מנהלי ביה"ח צעקו והרימו דגל אדום, מנכ"ל משרד הבריאות: המערכת לא בקריסה

השיחה הגיעה לצעקות בעקבות התסכול מהעלייה בתחלואה. המנהלים הטיחו במנכ"ל משרד הבריאות כי אינו מקדם החמרת אכיפה על אף העומס על הצוותים. מחלוקת נוספת עלתה בין מנהלי ביה"ח שבמוקדי התחלואה לאלו שאינם במצוקת עומס

04/01/2021
מנכ"ל משרד הבריאות: החיסונים לציבור הרחב יינתנו במהלך פברואר (צילום: לע"מ)

מנהלי בתי החולים ברחבי הארץ ומנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, ניהלו אמש (ראשון) שיחה קשה ברקע העלייה בתחלואה, שאף הגיעה לטונים צורמים ולצעקות - כך נודע לוואלה! NEWS. במהלך השיחה, שהתנהלה בזום, הטיחו המנהלים בלוי כי הם נאלצים לעמוד בפני עומס בלתי אפשרי, ודרשו שיקדם את החמרת האכיפה בקבינט הקורונה. ויכוח נוסף התפתח בין בתי החולים הנמצאים במוקדי תחלואה לאלה שאינם.

"מקבלי ההחלטות לא מבינים עד כמה המצב חמור", טענו מנהלי בתי החולים, וסיפרו כי מספר המאושפזים אצלם שמצבם מוגדר קשה הולך ועולה. לדבריהם, הדבר מוביל לעומס על צוותי הרפואה, לצורך בפתיחת עוד מחלקות קורונה ולירידה של עשרות אחוזים בניתוחים אלקטיביים, שנמצאים בדחיפות פחותה.

לוי מצדו, צינן את הלהט של מנהלים וטען כי המצב מעורר דאגה, אך התעקש שאין קריסה של המערכת. תגובתו של לוי גרמה לכעס רב אצל הדוברים, שהטיחו בפניו שגם הוא היה בעבר מנהל בית חולים, ואמור להבין את המשמעות של תחלואה קשה ומה היא מצריכה מהצוות ששחוק אחרי עשרה חודשים של מאבק במגיפה. "היית מנהל בית חולים, תעזור לנו", דרשו.

"מקבלי ההחלטות לא מבינים עד כמה המצב חמור". מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי(צילום: ראובן קסטרו)

בהמשך השיחה, התעוררה מחלוקת נוספת, בין מנהלי בתי החולים. חלק מהמנהלים קבעו כי הם עומדים בעומס, בעוד אחרים הפצירו בלוי לקדם צעדים מידיים כדי להוריד את התחלואה. המאבק בין מנהלי בתי החולים ניכר בין בתי החולים שנמצאים במוקדי תחלואה רחבה, כמו ירושלים והצפון, לבין בתי החולים במרכז הארץ ודרומה.

בתי החולים בצפון ובירושלים מתחו ביקורת קשה על עמיתיהם במרכז, וטענו כי במקום לזעוק את זעקת המטופלים, הם עסוקים בשיווק כדי שבתי החולים שלהם לא ייראו במצוקה בעיני המנכ"ל. פרופ' לוי הקשיב בקשב רב לדיון הסוער, והבהיר כי המשרד ינסה לקדם צעדים דרמטיים בישיבת הקבינט הקרובה. עם זאת, המנכ"ל סייג ואמר כי הוא חושש שלבסוף ההחלטות שיתקבלו יהיה מקלות ולא יורידו את התחלואה.

טרם נמסרה תגובה מלשכתו של מנכ"ל משרד הבריאות.

עוד בוואלה!

אדלשטיין יביא לאישור הממשלה: סגר מלא למשך שבועיים

לכתבה המלאה
ויכוח בין מנהלי בתי החולים. מחלקת קורונה בבית החולים איכילוב, ספטמבר 2020(צילום: ראובן קסטרו)

השיחה הקשה הגיעה לאחר שבבוקר עדכן משרד הבריאות כי 3,977 בני אדם נוספים אובחנו בקורונה. בכך, עלה מספר הנדבקים המאומתים בישראל מפרוץ המגיפה ל-435,866. אתמול התבצעו כ-76,071 בדיקות, כשאחוז החיוביים לנגיף הוא 5.3%.

מספר החולים הפעילים הוא 50,299. כשבבתי החולים מאושפזים 1,302 חולים, מתוכם 179 מונשמים ו-729 חולים קשה. נכון להיום, 3,391 בני אדם מתו מנגיף הקורונה בישראל.

לאחר מכן, הודיע המשרד כי מתוך 96 דגימות שנאספו, שבע נמצאו חיוביות למוטציית הקורונה שמקורה בבריטניה. המאובחנים הנוספים בזן הקורונה החדש הם תושבי היישובים גבעת זאב, ירושלים ובני ברק, וככל הידוע הם נדבקו בה בישראל. בכך עלה מספר המאובחנים במוטציה ל-30, מתוכם בשישה מקרים נמצא כי הההדבקה לא התרחשה בישראל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully