עשרות אלפי עסקים נותרו ללא סיוע: "שכחו את היזמים שהקימו עסק בקורונה"

הממשלה אישרה תכנית מענקים חודשית לבעלי העסקים, אך כ-75 אלף עסקים חדשים הוחרגו. באוצר הוחלט כי עסקים שנפתחו אחרי הסגר הראשון לא יכללו בתכנית וכעת הם חוששים מקריסה ודורשים מוועדת הכספים לשנותה. "לא הכנסתי שקל במשך 8 חודשים, איך מצפים שאאכיל את ילדיי?"

06/01/2021
בווידאו: אדלשטיין קורא ללכת לסגר מלא (צילום: לע"מ)

ועדת הכספים של הכנסת דנה היום (רביעי) בתכנית המענקים החדשה שאושרה בממשלה. זאת, ברקע הביקורת של בעלי עסקים על המתווה, שלא כולל סיוע לעסקים חדשים שנפתחו במהלך שנת 2020. נכון להיום, עסקים שנפתחו החל מחודש מרץ ואילך לא זכאים לשום מענק מהמדינה, ואלה שנפתחו בחודשים ינואר-פברואר ועומדים בתנאי רשות המסים מקבלים מענקים דו-חודשיים בסכום של עד 4,000 שקלים.

מאז פרוץ משבר הקורונה נפתחו בישראל 74,728 עסקים חדשים. לא כולם נפגעו כלכלית, חלקם כלל לא זקוקים לסיוע ממשלתי, אך רבים מהם נמצאים כיום על סף קריסה ולא מקבלים סיוע מהמדינה. עבור חלק מהם החמרת הסגר השלישי, שתיכנס לתוקף מחר בחצות, מהווה צו סגירה קבוע.

עוד בוואלה!

מי זכאי ולאיזה סכום: זאת תכנית הסיוע שאושרה בממשלה

לכתבה המלאה

מתווה הסגר המהודק שייכנס לתוקף מחר בחצות

  • פעילות מערכת החינוך תופסק לחלוטין, למעט החינוך המיוחד
  • פעילות המשק תצומצם למקומות עבודה חיוניים בלבד
  • ההתקהלויות יצומצמו ל-5 אנשים במקום סגור בלבד ו-10 אנשים בשטח פתוח
  • מגבלת אלף המטרים תישאר על כנה
  • הפגנות יוחרגו ממגבלת המרחק ויותרו לפי התקנות
  • איסור שהייה בבית מגורים של אדם אחר
  • מי שרכש כרטיסים לפני הסגר יורשה לטוס לחו"ל במהלכו
  • הנכנסים לישראל ממדינות מסוכנות יועברו לבידוד במלוניות
העסקים שנפתחו מחודש מרץ ואילך לא זכאים לשום סיוע. שוק הכרמל, לפני הסגר השלישי(צילום: ראובן קסטרו)

מקור החלוקה בין אלה שפתחו בחודשי ינואר-פברואר 2020 לבין אלה שפתחו במרץ ואילך, נמצא עוד בתכנית הסיוע הראשונה. אז, לצורך חישוב הזכאות, נלקח תאריך הסגר הראשון שהוכרז ב-15 במרץ.

החלוקה הזאת אינה רלוונטית עוד כיום, הרי אין בכוונת המדינה להעניש את אלה שפתחו דווקא בחודש מרץ כשהקורונה כבר הייתה בישראל, ולא היה ניתן לתאר כי תישאר למשך שנה. עם זאת, המדינה ממשיכה להפריד את העסקים החדשים לאלה שנפתחו לפני מרץ ואחריו, כדי לקבוע מי יקבל מעט סיוע ומי בכלל לא.

"צריך לשלם 70 אלף שקל בחודש כשאני לא עובד". מחאת בעלי עסקים בת"א, דצמבר(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

איציק רוסו, הבעלים של מסעדת שף "פופה" בתל אביב, פתח את העסק בפברואר 2020. "מבחינת מקבלי ההחלטות העסק שנפתח בשנת 2020 הוא כמו ילד חורג. אנחנו רוצים להתארגן וללכת עם זה לבג"ץ. אין בזה שום היגיון. אם אני מקבל צו סגירה מהמדינה בעקבות המגיפה, למה אני לא זכאי להחזר הוצאות השכירות וארנונה? מה זה משנה באיזה שנה פתחתי את העסק?" תוהה רוסו.

"אני לא מקבל שירותי ארנונה, אני לא עובד. אני צריך לשלם כל חודש ארנונה בסך 21 אלף שקל, שכירות של 40 אלף שקל ועשרת אלפים שקל ביטוח, כלומר 70 אלף שקל בחודש כשאני לא עובד. יש לי שלושה ילדים לפרנס", הוא מוסיף.

"לא יודע אם יהיה לעובדים לאן לחזור". איציק רוסו(צילום: באדיבות המצולמים)

העסק של רוסו מעסיק 110 עובדים, רובם נמצאים כיום בחל"ת ומקבלים מהמדינה כ-70% משכרם הקודם. רוסו עצמו מקבל 4,000 שקל בלבד, לחודשיים, ובינתיים ההפסדים שלו נערמים. "הפסדתי שבעה מיליון שקל בעסק הזה, ואני לא יודע אם יהיה לעובדים לאן לחזור. אי אפשר לבנות עסק ביום אחד. יש תהליך רישוי, בנייה, חשמל, אז גם מוציאים הרבה כסף בשנה הראשונה", הסביר.

"יש מגיפה? אנחנו מבינים, אין מה לעשות. אבל אם אתה אומר לנו לסגור, שכח מהשכירות והארנונה", הוסיף רוסו. "עשו את זה, אבל רק לעסקים שפתחו עד 2019. גם נתנו להם לבחור אם להציג דוחות לצורך חישוב הירידה במחזור של 2018 או 2019. אז מתאים להם שהמשק לא ייפתח גם בעוד עשר שנים".

"שכחו את האנשים שהגשימו חלום והקימו עסק ב-2020"

קובי מפן כהן, בעלי מסעדת מיט קיטצ'ן בנמל תל אביב ומוביל מאבק העסקים החדשים שלא זכאים לסיוע, פתח את העסק שלו בינואר 2020. בניגוד לרוסו, הוא לא מקבל שום סיוע, וגם בקשתו לקבל הלוואה בערבות המדינה סורבה בטענה כי הוא עסק חדש ואין לו מספיק מחזורים. מפן כהן המתין בציפייה רבה לפרסום תכנית הסיוע החדשה.

"האמת היום הייתה לי תקווה גדולה כי כולנו יודעים איך הפוליטיקה עובדת, הייתי בטוח שלפני הבחירות פתאום יזכרו בנו והארנק ייפתח. אבל כששר האוצר הוציא את ההודעה קיבלתי מאות טלפונים והודעות מאנשים ופשוט לא ידעתי מה להגיד", הוא אמר. לדבריו, "המדינה לא מבינה שאנחנו מעסיקים עשרות אלפי עובדים ואם לא נקבל דחוף מענקים, לא יהיה להם לאן לחזור".

מפן כהן הלין כי "העסקים החדשים הם פשוט שקופים. זה מחדל שלא נתפס. מתחילת הסגר הראשון שכחו בכלל את אותם האנשים שהגשימו את חלומם והקימו עסק בשנת 2020. שמונה חודשים שאנחנו יושבים בבית, יש לנו משפחות ולא מקבלים אפילו שקל אחד".

"הייתי בטוח שלפני הבחירות פתאום יזכרו בנו והארנק ייפתח". מפן כהן(צילום: באדיבות המצולמים)

גם מפן כהן שותף לדעה שעל המדינה להעניק פטור מארנונה ולסייע בתשלום השכירות. "המחדל הגדול מעבר לזה שלא מקבלים פיצוי או מענק, דורשים מאיתנו להמשיך ולשלם תשלומים הזויים, כמו ארנונה ושכירות וכו'. הארנונה החודשית שלי היא 15 אלף שקל לחודש והשכירות היא 70 אלף שקל", הוא הסביר.

"כל כך הרבה כלכלנים במשרד האוצר ועדיין לא מצאו משהו אחר מלבד התירוץ 'אין לכם מחזור של שנת 2019 אז אתם לא יכולים להראות שבאמת נפגעתם'. הפסדתי מיליון שקל מתחילת הסגר הראשון ועד היום. לא הכנסתי שקל הביתה שמונה חודשים. ממה הם מצפים שאני יאכל את ילדיי?" הוא תוהה.

"ההתעלמות מהעסקים החדשים - שיטתית"

שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות, מחה בפני שר האוצר ישראל כץ על מתווה המענקים לקראת הבאתו לוועדת הכספים. "אבקש להפנות את תשומת ליבך שממשלת ישראל שוב שכחה שבשנת 2020, קמו עסקים חדשים".

"בתעשיית המסעדות מדובר במאות עסקים שנפתחו במהלך השנה ונמצאים במצוקה תזרימית קיומית. ההתעלמות של ממשלת ישראל מהעסקים הללו, היא שיטתית לאורך כל המשבר והמצוקה של בעלי העסקים הובאה אליך לוועדה ומוכרת לך", הוסיף ברמן.

במשרד האוצר אמרו בתגובה לפניית וואלה! NEWS כי אין חדש בנוגע לעסקים החדשים, וברשות המסים נאמר כי באחריותה נמצאים רק העסקים שנפתחו עד חודש מרץ 2020 לא כולל.

עם זאת שר האוצר התייחס בדיון בוועדת הכספים לעניין ואמר כי "אני חושב שחייבים למצוא פתרון לעניין הזה, הנחתי למצוא פתרון ונצטרך להתכנס אליו, גם בעניין הארנונה לאותם עסקים, כי המשבר מתמשך". הוא הוסיף כי "עכשיו שאנחנו יודעים שיש עוד עסק, ברור שאנחנו מחויבים לתת פתרונות. הימשכות המשבר כלאה אותם בתוכו".

משרד האוצר: החזרי ארנונה גם לעסקים חדשים

במהלך דיון ועדת הכספים, הציגו כץ ואנשי משרדו הודיעו כי גם לעסקים חדשים יינתנו החזרים על תשלום ארנונה החל מחודש מרץ 2020, במידה ולא פעלו נוכח הגבלות הקורונה.

אסף וסרצוג, סגן הממונה על התקציבים אמר בדיון כי "עסק יצטרך להצהיר כמה זמן מתוך חודשיים, שהיא התקופה לתשלום ארנונה, הוא היה סגור, ונצטרך להגדיר בקריטריונים מה הוא אורך התקופה המזכה. במידה והעסק היה סגור למשך התקופה שיקבע, הוא יקבל החזר ארנונה ונפטור אותו עד לסכום מסוים, אנחנו מדברים על החזר בסדר גודל של 15 אלף שקל לחודשיים. זה דורש את הסכמת שר הפנים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully