וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הכתובת הייתה על הקיר, אך יחס הרשויות לרביע כנאענה היה סלחני ורשלני

עודכן לאחרונה: 17.11.2020 / 22:53

איומים, מכות, מאסרים קודמים והפרת צווי הרחקה עד למקלט. בסיפור החשד לרצח בעראבה היו כל הסימנים המעידים. עדיין, פעם אחר פעם הקלו בעונש הגרוש האלים. מהרחקה ל-5 ימים במקום 45, דרך מאסרים על תנאי ועד קביעה שמעשיו "אינם ברף החמור". 10 בני משפחה של החשוד נעצרו

בווידאו: גבר בעראבה רצח את אשתו ונמלט מהמקום/צילום: מד"א

משטרת ישראל ממשיכה במצוד אחר רביע כנאענה, בן 40 החשוד ברצח ופאא עבאהרה, גרושתו ואם ילדיו אתמול (שני) בעראבה שבגליל, ומתברר כי ההתעללות בבית נמשכה שנים והייתה ידועה לרשויות. בחודש שעבר הוא נעצר בבית המשפחה, בחשד שאיים לפגוע בה ובבתו, שגם אותה הוא תקף. בבית משפט השלום בעכו, לשם הובא יום אחרי שנעצר, המשטרה הזכירה כי מדובר בעבריין עם הרשעות ושני כתבי אישום בגין עבירות של אלימות במשפחה.

במקביל, המשטרה עצרה עשרה מבני משפחתו שהפריעו לאיתור כנאענה וידו אבנים לעבר ניידות. מעצרם של שלושה, בשיר עאסלה בן 25, דיע כנאענה בן 39 ועלא כנאענה בן 30 הוארך בארבעה ימים בבית משפט השלום בעכו, והיתר שוחררו בתנאים מגבילים. לטענת המשטרה, שוטרים ויחידת יס"מ סיירו בעיר כדי לאתר את הרוצח, חלק מהאנשים תקפו את השוטרים, איימו וגרמו נזק לרכוש.

"קיימים מסמכים של גורמים אחרים המלמדים על יחסו האלים כנגד בני משפחה", ציין השופט וויליאם חאמד, שהוסיף כי לחובתו של כנאענה "עבר פלילי מכביד, שעיקרו עבירות אלימות, גם מהתקופה האחרונה". בתום שלוש הארכות מעצר, ב-15 באוקטובר, ביקשה המשטרה מסגן נשיא בית המשפט, השופט זיאד סאלח, להורות על שחרורו, בהרחקה של 45 יום מהכפר עראבה, בתנאי מעצר בית וערבויות כספיות. השופט סאלח הגדיל לעשות, נעתר לעו"ד עסאם טנוס, שייצג אותו מטעם הסנגוריה הציבורית, ושיחרר אותו בהרחקה מהאישה ומהבית המשפחתי - "לתקופה של חמישה ימים".

אתמול, כנאענה וגרושתו היו בדיון בבית המשפט לענייני משפחה בנושא להסדרי ראייה על ילדיהם. הם היו נשואים 18 שנים עד שהתגרשו, וגידלו שלוש בנות ושני בנים. האישה בת ה-37 עזבה בשנה שעברה את הבית עם הבנות, אחרי שהחליטה שלא תספוג יותר את מסכת ההשפלות והאלימות.

רביע כנעאנה, חשוד ברצח אשתו בעראבה. דוברות משטרת ישראל
עבריין עם הרשעות ומאסרים קודמים, ורקע של אלימות במשפחה. רביע כנאענה/דוברות משטרת ישראל

היא נמלטה למעון לנשים מוכות, אך לטענת הפרקליטות הוא "גמר אומר בלבו להרע לה, לאיים עליה ולהתנכל לה, וכך עשה". כתב אישום הוגש נגדו בגין איומים והפרת צו הגנה על אשתו, כשהייתה כבר במקלט.

ולמרות זאת, יחס הרשויות אל כנאענה היה סלחני. בשנה שעברה, ערערה הפרקליטות על גזר דין של סגן נשיא בית משפט השלום בעכו, השופט זיאד סאלח, ששלח אותו הביתה לאחר שפסק לו רק 15 ימי מאסר - שחפפו לימי מעצרו. זאת, בגין עבירות של איומים בשני מקרים. במקרה הראשון הוא דרש מאשתו לבוא עמו לרכב וכשסירבה איים: "אני אקשור אותך בג'יפ ואקח אותך בעל כורחך". משעמדה בסירובה, הוא תקף אותה במכות ובחבטות.

במקרה השני, כחמישה ימים לאחר שעזבה את הבית בעקבות ויכוח ושבה לבית הוריה, הוא איים עליה במרומז. "אל תכריחי אותי לעשות טעות כי יהיה לי קשה עם זה ולא אשלוט בהתנהגות שלי", כתב לה. "אני לא עושה חשבון למאה מאסרי עולם שלא נדבר על מאסר שנה, שנתיים או שלוש".

בערעור, הפרקליטות ביקשה מאסר בפועל וציינה כי לכנאענה ארבע הרשעות קודמות. ב-2015 הוא השתחרר ממאסר שריצה בגין סחיטה באיומים ועבירות נשק ואלימות.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה
שהתה כשנה במקלט לנשים מוכות. ופאא עבאהרה/מערכת וואלה, צילום מסך

בדיון הוא אמר לשופט שרעייתו נמצאת במקלט לא משום שהיא מפחדת ממנו, אלא משום שהאחים שלה רצו לקחת ממנה את הבנות. הוא הודה בכתב האישום המתוקן והביע חרטה והוסיף כי "טעה בהתנהגותו", וכי הוא "מתחרט".

הוא סיפר כי אשתו הגישה בבית הדין השרעי תביעת גירושין. "אני לא מסכים", אמר, "אני אוהב אותה ואוהב את הילדים ורוצה לעשות שלום בית. כל פעם הייתי פונה אליה שתצא מהמקלט, לתת לילדים בית, אני לא רוצה ששני ילדים יהיו אתי ושתי הבנות אתה. אני רוצה שכל הילדים יחיו ביחד".

חשד לרצח אישה בעראבה. דוברות משטרת ישראל
המשטרה ביקשה הרחקה של 45 ימים, השופט פסק חמישה. זירת החשד לרצח, אתמול/דוברות משטרת ישראל

בגזר הדין, קבע השופט זאיד סאלח שמעשיו של כנאענה "אינם תקינים, אך אינם ברף החמור של עבירות איומים במשפחה". כמו כן, הוא ציין כי "החרטה שהביע המשיב כנה ושני הצדדים לקראת גירושין בהסכמה". עוד קבע, כי "מדובר במעשי תקיפה בידיים, שלא הביאו לחבלות וכי נשפט שוב, בגין הודעות ווטסאפ ששלח גם כשהורחק ממנה".

באוקטובר אשתקד גזרה עליו השופטת ג'ני טנוס בבית משפט השלום בעכו מאסר בפועל של שישה חודשים ויום, ומאסר על תנאי של חצי שנה. אולם את המאסר הזה היא הוסיפה "בחופף", כך שתקופת המאסר הכוללת שהיה עליו לרצות נותרה 6 חודשים ויום בניכוי ימי המעצר. זאת ועוד, היא קבעה כי גם תקופה זאת תרוצה בחלקה בחופף לעונש מאסר שריצה באותו הזמן, והטילה עליו עוד מאסרים על תנאי - של שמונה חודשים ושלושה חודשים, וכן קנס בסך 2,000 שקלים.

שדולת הנשים: קוראות לרפורמה מקיפה כדי למנוע את הרצח הבא

יו"ר רשימת בל"ד ברשימה המשותפת, ח"כ אמטאנס שחאדה, אמר כי "לא נדרשה תכנית ממשלתית מיוחדת כדי להציל את חייה של ופאא עבאהרה, ששהתה כשנה במקלט לנשים מוכות בשל איומים מגרושה". לדבריו, "היה צריך רק טיפול רציני ויסודי מצד הרשויות. הטרגדיה של ופאאא היא הטרגדיה של אינספור נשים. חייבים לשים סוף לזלזול המדינה בביטחונן וחייהן של נפגעות אלימות".

גם יו"ר סיעת הרשימה המשותפת, ח"כ אחמד טיבי, הגיב על הרצח בעראבה. "הבעל הנאשם ברצח אשתו ופאא בעראבה נכלא בעבר , היה אלים ואיים על אשתו ברצח. זהו רצח ידוע מראש. כשלון מערכתי", כתב בחשבון הטוויטר שלו.

משדולת הנשים נמסר בתגובה: "באופן לא מפתיע הרוצח שוחרר מהכלא וחזר לרצוח, בישראל כיום, סוגרים תיקים של רוצחים, משחררים מהכלא וסוגרים עסקאות טיעון מקלות. 89.5% מהתיקים של רצח נשים בחברה הערבית, נסגרים על רקע חוסר עניין לציבור. סעיפי ניסיון לרצח הופכים לתקיפה, עונשים הופכים לשחרור מקדים וזאת למרות העובדה שמעל לשליש מהן מתלוננות למשטרה או לרשויות ומבקשות עזרה. גורלן נחרץ".

בשדולה קראו לשר המשפטים, אבי ניסנקורן, להיענות לבקשתן לכנס ועדה מיוחדת שתבחן את עבודת מערכת האכיפה והענישה, וזאת "בכדי לעשות רפורמה מקיפה שתשים קץ להפקרות בחיי הנשים בישראלים ותעזור למנוע את הרצח הבא".

הפגנה נגד רצח נשים שנערכה בעראבה בעקבות הרצח המחריד, אתמול, של וופא עבאהרה ברחוב בעיר. 17 בנובמבר 2020. שבועון זו הדרך, אתר רשמי
""היה צריך רק טיפול רציני ויסודי מצד הרשויות". מתוך ההפגנה בעראבה, היום/אתר רשמי, שבועון זו הדרך

בארגון "משפחות נרצחים ונרצחות" קראו "להקים לאלתר רשות לאומית למניעת אלימות במשפחה - להגנה מפני טרור מבית שהורס משפחות שלמות". לדברי "המציאות הבלתי נסבלת של רצח נשים על ידי בני זוגן שהשתחררו מהכלא לאחר שריצו מאסר בגין אלימות - חייבת להפסק, וזאת באמצעות העברת חוק לפיקוח על אסירים אלימים שהדיון בה מתעכב במשך חודשים ארוכים".

לרה צינמן, יו"ר ארגון משפחות נרצחים ונרצחות, אמרה כי "מגיפת רצח נשים משתוללת בשל אוזלת יד של רשויות הרווחה ואכיפת החוק. רצח האשה היום בעראבה מתווסף לגל הרציחות שאינו אלא תוצאה של היעדר משאבים לאיתור וטיפול בגברים אלימים, לפני שהאלימות מסלימה והופכת לרצח".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully