בתי הדין הרבניים מבהירים: קריסת מערכת המחשוב לא תפגע בשירות המתדיינים

בעקבות הפרסום בוואלה! NEWS על התקלה במערכת לניהול התיקים, בתי הדין הודיעו כי הוזמנו שני שרתים חדשים שישדרגו את הפעילות הממוחשבת. לטענתם הדבר ימנע פגיעה בקבלת הקהל, והדיונים ימשיכו להתקיים

הבעל המעגן שקבורת אמו עוכבה: "מעולם לא הסמכתי לתת גט, חבורה של שקרנים" (עריכה: רענן פוגל)

בבתי הדין הרבניים הבהירו היום (שישי) כי קריסת מערכת המחשוב שיר"ה לניהול התיקים לא תפגע בשירות המתדיינים. זאת, בעקבות הפרסום בוואלה! NEWS על התקלה הנרחבת במערכת בימים האחרונים. "לאחר עבודה מאומצת של אגף טכנולוגיות דיגיטליות ומידע - אין פגיעה בשירות ובקבלת קהל", הודיעו בתי הדין הרבניים. "הדיונים והשירות במזכירויות ימשיכו להתקיים כבעבר".

מנהל בתי הדין הרבניים, הדיין הרב דוד מלכא, מסר כי "חתמנו על הזמנה לשני שרתים חדשים שישדרגו את פעילות מערכת המחשוב. נמשיך לפעול לקיצור הזמן הנדרש לאספקה והתקנת המערכות לטובת בתי הדין הרבניים".

"הדיונים והשירות במזכירויות ימשיכו להתקיים כבעבר". בית הדין הרבני בת"א (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל, פלאש 90)

מערכת שיר"ה מאפשרת ניהול אלקטרוני כולל ומקיף של תיקים בתי הדין הרבניים. המערכת כוללת ניהול של דיונים, בקשות, הפקת החלטות, העברת צווי עיכוב יציאה מהארץ או מעצר לסרבני גט המנסים לברוח מישראל.

בימים האחרונים הדיינים ברחבי הארץ מתלוננים על "קשיים אדירים" בניהול בית הדין שבראשותם, ומזהירים כי התקלה עשויה להימשך חודשים ולגרום "למקרי עגינות". המערכת הממוחשבת, שנחשבת לכלי שימושי בבתי הדין, מתוארת בפי גורמים בבתי הדין כ"קריטית" לניהול שוטף של התיקים המתנהלים.

גורם בכיר בבית הדין הרבני אמר לוואלה! NEWS כי "כשהמערכת קורסת, כמו שקרה בשבועיים האחרונים, זה כמו לנעול את דלתות בתי הדין: לא לקיים דיונים, לא לזמן דיונים חדשים, לא לתת החלטות וגם לא לעיין בבקשות נכנסות, כולל בקשות דחופות שעשויות להשפיע על הליכים, כמו בעל שמתכנן לעזוב את הארץ מבלי לתת גט ואי אפשר לעכב את יציאתו".

עוד בוואלה!

הרב הראשי לאו: קריסת המערכת בבתי הדין גורמת לנזקים בלתי הפיכים למתדיינים

לכתבה המלאה

בעקבות התקלה, הרב הראשי לישראל ונשיא בית הדין הרבני הגדול, הרב דוד לאו, שיגר אתמול מכתב לדיינים שבו הוא טוען כי קריסת מערכת הניהול "השביתה כליל את מלאכת השיפוט וגורמת לנזקים בלתי הפיכים למתדיינים".

הרב לאו כתב כי הדיינים "מבקשים לעשות מלאכתם נאמנה, אך ידיהם כבולות בשל הקריסה המתמשכת של מערכת המחשוב". בין היתר, הוא ציין מקרה שאירע השבוע בשבתו כנשיא בית הדין הגדול, אז נאלץ "להשיב פני המתדיינים ריקם, ולבקש מהם להמתין במשך שעה ארוכה עד שהמערכת תשוב לחיים".

תקופת הקורונה גרמה לכך שרבים מהדיינים עובדים שעות רבות מבתיהם, אך לדברי הרב לאו גם ניסיונות להתחבר למערכת מהבית "נוחלים כישלון". לדבריו, הדבר גורם "לבזבוז זמנם השיפוטי היקר של הדיינים וגם לעוגמת נפש מרובה".

"נגרמים נזקים בלתי הפיכים למתדיינים". הרב לאו (צילום: פלאש 90, נועם רבקין פנטו/פלאש90)

הרב לאו אף כתב כי בשל המשבר בבתי הדין הרבניים, "אין מנוס" מדחיית הדיונים שהיו אמורים להתקיים בקרוב. לטענתו, דחייה עדיפה "מאשר אכזבת הצדדים שמגיעים לקבל את יומם בבית הדין, אך הדבר נמנע מהם בשל כשלי מחשב".

את המציאות הזו מתאר הרב כ"חמורה מאוד" היות וחייהם "של בעלי דין נעצרים מלכת". לדבריו, "החלטות קריטיות מתעכבות, צווים לא נשלחים ודיונים נדחים, והכול בשל כשל ניהולי ומחשובי".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully