לימודים בימי קורונה

הורה מלווה אחד לכיתה א', הפחתה בתשלומים: כך תיראה שנת הלימודים

שבועיים לפני 1 בספטמבר מפרסם משרד החינוך את התכנית לשנת תשפ"א בצל הקורונה. לפי המתווה, ההורים ילוו את ילדי הגן ביומם הראשון בקבוצות קטנות ובהדרגה. בחינות הבגרות יכללו 6 מקצועות כגון אנגלית ומתמטיקה וחומר הלימוד יצומצם. גלנט: "ההורים ישלמו אלפי שקלים פחות"

בווידאו: שר החינוך גלנט בוועדת החינוך של הכנסת על פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר (צילום: ערוץ כנסת)

משרד החינוך פרסם היום (שני) את התכנית הפדגוגית לשנת הלימודים תשפ"א, שתיפתח בעוד כשבועיים, על רקע מגיפת הקורונה. במסגרת התכנית, ביום הראשון ללימודים, הורים ילוו את ילדי הגן בקבוצות קטנות ובאופן מדורג. זאת, על ידי לוח זמנים שייקבע מראש, כשהפרידה מהילדים תהיה בפתח הגן.

בכיתות א' יגיעו ההורים בקבוצות של עד עשרה תלמידים, ולכל ילד יתלווה הורה אחד בלבד. מתווה הבגרויות יכלול עד שישה מקצועות חיוניים, וחומר הלימוד יצומצם בעשרות אחוזים. שר החינוך יואב גלנט הודיע כי מחר יגיש לוועדת החינוך בכנסת את מתווה תשלומי ההורים, שיצומצם משמעותית.

את תלמידי כיתות א' ילווה הורה אחד בלבד. בית ספר בגבעתיים (צילום: ראובן קסטרו)

עיקרי מתווה משרד החינוך לפתיחת שנת הלימודים:

 • גנים לבני 3
 • הגעה מדורגת ומצומצמת ביום הראשון
 • ההורים ייפרדו מילדיהם בפתח הגן
 • גנים לבני 5-4
 • פעילות רגילה החל מהיום הראשון
 • כיתות א'
 • הגעה בקבוצות של עד 10 תלמידים
 • יותר ליווי של הורה אחד לכל ילד
 • קבלת התלמידים תתקיים במתחמים של עד 20 איש
 • תכנית הלימוד תכלול תהליכים חסרים מתקופת הגן
 • כיתות ז'
 • תיערך פעילות לאיתור קשיים ומצוקות
 • ייערך טקס פתיחה פיזי ומקוון במקביל
 • כיתות י'
 • תתקיים היכרות עם הכלים הדיגיטליים ומוכנות לבחינות הבגרות
 • בגרויות
 • ייערכו 3 בחינות חיצוניות באנגלית, מתמטיקה ושפת אם
 • 2 בחינות חיצוניות לבחירה מהאשכול ההומני ומקצוע נוסף מוגבר
 • חומר הלימוד לבגרויות יצומצם בכ-10%-30%

ימי הסתגלות וליווי בימים הראשונים

גנים לילדים בני 3

ביום הראשון ללימודים ההגעה תהיה מדורגת ובקבוצות קטנות של חמישה-שישה ילדים, לפי לוח הזמנים שתפרסם הגננת. הפעילות תהיה קצובה, וההורים ייפרדו מהילדים בפתח הגן, או שישהו בחצר כשהם עוטים מסכות.

ביום השני ללימודים תהיה הגעה מדורגת בשתי קבוצות. ההורים ייפרדו מהילדים בפתח הגן, ובתום הפעילות יאספו את ילדיהם. החל מהיום השלישי פעילות הגן תהיה בין 14:00-08:00.

גנים לילדים בני 5-4

פעילות רגילה החל מהיום הראשון. על הגננות יהיה להכין סרטון קצר או מצגת, על מנת להציג את הצוות החינוכי, מבנה הגן, המרכזים והחצר.

עוד בוואלה!

משרד החינוך לרשויות המקומיות: המכרז לקניית מחשבים ללמידה מקוונת מושהה

לכתבה המלאה
הגעה מדורגת ובקבוצות קטנות. גן ילדים בראש העין, מאי (צילום: ראובן קסטרו)

הגעה לכיתה א' וימי הסתגלות

גם ההגעה לכיתה א' בבית הספר תהיה מדורגת, בקבוצות של עד עשרה תלמידים, ולכל ילד יתלווה הורה אחד בלבד. קבלת התלמידים בבית הספר תתקיים במתחמים נפרדים, כשבכל מתחם לא ישהו יותר מ-20 אנשים. תכנית הלימודים תכלול בתחילתה השלמת תהליכים חסרים מתקופת הגן, ומיד בהמשך הקניית מיומנויות של קריאה וכתיבה.

כיתות ז' וי'

בכיתות ז' תיערך היכרות, שיחות אישיות, טקס פתיחה פיזי וטקס וירטואלי, ופעילות להגברת החוסן ולאיתור קשיים ומצוקות. בכיתות י' יתקיימו פעילויות גיבוש, היכרות עם הכלים הדיגיטליים ומוכנות לבחינות הבגרות, יחד עם היערכות למעורבות חברתית גם באמצעים דיגיטליים.

בחינות הבגרות

שישה מקצועות יעשו בבחינות חיצוניות. שלוש מהבחינות יהיו במקצועות מתמטיקה, אנגלית ושפת אם - עברית או ערבית. שני מקצועות נוספים ייבחרו על ידי התלמיד מתוך האשכול ההומני: ספרות, תנ"ך, היסטוריה או אזרחות. בחינה נוספת תהיה באחד מהמקצועות המוגברים: פיזיקה, כימיה, ביולוגיה, מדעי המחשב, אומנות, גיאוגרפיה, מחול, תקשורת, שפות, תיאטרון, חינוך גופני ועוד.

באשר למועדי בגרויות נוספים עבור תלמידים חולים או כאלו השוהים בבידוד, בכל מקצוע יתקיימו שני מועדים, מועד רגיל ומועד השלמה.

חומר הלימוד לבגרויות יצומצם בעשרות אחוזים. תיכון בפתח תקווה (צילום: ראובן קסטרו)

חומר הלימוד לבגרויות יצומצם בעשרות אחוזים

חומר הלימוד לתלמידי ארבע וחמש יחידות במתמטיקה יצומצם בכ-10%. כמו כן, תהיה בחירה מבין שאלות בבחינה עצמה. תלמידי כיתות י"א יוכלו לבחור חמש מתוך שמונה שאלות, וכיתות י"ב יבחרו שלוש מתוך חמש שאלות. לתלמידי שלוש יחידות מתמטיקה הבחינה תיערך בשיטת צבירת ניקוד, על מנת להגדיל את סיכוי ההצלחה.

במקצועות העברית, הערבית, האנגלית, והאשכול ההומני, יצומצם חומר הלימוד ב-30%. כמו כן, במקצועות מוגברים בתחומים עיוניים וטכנולוגיים של חמש יחידות, חומר הלימוד יצומצם ב-20%.

תשלומי ההורים

על פי השר גלנט, מחר הוא צפוי להביא לוועדת החינוך מתווה חדש לתשלומי ההורים. "תהיה הפחתה בתשלומי הרשות של אחוזים מסוימים, הכולל בתוכו את מסיבות הסיום וסל התרבות", אמר גלנט בתדרוך לכתבים. "החלק הארי מבחינת המשקל של התשלום הוא תכניות הלימוד הנוספות, וגם כאן יהיה צמצום משמעותי בתשלומי ההורים". לדבריו, "תהיה הפחתה ניכרת שתתבטא להורים בהורדה של אלפי שקלים".

"תהיה הפחתה של אלפי שקלים בתשלומים". בית ספר בגבעתיים, מאי (צילום: ראובן קסטרו)

כמו כן, משרד החינוך ממליץ על זמן למידה רציף של עד 30 דקות בכיתות ה'-ו'. זאת, יחד עם מעבר מדורג ללמידה מרחוק, וגם מפגשים מקוונים בזוגות או באופן פרטני. כמו כן, המשרד ממליץ על פעילות רציפה של 20 דקות בגנים, ו-30 דקות לשיעורים בבתי הספר היסודיים.

"ייעשה מיפוי לזיהוי פערים לימודיים". שר החינוך גלנט (צילום: פלאש 90, יונתן זינדל)

גלנט גם הדגיש את חשיבות צמצום הפערים הלימודיים. "יש צורך בהשלמת חומרי הלימוד וסגירת הפערים מהשנה הקודמת", אמר. "ייעשה מיפוי לזיהוי פערים לימודיים: באמצעות כלים שפותחו על ידי תוצאות הרשות הארצית למדידה והערכה בחינוך".

על פי משרד החינוך, שנת הלימודים הקרובה תתאפיין בגמישות ניהולית ופדגוגית, כדי לאפשר למנהלי המוסדות להוביל את העשייה החינוכית בדרכם. בתוך כך, במהלך השנים הקרובות המשרד יוביל שורה של מהלכים לחיזוק מעמדו של המנהל, ובהם הפחתת הבקרה על בתי הספר והרחבת היקף הסמכויות שיעמדו לרשותו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
  walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully