ארה"ב מחדשת את הסיוע לפלסטינים; ארדן: מתנגדים להעברת כספים לאונר"א

שר החוץ בלינקן הודיע על העברת 150 מיליון דולר לאונר"א ו-75 מליון דולר נוספים לפרויקטים וסיוע הומניארי בגדה המערבית, שלא יועברו דרך הרשת הפלסטינית. בישראל ביקרו את ההחלטה: "אונר"א היא גוף העוסק בפעילות פוליטית ומאפשר הסתה לאלימות"

מחדשים את הסיוע לפלסטינים. בלינקן (צילום: רויטרס)

שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן מסר הערב (רביעי) בהודעה רשמית כי ארצות הברית מחדשת את הסיוע לפלסטינים, ותעביר 150 מיליון דולר לאונר"א ו-75 מיליון דולר נוספים עבור פרויקטים וסיוע הומניטרי בגדה המערבית. 15 מיליון דולר מתוך סכום זה יופנו לבתי חולים פלסטינים במזרח ירושלים.

כמו כן, יועברו 10 מיליון דולר לארגונים שמקדמים דו-קיום ותרבות שלום בין ישראלים לפלסטינים. הכספים לא יועברו באמצעות הרשות הפלסטינית, אלא ישירות לפרויקטים.

גלעד ארדן, שגריר ישראל בארצות הברית ובאו"ם, אמר בתגובה להחלטה האמריקנית כי "ישראל מתנגדת בתוקף לפעילות האנטי-ישראלית והאנטישמית המתקיימת במתקני אונר"א. אנו מאמינים שלסוכנות האו"ם ל'פליטים' אין זכות קיום במתכונתה הנוכחית, ושפעילותה המסיתה והדרך הפיקטיבית שבה היא מגדירה מיהו 'פליט' פלסטיני רק מנציחה את הסכסוך ומעודדת שנאה בקרב הציבור הפלסטיני".

עוד בוואלה!

ארה"ב עודדה את ישראל להיענות לבקשת ירדן לקבל אספקת מים נוספת

לכתבה המלאה
"אונר"א כיום היא גוף המאפשר הסתה לאלימות", ארדן (צילום: ראובן קסטרו)

ארדן עוד הבהיר כי "בשיחות שקיימתי עם מחלקת המדינה של ארצות הברית, הבעתי את צערי ואת התנגדותי להחלטה לחדש את הסיוע לסוכנות מבלי שלכל הפחות יתבצעו בה הרפורמות הנדרשות כדי להפסיק את פעילותה המסיתה ואת התכנים האנטישמיים הנלמדים בבתי הספר שלה. יש להתנות התמיכה הכספית באונר"א לכל הפחות בקיום כל הרפורמות הנדרשות".

"אונר"א כיום היא גוף העוסק בפעילות פוליטית ומאפשר הסתה לאלימות ועל-כן אין לו זכות קיום במתכונתו הנוכחית", ארדן תקף.

דובר משרד החוץ ליאור חייט אמר כי "ישראל מנהלת דיאלוג אינטנסיבי עם ארצות הברית במגוון תחומים. במסגרת זו האמריקנים העלו בפנינו גם את סוגיית חידוש הסיוע האמריקני לפלסטינים, והשפעתו על האינטרסים המשותפים לנו ולאמריקנים". חייט הוסיף כי "באשר לאונר"א, עמדת ישראל היא כי הארגון במתכונתו הנוכחית מנציח את הסכסוך ואינו תורם לפתרונו, לכן חידוש הסיוע לאונר"א חייב להיות מלווה בשינויים מהותיים ונחוצים באופיו, במטרותיו ובאופן התנהלותו של הארגון".

בחודש מרץ משרד החוץ האמריקני הודיע על חידוש הסיוע האמריקני לפלסטינים שהופסק כמעט לחלוטין על ידי ממשל דונלד טראמפ. במהלך כהונתו של טראמפ, הסיוע הכמעט יחיד שהמדינה המשיכה לתת לפלסטינים היה כמה עשרות מיליוני דולרים בשנה עבור מנגנוני הביטחון. ישראל היתה זו שביקשה מטראמפ לא לקצץ את הסיוע לכוחות הביטחון הפלסטינים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully