הגבלות הקורונה החדשות: מספר הנוסעים ברכב יוגבל, הנוכחות בעבודה תצומצם

קבינט הקורונה אישר שורה של תקנות, כחלק מהמאמץ לבלום את התחלואה בנגיף. בין השאר, רופאי משרד הבריאות יוכלו לסגור עסקים ל-3 ימים שבהם אותרו חולים. ההגבלות ייכנסו לתוקף ביום שלישי, בכפוף לאישור הכנסת. במהלך הדיון: כץ וגנץ התעמתו בסוגיית התקציב

בווידאו: נתניהו בשערי צדק: "מתקדמים למציאת חיסון במכון הביולוגי בנס ציונה" (צילום: רוני כנפו)

קבינט הקורונה אישר היום (ראשון) שורת מגבלות חדשות והאריך את תקנות שעת החירום. השרים אף אישרו הגבלה על מספר הנוסעים ברכב לשני בני אדם בנוסף לנהג, לא כולל משפחות גרעיניות, וכן הגבלת פעילות במקומות העבודה - עד עשרה אנשים בחלל סגור ועד 20 איש במרחב פתוח.

בנוסף אישרו השרים מתן סמכות לרופא מחוזי של משרד הבריאות להורות על סגירת מקום עבודה במגזר הפרטי לשלושה ימים, במקרה שהתגלה בו נשא קורונה. ההגבלות ייכנסו לתוקף ביום שלישי הקרוב.

ההגבלות שאושרו קבינט הקורונה

  • הגבלת מספר הנוסעים ברכב: שני בני אדם בנוסף לנהג, לא כולל משפחות גרעיניות
  • הגבלת פעילות במקומות העבודה: עד 10 אנשים בחלל סגור, עד 20 איש במרחב פתוח
  • מתן סמכות לרופא מחוזי להורות על סגירת מקום עבודה ל-3 ימים במקרה שהתגלה בו נשא קורונה
עד שני נוסעים ברכב מלבד הנהג (צילום: ניב אהרונסון)

בנוסף להגבלות החדשות, קבינט הקורונה האריך את תקנות שעת החירום הקיימות היום, שתוקפן צפוי לפקוע. זאת, מכוח חוק הקורונה הגדול שעבר בכנסת בחודש שעבר. ההגבלות הקיימות היום שתוקפן יוארך הן שמירת מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם, ואיסור התקהלות של יותר מעשרה אנשים במקום סגור ו-20 בחלל פתוח. כמו כן, ההגבלה הקובעת את התפוסה המותרת במסעדות צפויה להיוותר עד 20 סועדים בחלל הפנימי ו-30 בחוץ. כמו כן, הוארך גם האיסור על הפעלת ברים, פאבים, מועדונים וכן אולמות וגני אירועים.

במקביל, גורמים בסיעות החרדיות לוחצים להגדיל את כמות המתפללים המותרת בבתי הכנסת, שעומדת כיום על עשרה בני אדם. יו"ר ועדת החוקה ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה), אמר כי "אני מקווה שהקבינט יתקן את הקריטריון השגוי ביחס לבתי הכנסת, ויאשר את הגדלת כמות המתפללים". לדבריו, "ועדת החוקה בראשותי תבחן את ההחלטה - ולא תהסס לבטלה אם לא יהיה בה צדק והיגיון. לא יכול להיות שלא יופעל שיקול דעת לגבי בתי תפילה כפי שכבר נעשה בענפים אחרים".

תקף את כץ בסוגיית התקציב. גנץ (צילום: אתר רשמי, אריאל חרמוני / משרד הביטחון)
דרש את העברת תכנית הסיוע. כץ (צילום: אתר רשמי, עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

במהלך הישיבה פרץ עימות בין השרים סביב הסוגיה של מתווה הפיצוי בערים אדומות אותו דרש שר הכלכלה עמיר פרץ. שר האוצר ישראל כץ קרא לאשר קודם את תכנית הסיוע לציבורים נזקקים והאצת תשתיות במשק בסך 8.5 מיליארד שקלים, ואמר כי בהמשך "ידברו על דברים אחרים".

הנוכחים בישיבה אמרו כי ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ השתולל וצעק על כץ, שמנע לדבריו את העברת התקציב החד-שנתי בניגוד להסכם הקואליציוני והוסיף כי "הדבר אינו מתקבל על הדעת". גנץ הרים את קולו גם לעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו כשהעיר לגבי תקציב דו-שנתי. בתגובה ענה לו נתניהו: "אני לא שומע, תגבירו את הווליום".

עוד בוואלה!

גמזו הציג את התכנית למאבק בנגיף: "להוריד את התחלואה למאות עד ספטמבר"

לכתבה המלאה

ועד איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית מתח ביקורת על מגבלת שני נוסעים ברכב מלבד הנהג. מטעם הוועד נמסר כי "גישת ה'אח הגדול' פוגעת באמון הציבור ואיננה הדרך היעילה למניעת הדבקות. במקום זאת ראוי שהמדינה תסבסד ותעודד התקנת אמצעי מיגון טיפתיים כגון מחיצת פלסטיק בתוך מוניות ואף רכבים פרטיים". עוד הוסיפו כי "ההחלטות צריכות להתקבל על בסיס גישת קידום בריאות, שיקולים מקצועיים ונתונים אפידמיולוגיים".

763 נדבקים בתוך יממה, ירידה במספר הבדיקות

מוקדם יותר היום, יו"ר הרשימה המשותפת אחמד טיבי הודיע לקצין הכנסת, ניצב יוסף גריף, כי הוא בא במגע עם נשא קורונה, ובעקבות כך עליו להיכנס לבידוד. ח"כ טיבי צפוי לשהות בבידוד עד ל-15 באוגוסט.

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן הבוקר כי 763 בני אדם אובחנו בקורונה ביממה החולפת. בכך עלה מספר הנדבקים המאומתים בישראל ל-82,515. אתמול התקבלו תוצאות עבור 8,587 בדיקות, כשאחוז החיוביים לנגיף הוא 9.4%. נתוני הבדיקות ותוצאותיהן אינם סופיים ועשויים להשתנות בעדכוני משרד הבריאות הבאים.

מספר החולים הפעילים הוא 24,433. בבתי החולים מאושפזים 859 חולים, מתוכם 118 מונשמים ו-394 חולים קשה. נכון להיום מתו 597 בני אדם מנגיף הקורונה בישראל.

ביממה הקודמת אובחנו 1,753 בני אדם בקורונה. מספר הבדיקות היה 24,510, מתוכן 7.2% חיוביות לנגיף.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully