פגיעה בכיס של ארגוני הפשיעה וצמצום שיטור רגלי: התכנית של המפכ"ל הנכנס

קובי שבתאי הציג את הפעולות המידיות לביצוע עם כניסתו לתפקיד. מפרטי התכנית שהגיעו לוואלה! NEWS עולה כי בכוונתו להקים יחידות מיוחדות למאבק בפשיעה במגזר הערבי, לשפר את השיח עם הציבור החרדי ולשדרג את המענה במוקד 100

לירן לוי
04/02/2021
בווידאו: טקס הענקת דרגות למפכ"ל רנ"צ קובי שבתאי (צילום: דוברות משטרת ישראל)

מפכ"ל המשטרה הנכנס, רב-ניצב קובי שבתאי, הציג בשבוע שעבר בישיבה ראשונה של סגל הפיקוד הבכיר את תכנית העבודה שלו לארגון. לפי פרטי התכנית שהגיעו לידי וואלה! NEWS, הצעדים הראשונים של שבתאי יכללו את שינוי מערך הפעולה של משמר הגבול (מג"ב), העברת שוטרי סיור רגלי לניידות, ציוד היחידות לפשיעה מרחבית בציוד טכנולוגי והקצאת משאבים נוספים למגזר הערבי ולשכונות חרדיות.

בכוונת שבתאי להקים שתי יחידות לתקיפה כלכלית (יל"כ), אחת מהן בלהב 433 בלוד והשנייה במחוז צפון, שיעסקו במאבק במשפחות הפשע במגזר הערבי והכללי. היחידות החדשות יעבדו לצד יחידות החקירה הקיימות, שחוקרות משפחות פשע בעבירות שונות הנוגעות בין היתר לאמצעי לחימה, סמים ודמי חסות, ויחד יפעלו לייבוש כלכלי של אותם גורמים מאורגנים. מטרת היחידות תהיה להוסיף לענישה הפלילית פגיעה משמעותית בכיסם של ארגוני הפשע או העבריינים, באמצעות החרמות של רכבים, בתים וחילוטי כספים.

צעדים ראשונים בתפקיד. שבתאי(צילום: דוברות משטרת ישראל)

תכנית העבודה של שבתאי

  • הקמת יחידות לתקיפה כלכלית
  • הקמת אגף לסיכול פשיעה בחברה הערבית
  • מינוי מש"קים לשכונות החרדיות
  • הפיכת מרחבי מג"ב ליחידות טקטיות
  • חיזוק טכנולוגי ליחידות לפשיעה מרחבית
  • שיפור המענה במוקד 100
  • צמצום השיטור הרגלי

עוד בוואלה!

הפיתוחים הטכנולוגיים ושינוי התדמית: מג"ב תחת פיקודו של יעקב שבתאי

לכתבה המלאה

מהלך נוסף שיצא בקרוב לפועל הוא הקמת אגף סי"ף (חרב בערבית) - המיועד לסיכול פשיעה בחברה הערבית. האגף החדש יהיה אמון על מיפוי וניטור סכסוכים בחברה הערבית, תוך ניסיון לסכל את הפשע מבעוד מועד. המידע מודיעיני המקדים שייאסף יגיע לידי שוטרים שיפעלו למניעת מקרי רצח ופעולות עברייניות אחרות. כמו כן, צפויות לקום תחנות משטרה נוספות במגזר הערבי, אחת מהן באום אל-פחם.

התגברות המתיחות עם החברה החרדית בצל אכיפת הקורונה הביאה את המפכ"ל להחליט על מינוי מש"קים ייעודיים מטעם המשטרה. לפי התכנית, הם יהיו בקשר רציף עם השכונות החרדיות ברחבי הארץ ובשיח מתמיד עם הקהילה. המש"קים לא יחליפו את תחנות המשטרה, אך ייצרו שיח והיכרות מעמיקים יותר עם השטח.

שדרוג מוקד 100, צמצום שיטור רגלי

שבתאי, שהגיע ממג"ב, החליט לבצע שינוי בתפיסת ההפעלה של החיל. ארבעת המרחבים - דרום, חוף, צפון ומרכז - יהפכו לחטיבות טקטיות הכוללות כלבנים, אופנועים, רחפנים ואמצעים נוספים לטיפול בטרור ופשיעה.

היחידה הטקטית הראשונה הוקמה במג"ב ב-2017 על ידי שבתאי עצמו, שהסביר כי המטרה הייתה "יחידה בעלת יכולות התקפיות שוברות שוויון המפרות את מאזן העימות כשהיא נכנסת למשוואה. יחידה המעצימה את יתרונו היחסי של משמר הגבול - עוצמת האמצעים ועוצמת הרוח". כעת הוא ממשיך באותו קו, שלתפיסתו ישפר את פעילות השטח של לוחמי מג"ב.

שיפור הקשר עם השכונות החרדיות. שוטרים בבני ברק(צילום: ראובן קסטרו)

המפכ"ל הנכנס מתכנן לחזק גם את היחידות לפשיעה מרחבית (יל"פ). כיום, רוב תיקי הפשיעה החמורים נחקרים ביחידות המרכזיות שקיימות בכל מחוז. ליחידות הפשיעה המרחביות אין את היכולות הטכנולוגיות שיש לימ"ר, והמטרה היא לצייד אותן באותם אמצעים. בכך, המפכ"ל מתכוון להוריד את הלחץ מהיחידות המחוזיות, ולחזק ולשדרג את מערך החקירות במרחבים.

כמו כן, שבתאי מעוניין להעלות בקרוב את כל מפקדי מוקד 100 מדרגת רב-פקד לדרגת סגן-ניצב, להגדיל את המוקדים ולהעביר בהם הכשרות מקצועיות. גורמים במשטרה מספרים כי הוא מבין שמוקד 100 הוא אחד המקומות הרגישים והחשובים ביותר בארגון, ובכוונתו לפעול לשיפור המענה דרכו ודרך הקמת תחנות נוספות ברחבי הארץ.

עוד החליט לצמצם למינימום את השיטור הרגלי. גורם במשטרה אמר כי הסיורים הרגליים נועדו בעיקר לנראות בשטח, אך בפועל יעילותם נמוכה. 300 שוטרים יועברו מהפטרול הרגלי למערך הסיור בניידות ברחבי הארץ, שם חסרים 366 כיום שוטרים. העברתם של מאות שוטרי הסיור הרגלי תקטין את זמן התגובה של המשטרה ותעבה את מערך הניידות באופן משמעותי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully