אחד מכל חמישה לא סוגר את החודש: המצב העגום של בני הגיל השלישי

נתוני הלמ"ס לכבוד יום האזרחים הוותיקים מעלים תמונת קשה לגבי מצבם הכלכלי, הבריאותי והנפשי. 12% מבני 65 ומעלה מקבלים סיוע כספי מילדיהם ושיעור דומה נזקק להם בתפקוד היום-יומי והמספרים מזנקים בחברה הערבית. כמעט מחצית מהם דיווחו על בריאות לקויה ו-28% על בדידות

 • גמלאים
 • למ"ס
 • קשישים
בווידאו: מעצר חשודים בהונאת קשישים (צילום: משטרת ישראל, עריכה: ניר חן)

אחד מכל חמישה מבני 65 ומעלה אינם מצליחים לכסות את הוצאות משק הבית החודשיות - כך עולה מלקט נתונים שפרסמה היום (רביעי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לרגל יום האזרח הוותיק הבינלאומי, מותך הסקר החברתי לשנת 2019. עוד עלה מהנתונים כי 12% מקבלים מילדיהם עזרה כלכלית, בין אם בהעברת סכום כספי, תשלומים שונים או קניית מוצרים.

כמו כן, לפי נתוני הלמ"ס 35% מבני הגיל השלישי נעזרים בילדיהם בסידורים, בהם תיקונים, ניקון ובישול, ו-11% מקבלים עזרה בתפקוד יום-יומי, כגון השגחה, רחצה, הלבשה או אכילה.

האחוזים מזנקים כשמצמצמים אותם לחברה הערבית - 60% מקבלים עזרה בסידורים לעומת 33% מהיהודים, 39% מקבלים עזרה כלכלית לעומת 10% בקרב היהודים, וכן 42% מהערבים בני 65 ומעלה מקבלים עזרה בתפקוד היום-יומי מול 7% בלבד ממקביליהם היהודים.

12% מקבלים עזרה כלכלית (צילום: רויטרס)

נתוני הלמ"ס על בני 65 ומעלה מראים:

 • 20% לא מצליחים לכסות את ההוצאות החודשיות
 • 35% מקבלים עזרה מילדיהם בסידורים
 • 12% מקבלים מילדיהם עזרה כלכלית
 • 11% מקבלים עזרה בתפקוד יום-יומי

גם הנתונים לגבי בריאותה הנפשית והפיזית של האוכלוסייה המבוגרת אינם מעודדים. 42% מעריכים כי מצבם הבריאותי לא טוב, ו-44% מהם דיווחו על בעיה בריאותית או פיזית שמפריעה להם בתפקוד היום-יומי - 39% מהגברים ו-47% מהנשים. 28% מבני 65 ומעלה חשים בדידות לעתים קרובות או לפעמים, בהשוואה ל-18% בקרב האוכלוסייה הצעירה יותר.

בנוסף, עלה מהסקר החברתי כי 16% מרגישים "לא כל כך בטוח" או "בכלל לא בטוח" ללכת לבד בחשיכה באזור מגוריהם, 9% מהגברים ו-21% מהנשים. 11% אינם יוצאים מהבית בחשיכה, 15% אם מתייחסים רק לנשים. 25% חשים אפליה על רקע כזה או אחר, המשתנה בין דת, גיל, מוצא ועוד, אחוז מעט נמוך יותר מזה של הצעירים יותר.

אולם למרות הממצאים העגומים, מרבית האוכלוסייה המבוגרת, 86%, סיפרו כי הם מרוצים מחייהם. 30% מתוכם ענו כי הם "מרוצים מאוד" ו-56% "מרוצים".

עוד בוואלה!

3 גופים מציגים נתוני אבטלה שונים, והפער מרחיק את חילוץ המשק מהמשבר

לכתבה המלאה
כבוד והערכה ונאמנות (צילום: רויטרס)

הסקר בדק גם את השימוש שלהם באינטרנט, והראה עלייה בשיעורם מתוך האוכלוסייה - 67% דיווחו כי הם גולשים ברשת, מול 91% בקרב הצעירים מהם. עם זאת, רק 29% משתמשים ברשת לצורך פעולות בנקאיות ותשלומי חשבונות ו-26% לצורך קבלת שירותים ממשרדי ממשלה, כגון הורדת טפסים וקבלת אישורים.

כשנשאלו לגבי שליטתם בשפה העברית, ענו 26% מהגמלאים כי היא "בינונית" או "חלשה". 58% בעלי שליטה "טובה מאוד", ו-16% מרגישים שיש להם שליטה "טובה" בשפה.

המצב הנפשי של האוכלוסייה המבוגרת:

 • 28% חשים בדידות
 • 16% לא מרגישים בטוחים
 • 25% חשים אפליה

רומנטיקה בגיל השלישי

בני 65 ומעלה, בדומה לצעירים יותר, סבורים כי הגורם העיקרי להצלחה של קשר זוגי לאורך זמן הם כבוד והערכה (76%) ונאמנות (70%). קרוב למחצית, 46%, מצביעים על תמיכה והקשבה בתור הגורם העיקרי ו-32% על אהבה - 10% פחות מבני 64-20.

עוד העלו נתוני הלמ"ס כי 12% מבני 65 ומעלה חושבים ששותפות באמונות ודעות משמעותית לקשר הזוגי, ו-4%-5% מציינים את מניעת הבדידות, הנוחות ויחסי המין כגורמים לשמירת קשר זוגי לאורך זמן.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

  התרעות פיקוד העורף

   walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully