וויליאם. הם לא צעדו יחד לכיוון הקפלה, כשביניהם צעד בן דודם פיטר פיליפס, בנה של הנסיכה אן, אך בהמשך נצפו משוחחים.

שני האחים ובן דודם צעדו לצד הארון בתהלוכה, שהובלה על ידי אביהם הנסיך צ'ארלס והנסיכה אן, שני ילדיהם הבוגרים של המלכה אליזבת והנסיך פיליפ. מאחוריהם צעדו שני האחים הצעירים יותר, הנסיכים אנדרו ואדוארד. אליהם התלוו הנשים והבעלים של משפחת המלוכה, למעט מייגן מרקל, רעייתו של הארי, שנשארה בארצות הברית בשל הריונה. תזמורת נגנים ליוותה את התהלוכה עם שירים שנבחרו מראש על ידי פיליפ.

הנסיך צ'ארלס בטקס, היום(צילום: GettyImages)
ארונו של הנסיך פיליפ במהלך הטקס, היום(צילום: רויטרס)
הנסיכים וויליאם והארי בטקס, היום(צילום: רויטרס)
ארונו של הנסיך פיליפ במהלך הטקס, היום(צילום: GettyImages)

וויליאם, הארי ויתר הנסיכים הגיעו להלוויה לבושים בבגדים אזרחיים, ולא במדים צבאיים, כשההערכות הן שהמהלך נעשה כדי לא ליצור מבוכה בשל פרישתו של הארי מהחיים המלכותיים.

הלוויתו של הנסיך, היום

1/13(צילום: רויטרס)(צילום: רויטרס)
הלוויתו של הנסיך, היום(צילום: AP)
המלכה בהגיעה לטקס ההלוייה, היום(צילום: GettyImages)

"אנחנו כאן היום בקפלת סנט ג'ורג' כדי להפקיד בידי האל את נשמתו של משרתו הנסיך פיליפ, הדוכס מאדינבורו", אמר בטקס הדיקן של ווינדזור, דיוויד קונר. "שאבנו השראה מנאמנותו הבלתי מעורערת למלכתנו, משירותו לאומה ולחבר העמים הבריטי, מאומץ ליבו, עוצמתו ואמונתו".

אבלים מחוץ לטירת וינדזור, היום(צילום: רויטרס)
אבלים מחוץ לטירת וינדזור, היום(צילום: רויטרס)
התמונה האחרונה של המלכה אליזבת' והנסיך פיליפ מ-2003 ששוחררה מהארמון היום(צילום: רויטרס)

הארכיבישוף מקנטרברי, ג'סטין וולבי, אמר לפני הטקס כי "המלכה תנהג בכבוד יוצא דופן ובאומץ יוצא דופן כמו שהיא תמיד עושה. ובאותה עת היא נפרדת ממישהו שהיה נשוי לה במשך 73 שנים". לדבריו, ההלוויה תהדהד בקרב מיליוני האנשים ברחבי העולם שאיבדו את יקיריהם במהלך המגפה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully