ישראל לחמאס: מסרבים למחוות הומניטריות בשחרור אסירים

בי-ם הבהירו כי יתנגדו לשחרור אסירים ביטחוניים, גם לא חולים סופניים, במסגרת עסקה עם ארגון הטרור על החזרת השבויים והנעדרים. עם זאת, הסכימו לשחרר אסירים שלא הורשעו ברצח ישראלים. סינוואר מתמהמה, ולפי הערכות הוא קרוע בין הרצון להציג הישגים, לחשש מהביקורת ברחוב

צילום: אבי כהן

ישראל מתנגדת לשחרור אסירים ביטחוניים שרצחו ישראלים במסגרת עסקה עם חמאס על החזרת השבויים והנעדרים מרצועת עזה, אך כן תהיה מוכנה לשחרר אסירים ביטחוניים אחרים מבתי הכלא הישראליים - כך נודע היום (ראשון) לוואלה! NEWS. עוד נודע כי הדרג המדיני בישראל הביע התנגדות לניסיון חמאס לפצל את העסקה הפוטנציאלית לשתיים - בין השבויים והנעדרים.

בסוף השבוע אמרו גורמי ביטחון כי מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, הוריד את תנאי הסף שלו לקידום העסקה, ככל הנראה מתוך חשש מהתפשטות הקורונה ברצועה והרצון בסיוע ישראלי.

ברקע: הבחירות להנהגת חמאס. סינוואר (צילום: AP)

לפני מספר חודשים העבירו המצרים מסר מסינוואר לירושלים, לפיו הוא מוכן לקידום עסקה בנושא. במערכת הביטחון בחנו אז את מידת הרצינות של סינוואר, והגיעו למסקנה כי יש אפשרות לפריצת דרך במשא ומתן, וצפו סיכוי גבוה לתפנית חיובית. הגורמים העריכו כי הסכמתו של מנהיג חמאס בעזה נובעת משורה של נימוקים: לחץ של האסירים הביטחוניים בבתי הכלא, חלקם עם בריאות רופפת, ובני משפחותיהם; מגיפת הקורונה המתפשטת ברצועת עזה ובבתי הכלא ומעלה את מפלס המתח; התסכול הגובר מהמצב הכלכלי המחמיר; ולא פחות מכך - הבחירות המתקרבות להנהגת חמאס, הצפויות להיערך במרץ 2021.

עוד בוואלה!

שכר יומי של 20 שקלים מעורר זעם בעזה. ללא פתרון כלכלי, חמאס בדרך למלחמה

לכתבה המלאה

כך, סינוואר הודיע באמצעות המתווך המצרי כי הוא מוכן לרדת מתנאי הסף שלו. בישראל התרשמו מהנכונות, ואישרו שניתן להתקדם במשא ומתן לשחרור משולב של שתי גופות חללי צה"ל אורון שאול והדר גולדין, ושני האזרחים הישראלים, אברה מנגיסטו והישאם שעבאן א-סייד. גורמים בכירים בירושלים הבהירו למתווך המצרי כי אין שום כוונה להפריד ביניהם, והדגישו כי מדובר בעסקה אחת כוללת.

בכירי חמאס מודרים מהעסקה

בהמשך, סינוואר העביר רשימה ארוכה שכללה את צמרת האסירים הביטחוניים הפלסטינים עם "דם על הידיים". אולם, הדרג המדיני בישראל אימץ את הגישה הנחרצת של שב"כ, וקבע כי "לא ישוחררו רוצחים ישראלים מבתי הכלא בישראל, ולא משנה מה מצבם הבריאותי". המצרים קיבלו את המסרים, וחזרו לדון עליהם עם חמאס.

גורמים בצה"ל אומרים כי לחמאס "עוד לא נפל האסימון" שנפתח חלון הזדמנויות, שיכול מאוד להיות שלא ישוב עוד בתקופה הקרובה, וציינו כי עמדת ישראל בנוגע למחיר לא נובעת ממשא ומתן עיקש, אלא מתוך הבנה של הדרג המדיני שלא יתפשר לגבי שחרור רוצחי ישראלים. "יש לנו ניסיון גדול עם אסירים ביטחוניים בכירים עם דם על הידיים שגוססים ממחלה בכלא וכשהם משתחררים הם פתאום מוצאים כוח וזמן להפעיל טרור נגד ישראל", אמרו גורמים בכירים בשב"כ בשיחות סגורות.

על כן, לאחר החלפת מסרים בין קהיר, עזה וירושלים, הציגו גורמי ביטחון ישראלים בפני המתווכים המצרים הצהרה על כוונה לשחרר "אסירים ביטחוניים שלא רצחו ישראלים".

"לא ישוחררו רוצחים ישראלים מבתי הסוהר בישראל". כלא רמון (צילום: אתר רשמי, שירות בתי הסוהר)

לוואלה! NEWS נודע כי מנהיגי חמאס עדיין לא העבירו למצרים את עמדתם על המתווה שהציעה ישראל. גורמי ביטחון מעריכים כי סינוואר חושש מאוד מביקורת ברחוב הפלסטיני, שמצפה לראות את בכירי האסירים הביטחוניים הכלואים בישראל משתחררים לחופשי בדומה לעסקת שליט, כמו גם מביקורת מצד בכירי הארגון איסמעיל הנייה וסלאח עארורי. אך מנגד הוא מזהה כי לקראת הבחירות הפנימיות בחמאס הוא יוכל להציג הישגים כלכליים, היות שאחרי סיום העסקה יהיה ניתן לקבל מישראל אור ירוק לפרויקטים עתירי משאבים, שיצמצמו את אחוזי האבטלה וישפרו את מרקם החיים.

שר הביטחון בני גנץ ציין בפגישות שהתקיימו בחודש האחרון כי לא יאשר פרויקטים כלכליים בעזה ללא התקדמות בעסקת השבויים והנעדרים, למעט פעולות הומניטריות שנבחנות מדי שבוע עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון.

המתווך העיקרי בתהליך המשא ומתן לשחרור השבויים והנעדרים הם קציני המודיעין המצרים, שפועלים לפי האינטרס המצרי ולא תמיד מתחשבים בלוחות הזמנים של הצדדים האחרים. גורמי ביטחון בצד הישראלי הבהירו במהלך השיחות שהתקיימו בשבועות האחרונים כי לאחר היציאה מהקורונה והכניסה לסבב בחירות עתידי - הקשב של הדרג המדיני בישראל יהיה נמוך לעסקה מורכבת שכזו, וקראו לסינוואר ואנשיו לנצל בהקדם את המציאות הנוכחית, ולהשיב מהי עמדתם הנוכחית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully