וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התחזית: ברחבי הארץ נערכים לסערה החורפית, הלילה - שלג בצפון

16.2.2021 / 5:38

מזג האוויר יהיה סוער, עם גשם בצפון ובמרכז הארץ. לקראת הערב הרוח תתחזק בהדרגה, ולפנות בוקר שלג ירד בפסגות הרי הצפון וייתכן שגם בהרי המרכז. בירושלים ובצפון כבר החלו בהכנות: "עברנו אירועים דומים בעבר ואנחנו מוכנים"

בווידאו: ההיערכות לשלג בהרי הצפון/צילום: המועצה האזורית גולן

מזג האוויר יהפוך היום (שלישי) לסוער, והמערכת החורפית תימשך עד לסוף השבוע. בשעות הבוקר יהיה מעונן חלקית עד מעונן, אחר הצהריים ינשבו רוחות חזקות שילוו בגשם וסופות רעמים, ובערב ייתכן אובך בדרום הארץ.

בשעות הלילה קיים חשש קל לשיטפונות בנחלי מדבר יהודה וים המלח. השלג צפוי להגיע לפנות בוקר לפסגות הרי הצפון, וייתכן שגם לפסגות הגבוהות של הרי המרכז. הרוח הדרום-מערבית תתחזק בהדרגה, ותגיע לעוצמה של 60-30 קמ"ש.

שלג בירושלים היום 26 ינואר 2016. נועם מושקוביץ
"ייתכן שלג בפסגות הגבוהות של הרי המרכז". שלג בירושלים/נועם מושקוביץ

מחר ימשיכו לרדת גשמים לפרקים, שילוו בסופות רעמים, בעיקר בצפון הארץ ולאורך מישור החוף. בהרי הצפון ירד שלג, וייתכן שגם בפסגות הגבוהות של הרי המרכז בשעות הבוקר. לאורך מישור החוף קיים חשש קל להצפות. בנוסף לכך, ינשבו רוחות חזקות. בדרום הארץ יהיה אביך וייתכנו סופות חול מקומיות. הטמפרטורות ירדו במידה ניכרת וייעשה קר מאוד.

משעות אחר הצהריים הגשמים יחזרו בהדרגה גם למרכז הארץ, ומשעות הערב צפוי שלג גם בפסגות הרי המרכז, כולל ירושלים. קיים חשש לשיטפונות בנחלי מדבר יהודה וים המלח. הרוחות יגיעו לשיאן, כשחלק מהמשבים יהיו בעוצמה של מאה קמ"ש, וקיים פוטנציאל ממשי לנזקים.

השלג ייערם בצורה מסודרת ומשמעותית מעל אלף מטרים, ובגבהים של 900-700 מטרים תהיה היערמות לסירוגין, שאף היא יכולה להגיע ל-10-5 ס"מ. צפויים שני גלים של שלג, בבוקר ובערב. הגל הראשון לא צפוי להיות משמעותי בהרי המרכז.

ביום חמישי ירדו גשמים מדי פעם מצפון הארץ ועד צפון הנגב, וייתכנו סופות רעמים יחידות. במקביל, יפסיק בהדרגה לרדת שלג בהרים. במדבר יהודה ובים המלח עדיין יישאר חשש לשיטפונות, ויוסיפו לנשב רוחות ערות. יהיה קר מהרגיל, ובמהלך היום הגשם ייחלש בהדרגה.

ביום שישי הגשמים יתחזקו בשנית, וירדו מדי פעם מצפון הארץ ועד לצפון הנגב, כשהם מלווים בסופות רעמים יחידות. קיים חשש קל לשיטפונות בנחלי ים המלח ומדבר יהודה. הטמפרטורות יעלו מעט, אולם עדיין יהיה קר מהרגיל לעונה. משעות הערב הגשמים ייחלשו.

הצפות בפרדס חנה 16 בדצמבר 2020. צוריה זאבי/TPS, אתר רשמי
חשש לשיטפונות. הצפות בפרדס חנה/אתר רשמי, צוריה זאבי/TPS

מידות החום הצפויות היום והלילה: בירושלים מ-15 מעלות היום ועד 6 מעלות הלילה; בתל אביב מ-17 מעלות היום עד 12 הלילה; בחיפה 13 היום עד 9 הלילה; צפת 12-7; קצרין 17-10; טבריה 22-13; נצרת 16-9; עפולה 19-10; בית שאן 22-13; לוד 18-11; אשדוד 17-12; עין גדי 22-18; באר שבע 20-11; מצפה רמון 14-7; אילת 25-17.

גשם בבני ברק. ראובן קסטרו
"יהיה קר מהרגיל לעונה". גשם בבני ברק/ראובן קסטרו

ברשות הטבע והגנים מזהירים מפני חשש לשיטפונות באפיקי נחלים, הצפות באזורים מועדים, שלג בפסגות ההרים באזורים שונים ורוח בעוצמה חזקה. ברשות מזכירים כי חל איסור מוחלט להיכנס לאפיקי נחלים בזרימה ברגל וברכב, עד לירידה מוחלטת של מפלס המים. כמו כן, אסור להתקרב לשפת נחל בשעת שיטפון מחשש להתמוטטות הגדה.

עוד הזהירו כי ירידה משבילי טיול מסומנים אסורה ומסוכנת, משום שבהצטברות שלג על הקרקע קשה להבחין בשילוט אזהרה של מיקוש וסכנות אחרות. תיתכן סגירת מסלולי טיול ואתרים.

לקראת השלגים, הבהיר יורם מכלוף, מנכ"ל המועצה האזורית מבואות החרמון, כי המועצה ערוכה לסערה שצפויה. "עברנו אירועים דומים בעבר ואנחנו מוכנים", אמר. הוא ציין כי במועצה הכינו כלים כבדים לפינוי שלג ופינוי צירי תנועה, וכי יבוצע שיתוף פעולה עם הצבא במידת הצורך. עם זאת, הוא הוסיף כי ייתכן ובמקומות הגבוהים, כמו ברכס הרי נפתלי, הכבישים ייסגרו לפרק זמן מסוים.

שלג באתר החרמון, 21 בינואר 2021. אתר החרמון, אתר רשמי
"במועצה הכינו כלים כבדים לפינוי שלג ופינוי צירי תנועה". שלג בחרמון/אתר רשמי, אתר החרמון

נוכח השלג הצפוי להיערם בצפת, הוחלט כי לא יתקיימו שם לימודים ביום רביעי. הערכת המצב התבססה, על אינדיקציות של גורמי מקצוע, לפיהן החל משעות הבוקר המוקדמות, צפוי השלג להיערם ברחבי העיר.

גם בעיריית ירושלים השלימו את ההיערכות למזג האוויר הסוער. מנהל התפעול של העירייה גייס כלי ציוד מכני הנדסי (צמ"ה) לפינוי צירים חסומים, הפעלת מטות אזוריים וצוותי סיור. כמו כן, נערכים בעירייה להפעלת מערך פיזור המלח ולתגבור מוקדנים במוקד העירוני 106 על פי הצורך. העירייה המליצה לתושבים לבדוק את תקינות מערכות החימום, איטום גגות ופתחים וניקוי תאי ניקוז המים בחצרות ומרזבים על הגגות.

חסימה בכביש 25 (צומת צפית). דוברות משטרת ישראל
חסימת כבישים בצפת בעקבות השלג/דוברות משטרת ישראל

במבשרת ציון ההיערכות למזג האוויר הסוער בעיצומה. בעירייה הוחלט כי ביום רביעי לא יתקיימו לימודים ברחבי העיר. לקראת יום חמישי תתקיים הערכת מצב נוספת בה יוחלט לגבי פעילות מערכת החינוך ביום זה.

במועצה האזורית גולן נערכו למזג האוויר הסוער, וקיימו הערכת מצב עם כלל גורמי השטח המטפלים באירועי מזג אוויר. כרגע צפוי שלג מגובה של 600 מטרים ומעלה, שיחל ככל הנראה ביום רביעי לפנות בוקר. בנוסף לכך, צפויה זרימה משמעותית בנחלים וסיכויים להצפות בכבישים. האחריות לחסימת הכבישים היא על המשטרה, שתקבל סיוע מהגורמים הצבאיים באזור, הן בשל הצפות והן בשל כבישים מושלגים.

בהתאם להתקדמות המערכת וכמויות השלג, יוחלט אם לקיים לימודים בצפון הגולן ביום רביעי או חמישי. המועצה תוציא עדכונים בנושא. בנוסף, ייבחנו שינויים בקווי הנסיעה של התחבורה הציבורית בגולן. תושבי הגולן הונחו על ידי המועצה כי בעת ירידת שלג יש להימנע מנסיעות מיותרות בשל החשש מהיווצרות שכבת קרח על הכבישים ושלג שעשוי להיערם.

נוף לחרמון מצפון הגולן. שחף רונן אל רום, תמונות גולשים
שלג בחרמון, צפון הגולן/תמונות גולשים, שחף רונן אל רום

גם בחברת החשמל השלימו את ההיערכות למזג האוויר הסוער, עקב צפי לרוחות חזקות והיערמות שלג וכן לעומס קור עז. בחברה מבקשים מהציבור לחזק או להסיר חפצים מעופפים שעלולים לפגוע ברשתות החשמל.

לאור התחזית למזג אוויר סוער, כולל רוחות חזקות בעוצמה של 110 קמ"ש והיערמות שלג בירושלים, בהרי הגליל והנגב, חברת החשמל נערכת בהתאם, ותגברה את המענה במוקד שירות הלקוחות 103. כמו כן, תוגברו צוותי שטח, בוטלו עבודות יזומות, קודמו דיזל גנרטורים וציוד כבד לאזור גוש עציון, אריאל, קצרין וצפת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully