גמזו על הסגר בסופי שבוע: לא ניתן לשנות את ההגבלות בשליפות מיידיות

פרויקטור הקורונה אמר כי יש לבצע שינויים בהגבלות שהוטלו על המשק בהתאם לאסטרטגיה כוללת ולא כחלק מרצף של "החלטות נמהרות", זאת לאחר שהממשלה נמנעה שוב מהסרת ההגבלות 3 סופי שבוע, ומרד מרכזי הקניות. שאשא ביטון: בעלי העסקים - בני ערובה

בווידאו: הפרויקטור פרופ' רוני גמזו מציג את תכניתו למאבק בקורונה (צילום: לשכת העיתונות המממשלתית, עריכה: שאול אדם)

הפרויקטור למאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, אמר היום (שישי) כי יש לבצע שינויים הנדרשים בהגבלות שהוטלו על המשק בהתאם לאסטרטגיה כוללת, ולא כחלק מרצף של "החלטות נמהרות ומיידיות". גמזו אמר את הדברים בעקבות הביקורת סביב החלטת הממשלה להמשיך להמשיך את הסגר בסופי השבוע בפעם השלישית, והכרזת בעלי העסקים כי הם ימשיכו לפעול כרגיל למרות ההגבלות.

"בימים האחרונים אני מקבל פניות ובקשות רבות הנוגעות לביצוע שינויים במתווה ההגבלות במשק", אמר גמזו. "בקשות אלו, בחלקן הגדול, הן נכונות ומוצדקות, המבוססות על המצוקה האמיתית אליה נקלעו אזרחים, עצמאים וחברות עסקיות. אני קשוב לכל הבקשות, לומד אותן לעומק ובוחן היטב את המשמעויות שלהן".

"חלקן הגדול של הבקשות מוצדקות". גמזו מציג את תכנית "מגן ישראל" (צילום: אתר רשמי, עמוס בן גרשום, לע"מ)

עם זאת, טען כי שינוי ההגבלות לא יכול להיעשות בפזיזות. "הרצון האמיתי לסייע ולבצע את התיקונים והשינויים הנדרשים אינו יכול להתממש בצורה של החלטות נמהרות ומיידיות", אמר. "הדרך היחידה לספק מענה נכון, מקצועי וראוי לציבור הישראלי, מחייבת שיקול דעת, בחינת חלופות והצגה סדורה של ההחלטות לציבור, תוך שקיפות מלאה והסברת המשמעויות".

לדבריו, "המגבלות בתחומי המשק השונים אינן משקפות סדרה של צרכים ובעיות נקודתיות, אלא צריכות לבטא אסטרטגיה כוללת, הכורכת את ההשפעות ההדדיות ואת מכלול היבטים הנגזרים מהן, גם במישור הבריאותי, גם במישור הכלכלי וגם במישור החברתי".

עוד בוואלה!

מרד הרשתות ומרכזי הקניות: ניפתח בשבת - למרות ההגבלות

לכתבה המלאה
"הסגירה ממיתה על אנשי המסחר מכה אנושה". שאשא ביטון (צילום: אתר רשמי, עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

בהמשך, הדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה בין מקבלי ההחלטות לתושבים. "כפי שהבטחתי לציבור עם הצגת תוכנית 'מגן ישראל', אנו פועלים מתוך רצון לשקם ולחזק את האמון הציבורי, ולהטמיע חוזה חדש בין הממשלה לאזרחים. הדרך לכך אינה עוברת בסדרת החלטות נמהרות ושליפות מהרגע להרגע", הבהיר.

"אני קורא לכולנו להתאזר בסבלנות, לעבוד בשיתוף פעולה ותוך שיקול דעת. אני משוכנע כי רק בדרך זו נוכל לעלות במהרה על דרך המלך במאבק במגיפה, להעניק לציבור כולו ביטחון ואופק לחיי שגרה, ולהבטיח את השבת הביטחון הכלכלי והחברתי לו מצפים אזרחי ישראל", הוסיף.

יו"ר ועדת הקורונה בכנסת, ח"כ יפעת שאשא ביטון (הליכוד), שמתחה ביקורת בנושא עוד אתמול, אמרה היום כי "בלתי נסבל שאנשי המסחר ופרנסתם יהיו בני ערובה של השיח הפוליטי הפנים ממשלתי". יו"ר הוועדה, שמוקדם יותר השבוע הכריז יו"ר הקואליציה מיקי זוהר על הדחתה, הוסיפה כי "הסגירה של סוף שבוע נוסף ממיתה עליהם מכה אנושה. לנוכח ההתבטאויות אתמול, שתמכו בפתיחה, אינני מוצאת שום סיבה לדחות את פתיחתם בשבוע נוסף".

"פועלים מתוך רצון לשקם את האמון הציבורי". תל אביב, אתמול (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר)

מוקדם יותר היום, פורום העסקים והקניונים הורה לכל מרכזי הקניות שנהגו לעבוד בשבת להמשיך לפעול כרגיל, על אף החלטת הממשלה להמשיך בסגר זה השבוע השלישי ברציפות. זאת, לאור עמדת משרד הבריאות, שראשיו טענו כי אין טעם להגבלות.

ההגבלות אושרו אתמול בממשלה במשאל טלפוני. לפניו, קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו ישיבה עם שר הבריאות יולי אדלשטיין ומנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, במסגרתה הציגו את עמדת גמזו ומשרד הבריאות כי יש להסיר את המגבלות על הקניונים והמרכזים המסחריים כי "אין טעם בחצי סגר אם לא מטילים סגר מלא".

במשרד הבריאות הזכירו בתגובה להחלטת בעלי העסקים כי הם מתכננים לגבש בהקדם נוהל אחיד המגביל התקהלות במקומות סגורים בכלל הענפים ותחומי החיים. לדבריהם, הנוהל יגובש באמצעות "שולחן עגול" שיתכנס שלוש פעמים בשבוע, בראשות פרופ' גמזו, ובהשתתפות נציגי משרדי הממשלה השונים, ושצעדים בנושא ההגבלות יובאו לקבינט הקורונה כבר ביום שני הקרוב.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully