האו"ם מציין 75 שנה בצל הקורונה, והשאלות לגבי יעילותו גדולות מתמיד

המגיפה הובילה מדינות להתכנס בתוך עצמן, והארגון התקשה לתת את הטון מאז התפרצותה. המזכ"ל גוטרש אמר כי המגיפה הוכיחה שעל המנהיגים בעולם לעבוד יחד מול האתגרים המרובים והמחסור בפתרונות

  • האו"ם
  • נגיף הקורונה
רויטרס
צילום: רויטרס, עריכה: ניר חן

מנהיגי העולם יציינו היום (שני) באופן וירטואלי 75 שנה להקמת האו"ם, בתקופה שבה מגיפת הקורונה מעלה תהיות לגבי היעילות של הארגון והסולידריות של 193 החברות בו.

מאז התפרץ הנגיף בסין בסוף השנה שעברה, מדינות התכנסו בתוך עצמן בעוד שהאו"ם התקשה לתת הטון. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר לרויטרס כי המגיפה חשפה את השבריריות שבעולם, וכי הוא מתכנן לומר למנהיגים שעליהם לעבוד יחד בעידן של עודף באתגרים בינלאומיים וחיסרון בפתרונות.

למועצת הביטחון על 15 חברותיה נדרשו חודשים כדי לתמוך בקריאתו של המזכ"ל להפסקת אש עולמית, כך שניתן יהיה להתמקד במאבק בנגיף, בשל מחלוקות בין שתי המעצמות הגדולות בעולם, סין וארצות הברית. רק מוקדם יותר החודש אימצה האסיפה הכללית של האו"ם החלטה מעורפלת על "תגובה מקיפה ומתואמת" למגיפה, וגם שם לא היה קונצנזוס. ארצות הברית וישראל הצביעו נגד.

עוד בוואלה! NEWS

עקבו אחרי הכסף: מיליון מינים של בעלי חיים בסכנת הכחדה, וכולם גוררים רגליים

לכתבה המלאה
הצעתו להפסקת אש עולמית אושרה רק אחרי חודשים. גוטרש (צילום: רויטרס)

בנוסף לכך, מתוך 10.3 מיליארד דולר שביקש האו"ם לטובת מימון המלחמה בקורונה במדינות עניות ופגיעות - רק רבע מהסכום נאסף. עתה, גוטרש מוביל את המאמצים להבטחה שכל חיסון לנגיף יהיה זמין לכולם ברחבי העולם.

גורם דיפלומטי אירופי בכיר, שדיבר בעילום שם, אמר שהעצרת הכללית הייתה צריכה לפעול כבר לפני חודשים, אבל "כולנו נפגענו" מהנגיף. "כולנו סבלנו מהעובדה שלא יכולנו להיפגש. הרבה תשומת לב הושקעה בתהליך מאשר במהות, לרוע הזל. אני לא מאשים את האו"ם כארגון, אלא את המדינות החברות, שהיו צריכות להיות יותר אסרטיביות וחיוביות". מטה האו"ם ממוקם בניו יורק, שנפגעה קשה מהמגיפה, ורק לאחרונה חודשו בו חלק מהפגישות פנים אל פנים.

מתקשה לקבל החלטות. מועצת הביטחון של האו"ם (צילום: אי-פי)

דוח של האו"ם שפורסם היום העלה כי שישה מתוך עשרה אנשים בעולם מאמינים כי האו"ם הפך את העולם למקום טוב יותר, ושלושה רבעים רואים בגוף העולמי כחיוני בהתמודדות עם אתגרים עולמיים. עם זאת, במקביל, למעלה ממחציתם עדיין רואים באו"ם כגוף מרוחק שעליו הם לא יודעים הרבה.

האירוע המיוחד, שיימשך יום אחד, מתקיים לקראת המפגש השנתי של העצרת הכללית של האו"ם, שיתחיל מחר אך ללא נוכחותם של נשיאים או ראשי ממשלה בניו יורק. כל ההצהרות הוקלטו מראש וישודרו באולם האסיפה הכללית.

הארגון הוקם אחרי מלחמת העולם השנייה, במטרה למנוע מלחמה עולמית נוספת. אמנם לא פרצה אחת כזו, אבל המנהיגים יאמצו הצהרה שבה הם מכירים ב"רגעי אכזבה".

"העולם שלנו הוא עדיין לא העולם שהמייסדים חזו לפני 75 שנה", נאמר בהצהרה. "הוא חולה באי-שוויון גדל, עוני, רעב, סכסוכים מזוינים, טרור, חוסר ביטחון, שינויי אקלים ומגיפות. כל זה דורש יותר פעולה, ולא פחות".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully