מפגינים כבלו עצמם לשערי מתחם בז"ן בחיפה: "המחאה רק תלך ותסלים"

מאות תושבי האזור ופעילים סביבתיים מחו על הזיהום שיוצרים המפעלים, ברקע הקמת ועדה בין-משרדית שתעסוק בנושא. התנועה במקום נחסמה ועימותים התרחשו עם נהגים ושוטרים, במהלכם נטען כי עובד בז"ן נסע לתוך קבוצת מפגינים. "בידיים שלכם לעצור את החולי והמוות", קראו לממשלה

25/11/2020
בווידאו: המומחים שבחנו את ה"לבנייה" שקרסה - "להרוס את המבנה" (צילום: מייק לוי סטודיו לצילום ויואב איתיאל)

מאות פעילי סביבה ותושבי מפרץ חיפה כבלו את עצמם הערב (רביעי) לשערי מתחם בז"ן במחאה על הזיהום שיוצרים המפעלים. זאת, ברקע הקמת ועדה בין-משרדית שתכריע את עתיד התעשייה במפרץ. הפעולה הובילה לחסימת הכניסה והיציאה מהמקום למשך שעה ולשיבושי תנועה, שנגרמו בשל משאיות הובלה שנתקעו בפקק שנוצר. עימותים קולניים התרחשו עם נהגים ושוטרים.

המפגינים הגיעו למקום בתהלוכה של כמה מאות מטרים ממתחם חוצות המפרץ, שם התכנסו. במהלך האירוע הזעיקו משטרה, בטענה כי עובד בז"ן נסע לתוך קבוצת פעילים וכמעט פגע בהם.

"מיליון תושבים נושמים 24 שעות ביממה מזהמים חריפים המתנדפים לאוויר וגורמים לתחלואה ותמותה. זה בידיים שלכם לעצור את המוות והחולי - סגרו את המפעלים המזהמים לאלתר", קראה לממשלה מימי פרץ, פעילה סביבתית המתגוררת בסמוך למפעלים, שרבים מבני משפחתה חלו בסרטן.

"לא מתכוונים לעצור". מפגינים בחיפה, הערב(צילום: אתר רשמי, ללא)

עו"ד שרית גולן שטיינברג, יו"ר איגוד ערים להגנת הסביבה, הכריזה "תם זמנה של התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה", וקראה לפיתוח כולל של המפרץ "בלי הפצע השחור בתוכו". היא הבטיחה כי "כל החלטה אחרת אשר תעדיף שיקולים כלכליים על פני חייהם ואיכות חייהם של תושבי מפרץ חיפה לא תעבור בשתיקה". לידיה מורדבינקין, מובילת קמפיינים בארגון מגמה ירוקה, קראה: "אנחנו לא מתכוונים לעצור, מכאן המחאה רק תלך ותסלים".

האירוע מהווה את שיאו של שבוע מחאה, שניצת על רקע הקמת ועדת מנכ"לים על ידי הממשלה, שתעסוק במפעלים המזהמים ובתעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה. בימים אלו מתקיימת סדרת פגישות של מנכ"לי משרדי הממשלה השונים - ראש הממשלה, הגנת הסביבה, האנרגיה, הכלכלה, הביטחון, הפנים, התחבורה, הבריאות ועוד - וביום ראשון תיערך פגישה שלישית, שתקבע את המשך דרכה של הוועדה והמסקנות שיגובשו.

עוד בוואלה!

המסלולים לפתרון הזיהום במפרץ חיפה

לכתבה המלאה
"תם זמנה של התעשייה הפטרוכימית". מפגינים בחיפה, הערב(צילום: אתר רשמי, ללא)

לצורך ההפגנה, המגיעה לאחר שנים רבות של מאבק בזיהום, התאחדו פעילים של ארגוני הסביבה מגמה ירוקה, המרד בהכחדה XR, מנקים את מפרץ חיפה, הקואליציה לבריאות הציבור, צלול, שומרי הבית, מרכז מחקר סביבתי והמפלגה הירוקה. הם דורשים מהממשלה ומוועדת המנכ"לים "לא להיכנע ללחצי הטייקונים ולקבל החלטה לאמץ את תכנית 'מפרץ החדשנות' של רשות מקרקעי ישראל, להבראת מפרץ חיפה ולהוצאת המפעלים המזהמים עד 2025".

ועדה ממשלתית תקבע את עתיד המפעלים. מיצג מחאה במתחם בז"ן(צילום: אתר רשמי, ללא)

ד"ר רויטל גולדשמיד ממרכז המחקר הסביבתי חיפה טענה כי "בריאותם של תושבי מפרץ חיפה נמצאת בידיים של חברי הוועדה". לדבריה, "העלות החיצונית של זיהום הסביבה התעשייתי במפרץ חיפה הוא יותר מחצי מיליארד שקל בשנה. ההשלכות הכלכליות והחברתיות של תכניות פינוי התעשיות מהמפרץ היא עצומה. רק החלפת התעשיות המזהמות בפארקים ותעשייה נקייה תאפשר את הבראת המטרופולין ואת הפיתוח הכלכלי והדמוגרפי המתוכנן".

יוני ספיר, יו"ר עמותת שומרי הבית, הוסיף כי "חיי התושבים חייבים לעמוד מעל כל שיקול כלכלי אחר. במקביל, יש לדאוג תעסוקתית למפוטרים. אנו משוכנעים כי תעשיית האנרגיה המתחדשת המתפתחת בישראל תוכל לקלוט אותם לחיקה החם".

הרכב שנסע לכאורה לתוך המפגינים(צילום: אתר רשמי, ללא)

מבז"ן נמסר בתגובה כי "קבוצת בזן מגנה כל סוג של אלימות. במהלך האירוע היום קבוצת מפגינים חסמה את דרכי היציאה והכניסה למפעל, באופן בלתי אחראי וללא אישור מהמשטרה. בז"ן לומדת את נסיבות המקרה ותפיק לקחים מהאירוע".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully