וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחקר: החיסון הראשון לקורונה יעיל ב-57% במניעת תחלואה

25.2.2021 / 0:39

מחקר קופת חולים כללית בדק כ-600 אלף מתחסנים מול קבוצת ביקורת בגודל דומה, והפך לראשון מסוגו שעובר ביקורת עמיתים ומתפרסם בכתב עת מדעי. תוצאותיו מעידות על ירידה של 62% במספר החולים הקשים בקרב מקבלי המנה הראשונה, בעוד המנה השנייה מפחיתה את הסיכוי להידבק ב-94%

בווידאו: הכנסת אישרה את החוק המאפשר להעביר מידע על אזרחים שלא התחסנו/צילום: ערוץ הכנסת

מנת החיסון הראשונה נגד קורונה מונעת 57% ממקרי התחלואה - כך עולה הלילה (חמישי) ממחקר רחב היקף של קופת חולים כללית. המחקר, שבדק כ-600 אלף מתחסנים מול קבוצת ביקורת שגודלה דומה, העלה בנוסף כי בשבועיים שלאחר קבלת המנה הראשונה הסיכוי למחלה קשה פוחת ב-62%, והתמותה יורדת ב-72%.

בשבועות האחרונים, מכון המחקר של קופת החולים שיתף פעולה עם אוניברסיטת הרווארד האמריקנית, במטרה להגיע לתמונת מצב נרחבת על יעילות החיסון של חברת התרופות פייזר. התוצאות הסופיות התפרסמו בכתב העת המדעי "The New England Journal of Medicine" לאחר שעברו ביקורת עמיתים. בכך, הפך המחקר לראשון מסוגו לקבל הכרה נרחבת ולהתפרסם בספרות המדעית העולמית.

מתחם חיסונים של קופת חולים כללית, פתח תקווה, 15 בפברואר 2021. ראובן קסטרו
מחקר רחב היקף. מתחם חיסונים של כללית/ראובן קסטרו

יעילות החיסון לקורונה

 • שבועיים לאחר המנה הראשונה:
 • הדבקה - 57%
 • מחלה קשה - 62%
 • תמותה - 72%
 • 27-21 ימים לאחר המנה הראשונה:
 • הדבקה - 66
 • מחלה קשה - 80%
 • תמותה - 84%
 • שבוע לאחר המנה השנייה:
 • הדבקה - 94%
 • מחלה קשה - 92%

לפי המחקר, קבלת מנת החיסון השנייה כבר מפחיתה את הסיכוי להידבק ב-94%, בעוד האפשרות לחלות ולפתח תסמינים קשים יורדת ב-92%. כמו כן, החוקרים בדקו מצב ביניים של 27-21 ימים מהמנה הראשונה, זמן בו ברוב המקרים ניתנת גם המנה השנייה, ומצאו כי התחלואה פוחתת ב-66%, שיעור החולים הקשים יורד ב-80% והתמותה ב-84%.

גודלו של המדגם אפשר להעריך את יעילות החיסון בחלוקה לקבוצות שונות. תוצאות המחקר מעידות על יעילות דומה בקרב כלל הגילים, אך במקרים של מחוסנים עם שלוש מחלות רקע ויותר הסבירות להידבק גבוהה ב-5% משאר הקבוצות - 89%.

מתחם חיסונים של קופת חולים כללית, פתח תקווה, 15 בפברואר 2021. ראובן קסטרו
יעילות גבוהה בכלל הגילים. מתחם חיסונים של כללית/ראובן קסטרו

פרופ' רן בליצר, מנהל מכון המחקר של כללית, אמר כי "המחקר מראה באופן חד משמעי כי החיסון יעיל ביותר במניעת מחלה ומחלה קשה מנגיף הקורונה שבוע לאחר המנה השנייה, ומספק הגנה חלקית בלבד בשבועות מוקדמים יותר לאחר החיסון".

"תוצאות אלו דומות לתוצאות שדווחו במחקר הקליני המקורי של חברת פייזר. המשמעות הפרקטית של המחקר ברורה, ואני קורא לכל מי שטרם התחסן לעשות כן", הוסיף. "כעת הממצאים ברורים - החיסון יעיל ביותר ומקטין משמעותית את התחלואה והתמותה מהמחלה, אולם ההגנה איננה מוחלטת ואינה קרובה ל-100%. על כן, בתקופה זו של התפשטות נרחבת של המחלה בקהילה על המתחסנים לגלות זהירות יתרה - גם אחרי שחלף שבוע מהמנה השניה ובוודאי קודם לכן".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  3
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully