חקירת מות אהוביה סנדק: החשוד נהג ללא רישיון וגרם להתהפכות הרכב

בדיון בבית המשפט חשפה המשטרה את זהות הנער שנהג ברכב במהלך המרדף המשטרתי בבנימין. לדברי נציג ימ"ר ת"א, החשוד נהג בפראות ובמהירות מופרזת - וגרם למותו של אהוביה. ראש הצוות האחראי על חקירת המשטרה ומח"ש: "השוטרים פעלו כראוי". 22 נעצרו במחאה על מותו בירושלים

28/12/2020
בווידאו: מחאה ברחבי הארץ על מותו של אהוביה סנדק במרדף בשומרון (מערכת וואלה! NEWS)

ברכב שבו נסע הנער אהוביה סנדק שנהרג בהתהפכות במהלך מרדף משטרתי בבנימין נהג נער ללא רישיון נהיגה - כך אמר הערב (שני) גורם בימ"ר תל אביב, היחידה החוקרת את התקרית. אותו גורם, נציג המשטרה בדיון בבית המשפט, רס"ב גדי אבידן, כינה את המידע כ"התפתחות דרמטית בחקירה", ותיאר את השתלשלות האירועים בתאונה שהביאה למותו של סנדק בן ה-16.

אפרים יוסף גוזלן זוהה כנהג הרכב, ולדברי נציג המשטרה הוא "נהג בפראות נגד כיוון התנועה, במהירות מופרזת, בנהיגה פוחזת, תוך סיכון חיי אדם שלו ושל נהגים אחרים. משהבחין במחסום משטרתי, עקף את המחסום משמאל בניגוד לכיוון התנועה ופנה שמאלה לכיוון כביש שמוביל לבסיס חיל האוויר". מעצרו של גוזלן הוארך בשלושה ימים.

נהיגה בפראות ובמהירות מופרזת. אהוביה סנדק שנהרג במהלך המרדף בבנימין(צילום: באדיבות המשפחה)

לצד ההתפתחות בחקירה, גם הערב מחו מאות בצומת בר אילן בירושלים על מותו של סנדק במרדף משטרתי, ו-22 מהם נעצרו. המפגינים הפרו את הסדר במקום תוך חסימת צירי התנועה לפרקים, התעמתו עם השוטרים במקום, גרמו נזק לתשתיות ויידו לעבר כוחות המשטרה אבנים, חלקי מתכת, בקבוקים וחפצים נוספים. כתוצאה מכך, נגרם נזק לשתי ניידות, שצמיגיהן נוקבו.

השוטרים במקום השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות על מנת לפזרם, בהם מכת"זית. מחאות נוספות התקיימו מול ביתו של השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה בתל אביב, תחנת משטרת אריאל, בגשר בר אילן בכביש 4, באשקלון ובצפת.

עוד בוואלה!

מאות מחו על הרג אהוביה סנדק; אבטחה הוצמדה לשוטרים המעורבים בתקרית

לכתבה המלאה
מוחים על מות אהוביה סנדק מול ביתו של אוחנה בת"א, הערב(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

רס"ב אבידן תיאר את הרגע בו התרחשה התאונה הקשה שבעקבותיה סנדק נהרג: "הוא נסע בזיגזג על מנת למנוע מהניידות לעצור אותו. במהלך הזגזוג והמהירות המופרזת וההתפרעות הפושעת, רכבם התהפך וכתוצאה מכך אחד מהקטינים עף מהחלון ומצא את מותו". לדבריו, "אין לו רישיון, הוא בחיים לא הוציא רישיון נהיגה".

"לאחר שהרכב נעמד במקום, שניים מהחשודים ניסו לברוח ממקום האירוע, ובמרדף קצר נעצרו", המשיך. "הם תושאלו בשטח האם ישנם חשודים נוספים חוץ מהקטינים שישבו באותה עת מאחורה, אך מילאו פיהם מים ולא סיפרו על המנוח. במהלך כל ימות החקירה החשודים לא הוציאו הגה".

למרות שתיקתם בחקירה, אמר אבידן כי אתמול החשוד שנהג ברכב החליט לחשוף את שהתרחש. "אתמול פתאום משום מקום החשוד גוזלן החליט להפיל במירכאות כפולות ומכופלות את כל התיק על הנער המסכן שמצא את מותו כתוצאה מנהיגתו הפוחזת. יש חומר שהובא בפני בית המשפט שיכול להיווכח שגוזלן הינו הבעלים היחידי והנהג היחיד על הרכב. זה מופיע בפני בית המשפט", מסר.

"נהג בפראות נגד כיוון התנועה". זירת התאונה בה נהרג סנדק(צילום: TPS)

כמו כן, מוקדם יותר היום נודע כי הוחמרו החשדות נגד הצעירים שישבו ברכב, וסעיף החשד נגדם שונה מגרימת מוות ברשלנות להמתה בקלות דעת ועבירה נוספת של הפקרה לאחר פגיעה. המשמעות היא העברת האחריות הפלילית מהשוטרים שנחקרים אף הם בגין האירוע אל הנערים שישבו ברכב.

בדיון נכח גם ראש צוות חקירות, פקד אסי גרוסמן, שאחראי על החקירה המשולבת של המשטרה ומח"ש. הוא אמר כי "השוטרים פעלו כפי שהיו צריכים לפעול, הם מלח הארץ. אני מפנה את בית המשפט לחקירת השוטרים שפעלו כמצופה מהם, הא ותו לא. להכפיש אותם פה זה פשוט עוול". כמו כן, בידי המשטרה ישנו סרטון וידאו שצולם בטלפון נייד מתחילת האירוע.

"גוזלן היה מוכן לשבת 20 שנה בכלא אבל זו האמת שלהם"

גורם שמעורה בפרטי התקרית אמר בשיחה עם וואלה! NEWS כי חוקרי ימ"ר תל אביב מעלים חשדות שאין להן שום כיסוי בשטח, וכי מי שנהג ברכב היה סנדק עצמו. לדבריו, "מי שנהג ברכב היה המנוח. עם כל הצער שבדבר זו האמת. אף אחד לא מנסה להפיל עליו את התיק. לעומת זאת במשטרה מנסים להפיל את האשמה על הנערים כדי לנקות את מצפונם".

"בהתחלה אמרו גרימת מוות ברשלנות, ועכשיו עברו להמתה בקלות דעת. אין להם שום דרך לבסס את החשדות האלה. מדובר בחבר'ה צעירים שלא ידעו לצפות את התוצאה הטרגית מראש".

פרקליטיהם של הנערים, עו"ד עדי קידר ועו"ד נתי רום מארגון חוננו, אמרו בתגובה: "הדם של הנער הבא שייהרג על ידי הימ"ר ומח"ש. מי שלא מנהל חקירת אמת על הרג נער יהודי, סולל את הרג הנער הבא. זריקת האירוע על הילדים שנפגעו בתאונה הקשה, משמעותה אחת - טיוח וניסיון לנקות את השוטרים. אנו בוחנים הכנסת התערבות משמעותית חיצונית בחקירה. בקרוב נדע".

עורכי הדין דחו טענות שעלו בדיון כי גוזלן האשים את סנדק בתאונה. "אומר בשמו של מר גוזלן, שלא הוא ולא אף אחד אחר מלקוחותיי היה מעז את מה שחברי חושב שעלה בדעתם של אנשים להפיל את התיק על הנער. גוזלן היה מוכן לשבת 20 שנה בכלא אבל זו האמת שלהם".

מאות מפגינים מחוץ למטה המשטרה במחאה על מותו של סנדק, שבת(צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

סנדק בן ה-16 נהרג ביום שני שעבר במרדף משטרתי שהתנהל אחריו ואחרי חבריו לאחר שעל פי החשד יידו אבנים לעבר רכב שבו נסעו פלסטינים. לטענת המשטרה, הכוח שהוזעק זיהה את הרכב והורה לנוסעים לעצור - אך למרות זאת הנהג החל להימלט במהירות מהזירה. המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה פתחה בחקירה האירוע, שבו מצא את מותו הנער. עד כה, ארבעה שוטרים נחקרו באזהרה ונגבו עדויות משוטרים נוספים.

מאז התאונה נערכות הפגנות בהשתתפות מאות מול המטה הארצי של המשטרה בירושלים, ובמהלך ההפגנות נרשמו עימותים. עשרות מפגינים נעצרו במהלך ההפגנות, ובכמה מקרים שוטרים ומפגינים נפצעו בעקבות האלימות.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully