אושרו בדיקות קורונה מהירות בנתב"ג; רגב: "משרד המשפטים עיכב חובת בידוק"

משרד הבריאות אישר את הפעלת המעבדות המהירות, שיספקו תשובה לנבדקים בתוך ארבע שעות מביצוע הבדיקה. מעבר לכך, האשימה שרת התחבורה רגב את משרד המשפטים בכך ש"מנע לאורך חודשים את חיוב הבדיקות והבידוד"

  • נתב"ג
  • נגיף הקורונה
בווידאו: עומס בנתב"ג (צילום: ראובן קסטרו, עריכה: טל רזניק)

משרד הבריאות אישר את הפעלת המעבדות המהירות לבדיקת קורונה לשבים מחו"ל בנמל התעופה בן גוריון - כך הודיעה היום (שני) שרת התחבורה מירי רגב. לדבריה, מעבדות אלו יספקו תשובה לנבדקים בתוך ארבע שעות מביצוע הבדיקה. רגב האשימה את משרד המשפטים, בכך שמנע לטענתה את חיוב הבדיקות והבידוד על כל מי שחזר מחו"ל בחודשים האחרונים.

מוקדם יותר היום, אישרה ועדת הכלכלה של הכנסת את הארכת תוקפן של הוראות השעה להגבלות על הפעלת שדות תעופה וטיסות. אחת לכמה שבועות מתכנסת הוועדה, לרוב בהרכב מצומצם, ולאחר הקראת התקנות נערכת הצבעה והן מוארכות לתקופה נוספת. אולם הפעם, לאור ריבוי מקרי מוטציה שהצליחו להיכנס לישראל ומה שנראה כאחד הכישלונות הגדולים במאבק בנגיף - הדיון קיבל תפנית מההתנהלות המוכרת.

יו"ר הוועדה, יעקב מרגי (ש"ס), ביקש לבדוק האם שדה התעופה פעל לפי ההנחיות והתקנות שאושרו. נציגת המחלקה המשפטית של משרד התחבורה השיבה לו כי "נעשה מאמץ שהשדה יתקיים בהתאם להוראות, אבל יש קושי בשל תופעות של אלימות". מרגי הבהיר כי "יש חוק, אם אני לא יודע לנהל את השדה כמו שקבע המחוקק - סוגרים אותו".

עוד בוואלה!

נתב"ג עמד להמריא לעתיד חדש, הקורונה הנחיתה אותו אל מציאות קשה

לכתבה המלאה
עמדות לבדיקת קורונה בנתב"ג (צילום: ראובן קסטרו)

בסיכום הישיבה הזמין היו"ר מרגי את משרדי התחבורה והבריאות לבקש להסמיך פקחים לאכיפת התקנות או לבקש לשלוח שוטרים לאכוף את קיומן. מנכ"ל משרד התחבורה עופר מלכה הציג את הקשיים בהם נתקל המשרד והסיבות בגללן לא הצליחו לפקח על כניסת הנוסעים. בין השאר, בשל העובדה שעד הסגר השני היו הבדיקות משאב לאומי והצריכו הקמת מעבדה פרטית בשדה.

סיבה נוספת שאותה העלה מנכ"ל משרד הבריאות הייתה האיסור לבצע בדיקה פולשנית ללא הסכמה של הנבדק, למעשה אי אפשר להכריח אדם לעשות בדיקת קורונה (אך לא נאכפו סנקציות אחרות - ק"כ). לדבריו, המשרד המליץ על שינוי חקיקה שיאפשר בדיקה פולשנית תוך חיוב הנבדק.

יו"ר איגוד הטייסים, מידן בר, אמר כי "גם אם תאשר תקנות שלא ייאכפו - אנחנו נשב פה עוד חודש. לרשות שדות התעופה אין סמכות למנוע כניסה של אדם - זה תפקידו של שוטר". לדברי פרופ' אשר שלמון ממשרד הבריאות, "התקנות האלו הן המעט שאנחנו יכולים לעשות. אנחנו חושבים שצריך לצמצם יציאות לא חיוניות לחו"ל, רק לצרכים כלכליים, בריאותיים ומשפחתיים דחופים. עמדתנו שצריך לעשות בדיקות בכניסה למדינה".

שרת התחבורה מירי רגב במהלך סיור בשדה התעופה, במהלך אוגוסט (צילום: ראובן קסטרו)

בפועל, לאורך חודשי המגיפה וגם בסגרים ההדוקים ביותר, ככל שזה נגע לנוסעים בעלי אזרחות ישראלית שער הכניסה למדינה לא נסגר. בהמשך, הפקרות הטיסות לדובאי ואזלת היד של משרדי הבריאות והתחבורה להתמודד עם הסדרי הכניסה ראויים לישראל, כולל חיוב הצגת בדיקות שליליות שבוצעו טרום טיסה ואי אכיפת חובת בידוד, הביא לייבוא של חולים מאומתים.

חלק מהם הדביקו טיסות שלמות, אחרים זייפו אישורי בדיקות הנקנים בכמה עשרות שקלים, סירבו להתפנות למלוניות על מנת לשלול כניסת מוטציות של הנגיף, הפרו ביודעין חובת בידוד לשבים מחו"ל ולמרות שהיו בידיה כל הפרטים, המדינה הפגינה אזלת יד ופשעה בהזנחת האכיפה על החוזרים מחו"ל.

לאורך חודשי המגיפה, שער הכניסה למדינה לא נסגר. עומס נוסעים בנתב"ג, בחודש שעבר (צילום: ראובן קסטרו)

רשמית הסתתרה הממשלה עד כה מאחורי הטיעון המשפטי, לפיו אינה יכולה למנוע מאזרח ישראלי כניסה לישראל, אולם הודעה שהוציא הבוקר משרד המשפטים מטעם היועץ המשפטי לממשלה הבהירה כי מעולם לא מנע התניית כניסה לישראל בהצגת בדיקה שלילית.

כעת, מי שחוזר מחו"ל מחויב בבידוד ביתי, אך ניתן לקצרו בכפוף לשתי בדיקות - אחת ביום הגעתו ואחת נוספת ביום התשיעי מאז נחיתתו, והוא חייב להיות בבידוד כל התקופה הזו. אתמול אישרה הממשלה הנחיה לפיה השבים ארצה מאיחוד האמירויות, דרום אפריקה, ברזיל וזמביה, מחויבים בבידוד במלונית. ההנחה נכנסה לתוקף ב-01:00 הלילה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully