בניגוד להנחיות: במאה שערים נערכים לחג הסוכות בהשתתפות אלפים

על פי תיעוד שהגיע לידי וואלה! NEWS, בשלוש חסידויות בירושלים החלו להקים אוהלים וסוכות ענק לצורך אירועים שיתקיימו מדי יום לאורך החג. על פי הערכות במגזר, קהילות נוספות בבירה ובבני ברק יילכו בעקבותיהן. שיעור המאומתים החרדים כפול מבאוכלוסייה הכללית

30/09/2020
בווידאו: הפרת הנחיות הסגר בחסידות ויז'ניץ (עריכה: עמית שמחה)

חסידויות גדולות בשכונת מאה שערים בירושלים מתכננות לערוך בחג הסוכות הקרוב אירועים המוניים בהשתתפות אלפי חסידים, בניגוד להנחיות הסגר. בתיעוד שהגיע היום (רביעי) לידי וואלה! NEWS נחשף כי לפחות שלוש חסידויות נערכות לכך מראש, ואנשיהן הקימו אוהלים גדולים או בנו סוכות ענק שבהן יכניסו סמוך לחג במה וטריבונות כדי להכיל אלפי אנשים מידי יום במהלך החג.

מדובר בחסידות תולדות אהרון, סלונים ותולדות אברהם יצחק - שעליהן נמנות יחד אלפי משפחות, ואת האוהלים או את הסוכות הקימו בשטח פרטי, ככל הנראה כדי להימנע מראש מחיכוכים עם עיריית ירושלים. גורם חרדי בכיר העריך כי חסידויות נוספות בירושלים ובבני ברק נערכות לכך באותה מידה.

עיריית ירושלים נשאלה האם אנשיה יודעים על האירועים המתוכננים, האם הם פעלו לסכל אותם והאם פנו למשטרה בנושא - אך בעירייה טרם מסרו תגובה לכך.

אלפי אנשים מדי יום. הסוכה של חסידות תולדות אהרון(צילום: אתר רשמי, -)
לא מכניסים זרים. רק את החסידים". ההכנות בחסידות תולדות אברהם יצחק(צילום: אתר רשמי, -)

מדובר באירועי "טישים" בימי החג ו"שמחת בית השואבה" בימי חול המועד, אז האדמו"ר מוביל בהשתתפות מאות מחסידיו אירועים המוניים שכוללים שירה, ריקודים ועוד. בשנים האחרונות הפכו אירועים אלה ל"אטרקציית חג רוחנית" עבור רבים מבני המגזר החרדי והדתי שפוקדים גם הם את המקום.

ספק אם המשטרה תוכל למנוע בזמן אמת את קיום האירועים של החסידויות, שרובן נחשבות אנטי-ציוניות. עם זאת, ההיערכות המקדימה של החסידויות יכולה ללמד גם על הניסיון שלהן ושל קהלים נוספים במגזר החרדי להמשיך בשגרת החיים ובקיום אורח חיים דתי רגיל, למרות התפשטות נגיף הקורונה. הן בחרו בשיטת "חיסון עדר" שבמסגרתה כולם יידבקו בנגיף ויחלימו ממנו, אף כי שיטה זו הוכחה לא יעילה.

גורם באחת החסידויות ציין בשיחה עם וואלה! NEWS כי "המבוגרים נזהרים גם ככה מאוד בימי הקורונה וחלקם לא יוצאים מהבית או מגיעים לבית המדרש. הצעירים? אין לנו בעיה שיידבקו ויעברו את הקורונה אחרי שלושה שבועות לכל היותר. לא קורה להם בריאותית כל נזק".

לקראת שמחת בית השואבה. הסוכה בחסידות סלונים(צילום: אתר רשמי, -)
הסוכה של חסידות סלונים(צילום: אתר רשמי, -)

יואליש קרויס, תושב השכונה שהיה בעבר קמב"ץ העדה החרדית, טען כי 99% מהתושבים בשכונה השייכים לחסידויות אלה כבר חלו והחלימו. "ניהלנו רשימות מסודרות שמהן עולה כי כל החסידים, תושבי השכונה ובני משפחותיהם, סבלו מנגיף הקורונה והחלימו ממנו. אז למה שאנחנו נתנהל כאילו צריך לחשוש מהקורונה? אנחנו לבד טיפלנו באנשים האלה, אנחנו סיפקנו לאלה שהיו במצב קשה מחוללי חמצן. היו לנו 75 מכשירים שעברו בין 1,200 חולים קשה. כמעט רובם לא הלכו לבית החולים, וכולם - מלבד שלושה שנפטרו - החלימו".

עוד אמר קרויס כי גם לחשש שאלפים יגיעו מבחוץ, יש פתרון. לדבריו, בחסידות תולדות אהרון, אחת משלוש החסידויות שתיעוד של ההיערכות שלהן נחשף, "לא מכניסים זרים. רק את החסידים".

עוד בוואלה!

חסידי ויז'ניץ תועדו מפרים הנחיות ומאשימים: "מהדהדים הפרות עבור לייקים"

לכתבה המלאה
האוהל של חסידות תולדות אברהם יצחק(צילום: אתר רשמי, -)

למרות ה"מרד" של החסידויות בסגר הכללי, רוב הציבור החרדי מקפיד על ההנחיות גם בגל השני, גם באשר לתפילות במרחב הציבורי וסגירת בתי הכנסת. אתמול קרא הראשון לציון, הרב הראשי יצחק יוסף, לבטל את אירועי שמחת בית השואבה או הקפות המוניות במגזר החרדי בגלל היקף התחלואה הגבוה. גם חברי מועצת חכמי התורה של ש"ס יצאו בקריאה להתפלל רק במרחב הפתוח, ולא לקיים כלל תפילות במקומות סגורים.

"כל החסידים בשכונה החלימו, למה שנתנהל כאילו צריך לחשוש מהקורונה?". יואליש קרויס(צילום: אתר רשמי, -)

התחלואה במגזר החרדי גבוהה מאוד. מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, אמר היום כי אחד מכל שלושה נבדקים חרדים חיובי לקורונה, לעומת אחד מכל שישה בכלל החברה. כלומר: שיעור המאומתים במגזר החרדי כפול. לוי הביע חשש מקיום אירועים המוניים בחג הסוכות אך לא אמר כיצד המשרד פועל למנוע זאת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully