גמזו: יש אלפי חולי קורונה שלא נבדקו, להערכתי מספר הנדבקים גבוה פי 10

ממונה הקורונה אמר במהלך מסיבת עיתונאים במפקדת אלון כי אותם אנשים שלא נבדקים למרות שיש חשד שהם נשאי הנגיף, "מסכנים את כלל האתגר של ישראל להורדת התחלואה". גנץ אמר כי ידרוש "להרחיב את הסגרים לכל הערים האדומות"

בווידאו: גמזו במפקדת אלון מעריך שיש פי 10 חולים מכפי שיודעים (צילום: לע"מ)

ממונה הקורונה, פרופ' רוני גמזו, אמר היום (שלישי) כי להערכתו מספר המאומתים האמיתי לנגיף הוא פי עשרה מהנתון הרשמי שמפרסם משרד הבריאות. גמזו העריך כך במסיבת עיתונאים שקיים במהלך ביקור במפקדת אלון, בו השתתפו גם שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל אביב כוכבי וממונה הקורונה הנכנס, פרופ' נחמן אש, שעתיד להיכנס לנעליו של גמזו בתוך עשרה ימים.

"יש אלפים שיש חשד שהם חולים בקורונה, אך הם לא מגיעים לבדיקה", אמר גמזו. לדבריו, "הם מסכנים לא רק את עצמם ומשפחתם בהדבקה - אלא את כלל המבצע, את כלל האתגר של מדינת ישראל להפחית את התחלואה".

גמזו מתח ביקורת על ההתנהלות הזאת, וטען כי אלו שאינם להתייצב לבדיקה "מונעים מאיתנו להוריד את מקדם ההדבקה, מונעים מאיתנו לפתוח את המסחר ואת כיתות ה'-י"ב".

עוד בוואלה! NEWS

פיילוט של משרד הבריאות: תקופת הבידוד תקוצר ל-12 יום

לכתבה המלאה
"יש אלפים שיש חשד שהם חולים, אך הם לא מגיעים לבדיקה". גמזו, היום (צילום: משרד הביטחון, טל עוז / משרד הביטחון)

בעיה נוספת שמנה פרויקטור הקורונה, היא אי שיתוף פעולה מצד הציבור עם המתשאלים האפידמיולוגיים. "מי שלא משתף פעולה בחקירה, לא מספר על כל המגעים - זו בעיה משמעותית", הבהיר. לצד זאת, הוא הביע אופטימיות לקראת תחילתו של החורף, וזאת כי "עדיין לא רואים עלייה בסימפטומים של תחלואת השפעת". הוא העריך כי סיבה אפשרית לכך, היא הקפדה של הציבור על ריחוק חברתי ומיגון. "כרגע אני אופטימי שהמסיכות והריחוק הפיזי ימנעו גם את תחלואת החורף", אמר.

גמזו גם שיבח את צה"ל ואת מעורבותו במאבק במגיפה. "הוקמו כאן המנוע, המערך והמכלול הטובים ביותר בעולם לקטיעת שרשראות הדבקה", אמר. "הרבה אנשים לא אהבו את זה שמדובר באחריות של צה"ל, אמרו שהצבא לא יכול לעשות את זה בגלל שזה עסק רפואי. באותו יום כל הגורמים נתנו את ברכתם ובסופו של דבר הורם מערך קטיעה שבעיניי הוא הטוב ביותר בעולם".

"מי שמשקר בתחקיר, מסכן בני אדם אחרים". גנץ, היום (צילום: משרד הביטחון, טל עוז / משרד הביטחון)

למפקדת אלון הגיעו כאמור גם ממונה הקורונה הנכנס פרופ' נחמן אש, שר הביטחון בני גנץ והרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי. גנץ אמר במהלך הביקור כי בכוונתו לדרוש הרחבה של הסגרים לכלל הערים האדומות. "כך נוכל לפעול במוקדי תחלואה מצד אחד, ולפתוח יותר ובזהירות את המקומות שאפשר מן הצד האחר", הסביר.

שר הביטחון הצטרף לקראיתו של גמזו לציבור לשתף פעולה עם המאמצים לקטיעת שרשאות ההדבקה. "רק בהקפדה על ההנחיות ובהיענות לתשאולים, אפשר יהיה לסיים את העניין", הפציר. "מי שמשקר בתחקיר - בסופו של דבר מסכן בני אדם אחרים".

לדבריו, הוא סיכם עם אלוף פיקוד העורף לבחון את טכניקות התחקור ולהמשיך ולהרחיב את תוכנית ההסברה בנושא חשיבות החקירות, ואמר כי "נעשה הכל כדי להרחיב את ההיענות הציבורית - שהיא קריטית". הוא הוסיף כי "בדיוק לפי התכנון, עם תחילת החורף - אנחנו מרגישים מוכנים".

עוד אמר גנץ, כי ברצונו להגביר את מעורבות השלטון המקומי במאבק בנגיף, ולהעביר לו את האחריות לטיפול בשבים מחו"ל. "ביקשתי למצוא את הדרך להעביר לכל רשות מקומית את שמות החוזרים
מהיישוב", אמר גנץ. זאת, כדי "להתמקד ולהקפיד על מימוש הבידוד כפי שמתחייב בחוק ומההיגיון הבריאותי שבעניין".

"עם תחילת החורף, אנו מרגישים מוכנים". הבכירים במפקדת אלון, היום (צילום: משרד הביטחון, טל עוז / משרד הביטחון)

הביקור המשותף במפקדת אלון נערך ברקע מגמת העצירה בירידה בתחלואה, כשהבוקר עדכן משרד הבריאות כי 774 בני אדם אובחנו בקורונה ביממה החולפת. בכך, עלה מספר הנדבקים המאומתים בישראל ל-315,983. אתמול התקבלו תוצאות עבור 35,438 בדיקות, כשאחוז החיוביים לנגיף הוא 2.3%. נתוני הבדיקות ותוצאותיהן אינם סופיים ועשויים להשתנות בעדכוני משרד הבריאות הבאים.

מספר החולים הפעילים הוא 9,769. בבתי החולים מאושפזים 622 חולים, מתוכם 164 מונשמים ו-382 חולים קשה. נכון להיום מתו 2,580 בני אדם מנגיף הקורונה בישראל - עלייה של 26 מאז אתמול בבוקר.

אתמול אובחנו 649 בני אדם בקורונה. מספר הבדיקות היה 21,894, מתוכן 3.1% חיוביות לנגיף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully