"אזרוח" היחידה וטיפול מואץ בפשעי שנאה: הרפורמה של ניסנקורן במח"ש

שר המשפטים הציג שורה של מהלכים במחלקה לחקירות שוטרים, במטרה לשפר את השירות של לאזרחים ולהגביר את אמון הציבור בה. בין הצעדים הפסקת העסקת חוקרים מהמשטרה, טיפול מהיר במקרי גזענות והומופוביה, ודגש גיוון עובדים, תוך שילוב יוצאי אתיופיה, בני המגזר הערבי וחרדים

18/08/2020
בווידאו: שר המשפטים והיועמ"ש מציגים את הרפורמה במח"ש (צילום: לשכת העיתונות הממשלתית, עריכה: ניר חן)

שר המשפטים אבי ניסנקורן הציג היום (שלישי) רפורמה במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) במשרד המשפטים, שלדבריו אמורה לשפר את השירות של המחלקה לאזרחים ולהגביר את אמון הציבור בה. שורת השינויים הוצגו יחד עם היועמ"ש מנדלבליט וראשת מח"ש קרן בר מנחם. הצעד העיקרי ברפורמה הוא "אזרוח" של המחלקה, כך שלא יועסקו בה יותר חוקרים שמושאלים מהמשטרה.

מלבד האזרוח, הודיע השר ניסנקורן כי תלונות שיוגשו למח"ש בגין עבירות לכאורה של פשעי שנאה - גזענות, הומופוביה ופגיעה באנשים עם מוגבלות - יטופלו בהליך מואץ. בנוסף, רק במקרים חריגים ויוצאי דופן ייסגרו תיקים כאלה בעילה של "חוסר עניין לציבור". סגירת תיק מסוג זה תאושר על ידי ראשת מח"ש בר מנחם, ותנומק בכתב.

הכריז על אזרוח מח"ש. ניסנקורן, היום(צילום: אתר רשמי, -)

הרפורמה במחלקה לחקירות שוטרים:

  • אזרוח מלא של מח"ש
  • טיפול מואץ לתלונות על פשעי שנאה
  • חיזוק ייצוג מגוון בקרב העובדים
  • קיצור לוחות הזמנים לטיפול בכלל התלונות
  • הנגשת מח"ש לכל אזרח
  • יישום השינויים יושלם עד סוף 2020

עוד הכריז השר כי יושם דגש על העסקה מגוונת בכל יחידות מח"ש, בדגש על שילובם של בני קהילת יוצאי אתיופיה, החברה הערבית והאוכלוסייה החרדית. כמו כן, יוקם מוקד טלפוני לפניות של אזרחים למחלקה, ובתוך 30 ימים תוצג תוכנית מפורטת לקיצור לוחות הזמנים של טיפול בפניות למח"ש. לדברי ניסנקורן, יישום השינויים יושלם עד סוף שנת 2020.

"מדובר ברפורמה מקיפה, שתשנה מציאות", אמר ניסנקורן. "יחד עם זאת, לא מדובר בסוף פסוק. אבחן את האפקטיביות של הפעולות תוך כדי תנועה והיכן שצריך נוסיף, נחזק ונתקן. אני מקווה ומאמין שנעשה זאת בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה ועם המשרד לביטחון הפנים. אין לי ספק שמכלול הצעדים שנבצע בתקופה הקרובה יחזקו את מח"ש, את אמון הציבור בה, והם יחזקו גם את המשטרה. זה האינטרס המשותף לחברה הישראלית כולה".

מנדלבליט ברך על הרפורמה. "בשנים האחרונות עלו בכמה הזדמנויות, טענות שונות בנוגע לצורך בשיפור היבטים מסוימים בעבודתה של מח"ש", אמר. |אני מאמין כי העבודה שנעשתה אצלנו, יחד עם הפעולות הנוספות עליהן הורה שר המשפטים, ובראשן - אזרוח מלא של מערך החוקרים במח"ש - יסייעו בהבטחת פעולתה המיטבית, בקידום מקצועיותה ובשיפור אמון הציבור במחלקה חשובה זו".

ראשת מח"ש, בר מנחם, אמרה כי למחלקה "תפקיד מרכזי במערכת אכיפת החוק, מתוקף היותה 'השומרת על השומרים'". לדבריה, "אני גאה במהלכים שונים שנערכו בשנתיים האחרונות מאז מוניתי לתפקידי, ותרמו להמשך העבודה המקצועית והנחושה במחלקה. לצד כל אלה, אני גאה גם בהיותנו ארגון לומד, ומחלקה קשובה המטה אוזן לביקורת, ונכונה לתקן ולשפר היכן שצריך".

בר מנחם הוסיפה כי "מח"ש מחוייבת ותהיה רתומה למאמץ החשוב לקדם את שורת הנושאים שהוצגו. זאת, על מנת לייעל ולשפר את עבודת מח"ש ובכך להגביר את אמון הציבור ואת שיתוף הפעולה של הציבור עם אנשי המחלקה בעשייתה המורכבת".

"מח"ש מחוייבת לקדם את שורת הנושאים שהוצגו". בר מנחם(צילום: פלאש 90, ללא שם)

שרת העלייה והקליטה, פנינה תמנו-שטה, ברכה על קידום הרפורמה במח"ש. "אני שמחה על העבודה המשותפת לקידום וזירוז הטיפול בתיקי תלונה על גזענות ושיטור יתר, לאחר מאבק עיקש וארוך שנים לשינוי בהתנהלות מח"ש כלפי אוכלוסיות מיעוט ובהן הקהילה האתיופית", אמרה. "מח"ש אמורה להיות המגן לאזרח במקום בו שוטרים חרגו מסמכותם, עברו על החוק ובכך פגעו באזרח הפשוט. את משבר האמון במח"ש אפשר לתקן רק באמצעות עשיית צדק אמיתי, זירוז הליכים ושקיפות לאזרחים".

המהלך לאזרוח מח"ש החל כבר לפני שנים, וכמעט הושלם בתקופת ראש מח"ש הקודם, אורי כרמל. כיום על פי נתוני נשרד המשפטים יש במחלקה 63 חוקרים - מתוכם רק שלושה מושאלים מהמשטרה. עם זאת, מדובר בשלושה חוקרים בכירים, בהם ראש אגף החקירות והמודיעין של מח"ש.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully