מאות ביצים הושמדו לאחר שהוחזקו באופן לקוי בלול גדול בצפון

פקחי משרד החקלאות גילו במחסן הלול כ-570 ביצים שנשטפו או התייבשו בשמש, למרות החוק האוסר על פעולה זו בשל סכנת חדירת חיידקים מהקליפה אל פנים הביצה. כלל הביצים הושמדו, ובעל הלול נלקח לחקירה - שעד לסופה לא יותר המשך שיווק המוצר מהמשק

04/08/2020
צילום: משטרת ישראל, עריכה: עמית שמחה

בלול בצפון הארץ התגלה לאחרונה מחסן ובו כיור מלא בביצים שטופות, דבר האסור על פי חוק בשל סכנה בריאותית. בלול נמצאו כ-570 ביצים, חלקן נשטפו, אחרות ממתינות לשטיפה בסמוך לאותו כיור וחלקן מתייבשות בשמש. הביצים נמצאו במסגרת פעילות יזומה של מפקחי מערך בריאות העוף בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות. לול זה משווק יותר מ-5,000 ביצים מדי יום.

לנוכח הסכנה המהותית לבריאות הציבור בצריכת ביצים שטופות, השמידו פקחי המשרד את כל הביצים שהיו במקום, ובעל הלול נחקר. כמו כן, מנהל השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות החליט לעכב את שיווק הביצים מהמשק עד לסיום החקירה, על מנת למנוע סכנה בריאותית אפשרית.

הלול שיווק אלפי ביצים מדי יום. הביצים שנתפסו(צילום: אתר רשמי, משרד החקלאות)

האיסור בחוק על שטיפת ביצים טרם הפצתן נובע מסכנה זיהומית. זאת, משום שקליפת הביצים אינה אטומה, ושטיפתן עלולה לגרום להחדרת החיידקים הנמצאים על גביה לחלקה הפנימי - ולסכן את בריאות הצרכנים. בשל כך, לא מומלץ ואף מסוכן לעשות זאת גם לפני הכניסה למקרר הביתי.

אם למרות האיסור ישנו רצון לשטוף את קליפת הביצה, יש לעשות זאת בסמוך לבישול או לטיגון בלבד. באופן גורף, מומלץ לצרוך ביצים רק לאחר טיפול בחום - המשמיד את רוב גורמי המחלות.

עוד בוואלה!

בלי מורים ועם כיתות צפופות: פתיחת שנת הלימודים בסכנה

לכתבה המלאה
  • ביצים
  • לול
  • זיהום

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully