וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הבעל הכה את אשתו, וכשאביה התקשר איים גם עליו: "אתן לך ולה כדור בראש"

19.2.2021 / 15:30

מדי שבוע נפרסם את מספר עבירות האלימות במשפחה שהגיעו לביהמ"ש, במטרה לחשוף את ממדי התופעה הקשה. 95 גברים נחשדו השבוע באלימות כלפי בנות זוגם. במקרה אחד גבר הכה את בת זוגו וחזר הביתה דרך החלון, ובאחר אדם נחשד בתקיפה מינית של בנותיו ובאלימות נגד אשתו

בווידאו: תיעוד של גבר תוקף את בת זוגו בנתניה/צילום: שלומי גבאי ומצלמות אבטחה, עריכה: טל רזניק

מקרה שנידון בבית משפט השלום בבאר שבע השבוע היה מצמרר במיוחד. חוקר המשטרה מוטי קקון שטח בפני סגנית נשיאת בית משפט השלום בבאר שבע ענת חולתא כרוניקה מזעזעת של אלימות.

"המשיב חשוד כי בעקבות ויכוח עם אשתו החל לתקוף אותה, נתן לה אגרופים בראש ומשך לה בשיער, גרם לה לחבלות, בתגובה צעקה ואמרה שתביא את אבא שלה ובתגובה לכך הוא נתן לה עוד אגרופים. כאשר אביה של המתלוננת התקשר לחשוד, איים עליו החשוד ואמר שייתן לו כדור בראש שלו ושל הבת שלו. לאחר מכן החשוד חזר לבית דרך החלון ושבר את הטלפון הנייד של אשתו. מאז אותו מקרה החשוד היה בבריחה. אתמול אותר והגיע לתחנה".

סנגורו אמר להגנתו: "מדובר במשיב נעדר עבר פלילי, נורמטיבי לחלוטין, המשיב מאוים על ידי אותו אבא שאם הוא לא יארגן כסף הוא יכניס אותו לכלא". לגבי סימני האלימות על גופה של האישה, אמרה הסנגורית כי "אני לא יודעת ממה נגרמה השריטה, אבל זה לא מסתדר מאגרופים".

במקרה זה המשטרה ביקשה שבעה ימי מעצר כדי להשלים את החקירה. אולם, השופטת האריכה את מעצרו ביום אחד בלבד. "בתיק החקירה קיימים מסמכים המקימים חשד סביר בעניינו של המשיב. יחד עם זאת, מאחר שמדובר במשיב ללא הרשעות קודמות ולאור טענת הגנה שהעלה במסגרת חקירתו ושטרם נבחנה, אף שאת חלקה ניתן היה לברר בשקידה ראויה בטרם הבאת התיק לעיון תביעות, הבעתי במסגרת הדיון אפשרות לשחרור המשיב לחלופת מעצר מרוחקת", כתבה.

לחשוד לא הייתה חלופה למעצר בית ועל כן השופטת ציינה כי "יוזכר כי לא מדובר בתיק גבולי שבו יש מקום לשחרר בכל תנאי, ככל שיבקש המשיב להציג חלופת מעצר מרוחקת שאיננה בפזורה, בכתובת ברורה ועל ידי מפקחים". החקירה בעניינו נמשכת והחשוד שוחרר ממעצר.

מקרה זה הוא דוגמה אחת ומצערת לתופעת האלימות בתוך המשפחה, שהלכה וגדלה בשנה האחרונה. לרוב מדובר בעבירות של גבר כלפי בת זוגו. העיסוק התקשורתי מתמקד לרוב במקרים המזעזעים ביותר של אלימות במשפחה, שמסתיימים בפגיעה בנפש, ונכשל להסביר את ממדי התופעה. עיון בפרוטוקולים של הדיונים מעלה שמדובר בתופעה כלל-ארצית, חוצת מגזרים ומעמדות בחברה הישראלית.

מדי שבוע נפרסם במסגרת מעקב וואלה! NEWS את מספר עבירות האלימות במשפחה שהגיעו להארכות מעצר בבתי המשפט השונים בארץ, ומספר מקרים בולטים שהובאו בפני בית המשפט באותו השבוע. בשבוע החולף, בין 11 בפברואר ל-17 בפברואר, נפתחו 95 תיקי מעצר בגין אלימות במשפחה, עלייה של 7 תיקים מהשבוע שעבר. הנתונים מתבססים על הרשומות המופיעות באתר נט המשפט, לא כולל דיונים חסויים, ועל כן ייתכן שהמספר אף גבוה יותר.

היא רצתה ללכת להוריה, אז הוא הרביץ לה

בדיון נוסף שהתקיים ביום חמישי שעבר בבית משפט השלום בבאר שבע, גם הוא בפני סגנית הנשיאה ענת חולתא, הגיע גבר שתקף את רעייתו באלימות ובמשטרה ביקשו להאריך את מעצרו. "המשיב חשוד כי תקף את אשתו ביום 7.2.2021. לאחר שפנתה אליו ואמרה שהיא הולכת להורים שלה, החשוד נתן לה סטירה בפנים, משך לה בשיער, בעט ברגליה, לקח לה את מכשיר הנייד שלה", תיאר חוקר המשטרה מוטי קקון את אירוע בפני השופטת.

סנגורו של החשוד אמר להגנתו, "זו השתלשלות של דברים, משפחת המתלוננת התנגדה לחתונה של החשוד עם המתלוננת ומפה בא כל הסכסוך. אני יוצא מנקודת הנחה שיש סכסוך בין האישה לבין החשוד עצמו, החשוד מכחיש את האירוע".

המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של הגבר ב-7 ימים בשל המסוכנות הנשקפת ממנו. השופטת חולתא האריכה את מעצרו של החשוד בארבעה ימים וכתבה בהחלטתה: "בתיק החקירה סומנו המסמכים המבססים את התשתית הראייתית הנחוצה בשלב זה. קיימות ארבע פעולות לביצוע שהן ניתנות לשיבוש ויש לאפשר השלמתן ללא הפרעה על מנת להמשיך ולברר את התמונה הראייתית לרבות גרסת המשיב". החקירה נמשכת ובכוונת המשטרה להגיש נגד החשוד כתב אישום.

בית המשפט בבאר שבע. שי מכלוף
בית המשפט בבאר שבע/שי מכלוף

המקרה הבא נידון בבית משפט השלום בפתח תקווה, וממחיש כי האלימות אינה תמיד מופנית כלפי נשים בלבד - במקרים רבים גם הילדים סופגים אלימות ובמקרים קיצוניים יותר אף פגיעות מיניות. "מדובר בתיק אלימות במשפחה, הבחור פה חשוד בתקיפה חמורה של בת זוג, תקיפה מינית כלפי בנותיו. הוא חבט באשתו. הוא לקח טלפון וזרק לעבר פניה וגרם לה לחבלה. יש סימנים שנראים לעין", תיאר רס"ר מוראן מוגייזל ופירט גם לגבי עבירות המין שהחשוד ביצע לכאורה בבנותיו. "לאורך תקופה ארוכה של שנים שהוא מבצע מעשים מיניים בבנות שלו. כרגע חלק מהן בגירות, אבל כשהיו קטנות. אני מדבר על מעשים שהיו לאורך זמן ממושך".

הסנגור של החשוד אמר להגנתו בבית המשפט, "יש משמעות רבה כאשר אני רוצה לדעת מתי בוצעו המעשים, אם בוצעו לפני עשור, לפני חמש או שבע שנים, יש לכך משמעות לגבי המשך מעצרו. אני חושב שאשתו של החשוד צריכה להיחקר תחת אזהרה".

השופטת עדי יעקובוביץ קבעה כי "מעיון בתיק החקירה עולה כי קיים חשד סביר כנגד החשוד לביצוע העבירות המיוחסות לו. הנני מוצאת כי קיימת תשתית ראייתית המבססת חשד סביר נגד החשוד בגין העבירות שבביצוען הוחשד". השופטת האריכה את מעצרו של החשוד בארבעה ימים, בכוונת המשטרה להגיש נגדו כתב אישום בימים הקרובים.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully