בכיר אמריקני על שיחות הגרעין: סימן שאלה לגבי רצינותה של איראן

לאחר תום הסבב הראשון של שיחות הגרעין בווינה בין נציגי המעצמות, ארצות הברית ואיראן, בכיר אמריקני אומר כי "ראינו סימנים ראשונים לרצינות איראנית אבל עדיין לא מספיק". במקביל, שר החוץ של איראן אמר כי הוא מצפה שכל הסנקציות שהוטלו - יוסרו

10/04/2021
בווידאו: דובר מחלקת המדינה מגדיר את שיחות הגרעין "בונות" (צילום: רויטרס)

בכיר במשרד החוץ האמריקני אמר היום (שבת) בתדרוך לכתבים בסיום הסבב הראשון של שיחות הגרעין בווינה כי עדיין קיימים סימני שאלה לגבי מידת הרצינות של איראן בשיחות, ולגבי נכונותה להפגין פרגמטיות ולחזור ליישום מלא של הסכם הגרעין. "ראינו סימנים ראשונים לרצינות איראנית אבל עדיין לא מספיק", אמר.

המשלחת האמריקנית לשיחות בווינה לא נפגשה ישירות עם הנציגים האיראנים אלא ניהלה איתם משא ומתן לא ישיר באמצעות נציגי האיחוד האירופי. בסיום סבב השיחות הראשון היום הוחלט כי צוותי המו"מ יתכנסו ביום רביעי הבא בווינה.

"אנחנו בשלב ראשוני מאוד", אמר הבכיר האמריקני. "הצגנו רעיונות רציניים והדיונים היו מועילים. נשארה שאלה פתוחה האם איראן תראה את אותה פרגמטיות שארצות הברית מראה בשיחות".

עוד בוואלה!

שיחות הגרעין מתחדשות: נציגי ארה"ב, איראן והמעצמות נפגשים בווינה

לכתבה המלאה
הסתיים הסבב הראשון של שיחות. שוטרים מחוץ למלון בו נערכים הדיונים(צילום: רויטרס)

בכירים באיחוד האירופי וברוסיה הביעו ביום שישי אופטימיות זהירה ושביעות רצון מסבב השיחות הראשון. שגריר רוסיה לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בווינה אמר כי התהליך נמצא רק בתחילתו אך הסימנים הראשונים מעודדים. בכיר באיחוד האירופי אמר בתדרוך לכתבים כי הוא מעודד מההתקדמות שהושגה. "התקרבנו צעד אחד קרוב יותר בחזרה להסכם הגרעין, אבל יש עוד הרבה צעדים נוספים שצריך לעשות", אמר.

"דורשים שכל הסנקציות יוסרו", שיחות המעצמות(צילום: רויטרס)

אחד הנושאים המרכזיים בשיחות היה סוגיית הסנקציות האמריקניות. שר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף צייץ ביום שישי כי כל הסנקציות שהוטלו על איראן בתקופת ממשל הנשיא לשעבר דונלד טראמפ - גם כאלה שאינן קשורות לנושא הגרעין - צריכות להיות מוסרות כדי שאיראן תחזור ליישם את ההסכם.

שגריר רוסיה לארגונים הבינלאומיים בווינה, מיכאיל אוליאנוב, לאחר השיחות(צילום: רויטרס)

הבכיר במשרד החוץ האמריקני הבהיר כי ארצות הברית לא תסכים לכך. "אם איראן תמשיך עם העמדה שכל סנקציה שהוטלה מאז 2017 צריכה להיות מוסרת אנחנו נהיה במבוי סתום", אמר. הוא ציין כי הסכם הגרעין התיר לארצות הברית להטיל סנקציות על איראן בנושאי טרור, זכויות אדם ותכנית הטילים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully