עם מסיכות וצמידי מעקב: חאג' הקורונה המצומצם במכה

התפרצות נגיף הקורונה הטילה צל כבד על החג הקדוש ביותר למוסלמים ברחבי העולם. במקום מיליונים העולים לרגל בכל שנה, פתחה ממשלת סעודיה הרשמה מקוונת, ממנה בחרה 10 אלף איש בלבד שישתתפו באירוע - בכפוף למגבלות הריחוק החברתי

אי-פי
בווידאו: חאג' מצוצמם תחת מגבלות הקורונה (צילום: רויטרס, עריכה: ניר חן)

עולי רגל עם מסכות על פניהם הגיעו היום (חמישי) להר ערפאת, גבעה מדברית הסמוכה לאזור המקודש ביותר לאסלאם, בכדי לחזור בתשובה ולהתפלל ביום החאג' - העלייה לרגל השנתית למכה שבערב הסעודית.

התפרצות נגיף הקורונה הטילה צל על כל היבט העלייה לרגל השנתי, שהביאה בשנה שעברה 2.5 מיליון מוסלמים מרחבי העולם לער ערפאת, שם על פי האמונה נשא הנביא מוחמד את דרשתו האחרונה לפני כמעט 1,400 שנה.

רק מספר מצומצם מאוד של עולים הורשו לקחת חלק בחאג', זאת בכדי לא לגרום להתפשטות הנגיף. ממשלת ערב הסעודית לא פרסמה נתון סופי על מספר עולי הרגל לחאג', אך אמרה כי בין אלף ל-10 אלף ישתתפו באירוע. השנה, כל עולי הרגל הנם תושבי אן אזרחי ערב הסעודית.

העולים לרגל במסגד נאמירה שבמכה, היום (צילום: רויטרס, רויטרס)

בשנים עברו, משתתפים רבים שעל גופם בגדים לבנים, התאספו בהר ערפאת, או גבעת הרחמים, לפני עלות השחר ונשארים שם עד רדת הלילה. שם היו מבלים את יומם בהתבוננות ובפולחן. מקובל לראות עולי רגל שדמעות זולגות על פניהם, ידיהם מורדמות בסגידה על מורדות הגבעה הסלעית, שם קרא הנביא מוחמד לשוויון ואחדות בין המוסלמים.

קומץ עולי הרגל שהגיעו לחאג' השנה, הובאו להר ערפאת היום בצהריים. הם מהלכים בקבוצות של עשרים, זאת בשל הנחיות קפדניות של התרחקות חברתית, בדיקות לנגיף ושהייה בסגר לפני תחילת החאג'.

קהיינד קאסים יוסוף, מהנדס ביו-רפואה מאוסטרליה, היה בין הבודדים שנבחרו לקחת חלק בחאג' לאחר שהגיש בקשה באופן מקוון. "בכנות, פשוט הגשתי מועמדות ונשארתי אופטימי. אני מרגיש כל כך בר מזל שנבחרתי כי שום דבר לא מובן מאליו", אמר יוסוף בחזרתו מהכעבה.

עוד בוואלה!

בשל הקורונה: סעודיה לא תאפשר לזרים לעלות לרגל לכבוד החאג'

לכתבה המלאה
מתהלכים בקבוצות של 20. עולים לרגל בהר ערפאת במכה, היום (צילום: רויטרס, רויטרס)

כמו עולי רגל רבים, גם יוסוף הביע שביעות רצון מהארגון של האירוע. לדבריו, העלייה הייתה "מתוכננת ומסודרת היטב" על ידי הממשלה הסעודית, שכיסתה את כל הוצאות הנסיעה, הלינה והמזון של העולים לרגל לחאג'.

למרות שיוסוף לא התמודד השנה עם צפיפות והמוני עולים לרגל אחרים, חגיגות החאג' השנה בצל הקורונה הביאו עמן אתגרים משלהן, כמו בידוד וריחוק מאנשים אהובים. "החאג' של השנה מגיע גם עם הקרבה אדירה גם בצד הנפשי", אמר.

שלא כמו בשנים עברו, עולי רגל אינם מורשים לעמוד כתף אל כתף עם מוסלמים אחרים מרחבי העולם. על זרועותיהם הם עונדים סרטים שסופקו על ידי משרד הבריאות הסעודי, ואלה מחוברים לטלפונים הסלולריים שלהם ועוקבים אחר תנועותיהם כדי להבטיח ריחוק פיזי.

"החאג' של השנה מגיע עם הקרבה גם בצד הנפשי". עולה לרגל מתפלל בהר ערפאת, היום (צילום: רויטרס, רויטרס)

התקשורת הבינלאומית לא הורשתה לסקר את החאג' במכה כמקובל. במקום זאת, הטלוויזיה הסעודית, המנוהלת על ידי המדינה, שידרה בשידור חי חלקים מהאירועים, כולל הגעת הולכי הרגל מוקדם יותר היום למסגד נמירה, שם תובא דרשה.

בתום התפילה בהר ערפאת, פנו הולכי הרגל לכיוון אזור שנקרא מוזדאליפה, הממוקם 9 קילומטרים מערבית להר, ומשמש את העולים למנוחה. הטקס האחרון בחאג' מתקיים במשך שלושה עד ארבעה ימים במינה, אזור שנמצא כ-20 ק"מ ממזרח למכה. הימים האחרונים בחאג' חופפים עם עיד אל-אדחא, חג הקורבן, אותו חוגגים המוסלמים ברחבי העולם.

(עדכון ראשון: 19:29)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully