בכירים אמריקנים: מחלוקות פנימיות באיראן מקשות על חזרה להסכם הגרעין

ביידן הציב את הנושא האיראני גבוה בסדר העדיפויות, אך עד כה כל הצעותיו נדחו. בכירים בממשל אמרו לוואלה! כי הסירוב למו"מ ישיר, ההתבססות על מתווכים שיוצרת אי-הבנות, חוסר הסכמות בטהראן והבחירות לנשיאות המדינה ביוני הפכו את החזרה להסכם לקשה הרבה יותר

30/03/2021
ביידן: מוכנים לשוב למו"מ עם איראן, יש לטפל גם בחתרנותה באזור (צילום: רויטרס)

היעדר ערוצי קשר ישירים עם איראן, מחלוקות פנימיות בהנהגה בטהראן והבחירות לנשיאות המדינה שצפויות להתקיים בחודש יוני מסבכות את המאמצים האמריקנים להיכנס לשיחות עם איראן והופכות את החזרה האפשרית להסכם הגרעין לקשה הרבה יותר - כך אמרו לוואלה! בכירים בממשל ביידן שמעורבים במגעים.

הנשיא ג'ו ביידן הציב את החזרה להסכם הגרעין משנת 2015 גבוה בסדר העדיפויות של מדיניות החוץ שלו. ביידן הודיע כי הוא יהיה מוכן לחזור ולהסיר את הסנקציות שהוטלו על איראן בתקופת ממשל טראמפ אם האיראנים יחזרו ליישם באופן מלא את המחויבויות שלהם במסגרת ההסכם.

עד כה, ממשל ביידן לא קיים שיחות ישירות עם איראן, והאיראנים דחו כמה הצעות אמריקניות לקיים פגישות רשמיות או בלתי רשמיות. בכירים בממשל אמרו כי כל השיחות שהתקיימו עם איראן בחודשיים האחרונים היו עקיפות - באמצעות מדינות אירופה, רוסיה או סין. לדבריהם, שיחות עקיפות לוקחות זמן רב יותר ובכמה מקרים נוצרו אי-הבנות על רקע זה.

גבוה בסדר העדיפויות. ביידן(צילום: רויטרס)

בשבועות האחרונים ארצות הברית העבירה לאיראן מסרים לפיהם היא מוכנה לבצע צעדים ראשוניים הדדיים ומשם להתקדם בהדרגתיות לחזרה להסכם הגרעין, או לחלופין לחזור במכה אחת ליישום הדדי ומלא של ההסכם. האמריקנים ניסו לבדוק עם האיראנים בדרכים עקיפות מה יכול להביא לחידוש השיחות. בשלב מסוים חשבו כי האיראנים מעוניינים בגישה של התקדמות הדרגתית, צעד אחרי צעד, אלא שאז בטהראן הבהירו שאינם מעוניינים בכך.

לפני כמה שבועות האמריקנים העבירו לאיראנים הצעה של צעד ראשוני תמורת צעד ראשוני. לפי ההצעה יופשרו כספים איראנים שמוקפאים בבנקים בקוריאה הדרומית, ובתמורה איראן תחל להפסיק חלק מההפרות של הסכם הגרעין. האיראנים דחו את ההצעה.

בכירים אמריקנים הסבירו שבאמצעות השיחות העקיפות עם האיראנים הם מנסים להבין מה המשטר בטהראן מציע כדי להתקדם, ועד כה לא התקבלה תמונה ברורה. האמריקנים סבורים שההנהגה האיראנית מפוצלת בשאלה כיצד להתקדם בשיחות על הסכם הגרעין. לדבריהם, היא מנסה להגיע לקונצנזוס בסוגיה, אבל עד כה לא נפתרו המחלוקות הפנימיות בטהראן לגבי מה לעשות ומתי לעשות זאת - לפני הבחירות לנשיאות בחודש יוני או אחריהן.

עוד בוואלה!

הלחץ המקסימלי של ארה"ב הסתיים בחיבוק סיני לאיראן

לכתבה המלאה
מחלוקות פנימיות. רוחאני(צילום: AP)

אתר החדשות האמריקני "פוליטיקו" דיווח ביום שני כי ארצות הברית עובדת על הצעה חדשה עבור האיראנים, בניסיון להביא לחידוש השיחות על חזרה להסכם. בכיר איראני הגיב לדברים בריאיון לרשת "PRESS TV" ואמר כי לא יגלגלו לאחור את תכנית הגרעין כל עוד ארצות הברית לא תסיר את כל הסנקציות. "ממשל ביידן מאבד זמן", אמר. "אם הוא לא יסיר את הסנקציות איראן תנקוט בצעדים נוספים כדי לצמצם את מחויבותה להסכם הגרעין".

בכיר בממשל ביידן אמר לוואלה! כי בשלב זה אין סיכום לגבי מה עשויים להיות הצעדים הבאים, אך אישר כי רעיונות חדשים נדונים בין ארצות הברית לבין שאר המדינות שחתומות על הסכם הגרעין. "התהליך הזה ייקח יותר זמן בגלל שהדיונים בין ארצות הברית לבין איראן לא מתקיימים בצורה ישירה", הסביר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully