דיווחים: טורקיה מגייסת סורים ללחימה לצד אזרבייג'ן נגד ארמניה

שורת פרסומים בימים האחרונים מעלים תמונה דומה למה שעשתה אנקרה בלוב: גיוס לוחמי אופוזיציה תמורת אלפי לירות והעברתם לצד בעלי בריתם, הפעם נגד ארמניה בנגורנו-קרבאך. כמה מהם כבר נהרגו. ממשל ארדואן ובאקו מכחישים

סוכנויות הידיעות
בווידאו: תיעוד הפעלת מל"ט מתוצרת ישראל בקרבות בנגורנו-קרבאך (צילום: משרד ההגנה האזרבייגני)

טורקיה שולחת לוחמי אופוזיציה סורים לקרבות בנגורנו-קרבאך, שם הם נלחמים לצדם של הכוחות האזריים נגד הבדלנים הארמנים - כך עולה משורת דיווחים ועדויות שפורסמו בימים האחרונים. לפי "הגרדיאן" הבריטי, לפחות שלושה לוחמים סורים נהרגו בקרבות במובלעת ההררית, שהחלו ביום ראשון, ושתי המדינות מסרבות בשלב זה לקיים שיחות להפסקת הלחימה חרף קריאות הקהילה הבינלאומית.

טורקיה ואזרבייג'ן מכחישות שלוחמים סורים נלחמים בנגורנו-קרבאך, אך טענות אלו נשמעו גם מצד צרפת ורוסיה. טורקיה ואזרבייג'ן, מצדן, מאשימות את ארמניה בפריסת לוחמים ממיליציות כורדיות, אך הן לא סיפקו הוכחות. הנוכחות של הלוחמים הסורים, שככל הנראה עובדים עבור חברות ביטחוניות טורקיות, מאותת על חזית חדשה שפתחה טורקיה.

הנשיא רג'פ טייפ ארדואן הגביר את מעורבותה של ארצו בסכסוכים באזור ומעבר לו, וטורקיה שלחה אלפי לוחמים סורים ללוב, שם הם נלחמים לצד הממשלה בטריפולי. ההתערבות הטורקית בסכסוך שממנו נמנעו המעצמות האזוריות לאורך השנים עלול להאריך את הלחימה ולהפוך אותה קטלנית יותר.

עוד בוואלה!

מה צריך לדעת על העימות בין אזרבייג'ן לארמניה בנגורנו-קרבאך

לכתבה המלאה
לוחמי אופוזיציה סורים בדרך לנגורנרו-קרבאך (צילום: אתר רשמי, אתר רשמי)

לפי "הגרדיאן", ללוחמים הסורים מאידליב, מעוז האופוזיציה הסורית, קיבלו הצעות לאבטח על מתקני נפט וגז באזרבייג'ן למשך שלושה עד שישה חודשים, תמורת 7,000 עד עשרת אלפים לירות טורקיות בחודש. אלו סכומים גדולים בהשוואה למה שהם מרוויחים בסוריה הענייה ומוכת המלחמה.

על אף שלא ברור מדוע הצבא האזרי המיומן והמצויד היטב יזקק לסיוע של שכירי חרב סורים, העברת המהירה לקווי החזית, בנוסף לכך שהלוחמים ציינו כי מאמצי הגיוס החלו לפני כחודש, מרמזים שאזרבייג'ן תכננה את המתקפה הצבאית שלה זה זמן לא מבוטל. בארמניה האשימו את טורקיה בהפלת מטוס קרב שלהם השבוע, אך באנקרה ובבאקו הכחישו.

(צילום: אתר רשמי, מערכת וואלה! NEWS)

הסכסוך מציב את רוסיה בעמדה בעייתית, משום שיש לה כוחות צבא בארמניה וברית צבאית עמה, אך גם יחסים קרובים עם אזרבייג'ן. שתיהן היו חלק מברית המועצות לשעבר, והסכסוך ביניהן פרץ לקראת קריסתה בסוף שנות ה-80. רוסיה ניצבה בבעיה דומה מול טורקיה גם בסוריה ובלוב. למרות היחסים הטובים בין המנהיגים, מוסקבה ואנקרה תומכות בצדדים מנוגדים בסכסוכים הממושכים הללו.

נשיא צרפת עמנואל מקרון, שכבר מצוי בעימות עם ארדואן על פעילותה של טורקיה במזרח הים התיכון וחזיתות אחרות, קרא לעצור את הלחימה המאיימת על היציבות באזור הקווקז. בטורקיה האשימו אותו בתמיכה ב"כיבוש הארמני" של נגורנו-קרבאך. בצרפת יש אזרחים רבים ממוצא ארמני.

בקרמלין אמרו כי מקרון שוחח עם הנשיא ולדימיר פוטין על הצורך לעצור את הלחימה, והשניים הביעו "נכונות" לראות הצהרה מטעם "קבוצת מינסק" - הכוללת את שתי המדינות וארצות הברית - שתקרא להפסקת אש מידית ולחידוש שיחות השלום. ואולם, מאז הפסקת האש של 1994 לא נרשמה התקדמות של ממש בין המדינות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully