וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הקיצוץ במגזר הציבורי: כץ מאיים בחקיקה; יו"ר ההסתדרות: "לא חושש ממאבק"

עודכן לאחרונה: 30.8.2020 / 18:14

הדיונים בין הצדדים, הנוגעים למחלוקת סביב הפחתת השכר לעובדי המגזר הציבורי ברקע המשבר הכלכלי הקשה, נקלעו למבוי סתום. בר-דוד נערך להכרזת סכסוך עבודה כללי במשק וטען: "אי אפשר לפגוע באופן גורף ב-700 אלף עובדים". שר האוצר איים: "ללא הסכמות - הנושא יובא לחקיקה"

בווידאו: הפגנת עובדי המעבדות בבית החולים סורוקה/צילום: שי מכלוף

נציגי ההסתדרות ומשרד האוצר נפגשו היום (ראשון) לדיון בנושא קיצוץ השכר במגזר הציבורי ברקע המשבר הכלכלי הכבד, אך לא הצליחו להגיע להסכמות. בפגישה נכחו יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, הממונה על השכר באוצר קובי בר נתן וכן וצוותי המשא ומתן המורחבים, שלא מצאו פתרונות לסוגיות שבמחלוקת.

בהסתדרות נערכים להכרזת סכסוך עבודה כללי במשק, ובתום הפגישה הכריז בר-דוד: "איני חושש ממאבק". לדבריו, "אי אפשר לפגוע באופן גורף ב-700 אלף עובדים שמניעים את המשק. ההסתדרות תמשיך להיות המבוגר האחראי, ולדאוג לכך שתוצג תכנית כוללת וכספים יחולקו רק למי שצריך ולא למי שלא".

יו"ר ההסתדרות הוסיף כי "תפקידי הוא לשמור על כל אחת ואחד מהעובדות ומהעובדים במדינת ישראל ולקדם את הכלכלה שלנו, וכך אני מצפה שינהג גם שר האוצר".

יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, 10 במרץ 2020. אגף הדוברות בהסתדרות, אתר רשמי
"איני חושש ממאבק". בר-דוד/אתר רשמי, אגף הדוברות בהסתדרות

שר האוצר ישראל כץ איים כי אם לא יימצא פתרון, יביא את הנושא לחקיקה. "בכוונתי להמשיך ולפעול להשגת הסכמות עם יו"ר ההסתדרות, שיאפשרו לוודא את תרומת המגזר הציבורי למאבק בקורונה", אמר. "אך אם לא יושגו ההסכמות - אביא את הצעת המחליטים בנושא לאישור הממשלה ולחקיקה בכנסת".

כץ האשים את בר-דוד, והוסיף: "מסתבר שיו"ר ההסתדרות נכנע ללחץ של מקבלי השכר הגבוה והפנסיות הגבוהות במגזר הציבורי, שנדרשים לתרום את חלקם במאבק בקורונה לטובת המובטלים, העצמאים ובעלי העסקים, ונמנע מלהגיע להסכמות. הוא הסכים לפגיעה בעיקר במקבלי השכר הנמוך, דבר המנוגד לעמדתי".

טרם הפגישה, השר כץ קרא לבר-דוד "להפגין מנהיגות" ולהגיע להסכמות סביב תכנית הקיצוצים במגזר הציבורי. "מקבלי השכר הגבוה והפנסיות הגבוהות במגזר הציבורי נדרשים כעת לתת את חלקם לטובת המאבק בקורונה", כתב כץ בחשבון הטוויטר שלו. "גם השרים, הח"כים, השופטים והדיינים יתרמו את חלקם. אני מצפה מיו"ר ההסתדרות להפגין מנהיגות ולהגיע להסכמות בנושא".

שר האוצר ישראל כץ בדיון במליאת הכנסת, 27 ביולי 2020. עדינה ולמן, דוברות הכנסת, אתר רשמי
"בר-דוד נכנע ללחץ של מקבלי השכר הגבוה". השר כץ/אתר רשמי, עדינה ולמן, דוברות הכנסת

תכנית האוצר לקיצוצים בשכר במגזר הציבורי:

  • קיצוץ בסך 10% עבור עובדי הציבור שמשכורתם גבוהה מ-20 אלף שקלים בחודש
  • עבור המשתכרים שכר נמוך יותר יחול קיצוץ של אחוזים בודדים, ולמקבלי הפנסיה התקציבית יועלו דמי הניהול מ-2% ל-7%
  • גובה הקיצוץ בשכרם של כ-700 עובדים במגזר הציבורי מוערך ב-5-3 מיליארד שקלים

הפגישות בין הצדדים נערכו במסגרת המשא ומתן על תכנית הקיצוצים של משרד האוצר במגזר הציבורי, שהוצגה ביום חמישי האחרון. תכנית האוצר הכוללת קיצוץ בסך 10% עבור עובדי הציבור שמשכורתם גבוהה מ-20 אלף שקלים בחודש. עבור המשתכרים שכר נמוך יותר יחול קיצוץ מדורג של אחוזים בודדים, ולמקבלי הפנסיה התקציבית יועלו דמי הניהול מ-2% ל-7%.

כץ מכוון כי התכנית תיכנס לתוקף בחודש אוקטובר הקרוב ותסתיים בדצמבר 2022, אך בהסתדרות מתנגדים למתווה הנוכחי.

גובה הקיצוץ בשכרם של כ-700 עובדים במגזר הציבורי מוערך ב-5-3 מיליארד שקלים. כץ הציג בחודש שעבר תכנית הפחתה זמנית של עלויות השכר בכלל המגזר הציבורי בסך של כ-15 מיליארד שקלים לשנה במשך שלוש שנים, אך בר-דוד דחה אותה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully