"המדינה שייכת לעם": אלפים הפגינו בתאילנד בדרישה להגבלת כוחו של המלך

במחאה הגדולה ביותר בשנים האחרונות, צעדו המונים בבירה בנגקוק בדרישה לרפורמות חוקתיות לצמצום כוחו של מאהה וצ'יראלונגקון - בניגוד לחוק האוסר למתוח ביקורת על הארמון. המפגינים העבירו מכתב דרישות לשוטרים והטביעו לוחית מחוץ לארמון. "במקום הזה העם הביע את רצונו"

רויטרס
20/09/2020
בווידאו: אלפים הפגינו בתאילנד בדרישה להגבלת כוחו של המלך (צילום: רויטרס, עריכה: אסף דרורי)

אלפי מפגינים צעדו היום (ראשון) ברחובות בנגקוק והציגו רשימת דרישות הכוללת רפורמות לצמצום כוחו של מלך תאילנד מאהה וצ'יראלונגקון, כשהם קוראים תיגר באופן פומבי על שלטונו. הצועדים נחסמו בידי מאות כוחות משטרה לא חמושים שהציבו מחסומים להשגת שליטה על הקהל.

המפגינים הפכו לנועזים יותר בחודשיים האחרונים של המחאות נגד הממסד הצבאי-מלוכני במדינה, ושברו את הפחד הארוך מהעברת ביקורת על המונרכיה - דבר שאינו חוקי במסגרת החוקים האוסרים על העלבת בית המלוכה.

שברו את הפחד הארוך. המחאה בבנגקוק, היום(צילום: רויטרס)

מנהיגי המחאה הכריזו על ניצחון לאחר שהעבירו למשטרה מכתב המפרט את דרישותיהם. פאקפונג פונגפטרה, מפקד המשטרה באזור, אמר בשידור מזירת ההתרחשות כי המכתב יועבר הלאה למטה המשטרה על מנת שיחליטו כיצד להמשיך.

"הניצחון הגדול שלנו ביומיים האחרונים מוכיח שאנשים מן השורה כמונו יכולים לשלוח מכתב למלכים", אמר הפעיל פאריט "פינגווין" צ'יוואראק להמון, לפני שהתפזר.

הארמון טרם הגיבה להתפתחויות האחרונות. המלך, ששוהה חלק ניכר מהזמן באירופה, לא נמצא בתאילנד כרגע. אתמול, במסגרת המחאה הגדולה ביותר בשנים האחרונות, עשרות אלפי מפגינים קראו לרפורמות בממלכה כמו גם להדחתו של ראש הממשלה פריות צ'אן אוצ'ה, מנהיג החונטה לשעבר, לכינון חוקה חדשה ולבחירות.

הצועדים נחסמו בידי כוחות משטרה לא חמושים(צילום: רויטרס)
"הוכחנו שאנשים מן השורה יכולים לשלוח מכתב למלכים". ההפגנה בבנגקוק, היום(צילום: רויטרס)

בשעות הבוקר, המפגינים הטביעו לוחית סמוך לארמון בבנגקוק, באזור הידוע בשם סאנאם לואנג, או השדה המלכותי. "במקום הזה העם הביע את דרישתו: המדינה הזו שייכת לעם והיא לא רכושו של המלך כפי שהטעו אותנו", נכתב עליה.

דובר הממשלה אמר כי "המשטרה לא תשתמש באלימות כלפי המפגינים, והקביעה כי נאום כזה או אחר בלתי חוקי ומצריך העמדה לדין עומדת לשיקול דעתה". לדבריו של סגן מפקד המשטרה בעיר, "הרשויות בבנגקוק יצטרכו לקבוע אם הלוחית בלתי חוקית, ואם זה אכן המצב יהיה צורך להסירה".

"שלטון המלוכה צריך להיות כפופה לחוקה". המחאה בבנגקוק, היום(צילום: רויטרס)
"משיגים את מה שההורים והסבים שלהם אפילו לא העזו לחלום". המחאה בבנגקוק, הלילה(צילום: רויטרס)

לא כל התאילנדים תומכים בלוחית החדשה, שמזכירה לוחית אחרת שהנציח את סוף המונרכיה האבסולוטית ב-1932 ושהוסר מהשטח הסמוך לארמון המלכותי ב-2017, אחרי שוצ'יראלונגקון עלה לשלטון.

הפוליטיקאי הימני הבולט וורונג דצ'גיטיגרום אמר כי פעולותיהם של המפגינים לא ראויות ושהמלך נמצא מעל לפוליטיקה. "זה לא השיג שום דבר", טען. "הפעולות האלה הן סמל נגד המלך, אבל המלך הוא לא יריב".

הרשויות בתאילנד הודיעו שהעברת ביקורת על השלטון אינה מקובלת במדינה בה נכתב בחוקה כי המלך "מומלך לתפקיד נערץ".

"במקום הזה העם הביע את רצונו". הטבעת הלוחית מחוץ לארמון(צילום: AP)

המחאות שהחלו שאוניברסיטאות משכו מספר הולך וגדל של מפגינים מבוגרים יותר. "הדור החדש משיג את מה שההורים והסבים שלהם אפילו לא העזו לחלום. אני מאוד גאה בכך", אמר סומפורן אאוטסה בן ה-50. "אנחנו עדייו מכבדים את שלטון המלוכה, אבל הוא צריך להיות כפוף לחוקה".

המפגינים טוענים שהחוקה מעניקה למלך יותר מדי כוח, ושהיא תוכננה כדי לאפשר לפריות לשמר את כוחו לאחר הבחירות בשנה שעבר. לטענתו של ראש הממשלה, הבחירות היו הוגנות.

ההפגנה הבאה אמורה להתקיים בחמישי, ומובילי המחאה קראו לתושבים לקחת יום חופש מהעבודה ב-14 באוקטובר כדי לתמוך בשינוי. "קשה לעשות שינוי רדיקלי בתאילנד, אך התנועה לפחות שמרה על מומנטום", אמר הדיקן למדעי המדינה באוניברסיטת אובון ראצ'אטאני.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully