וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

היועמ"ש: ייתכן שהכסף שניתן להגנת שרה נתניהו הוא מתנה אסורה

מנדלבליט השיב לבג"ץ כי ישנה אפשרות שרה"מ ייאלץ להחזיר עוד 270 אלף דולר שניתנו לבן דודו, ושימשו להגנת רעייתו בתיק המעונות. ועדת ההיתרים קבעה לאחרונה כי מתוך 300 אלף דולר שקיבל נתניהו, יהיה עליו להשיב 30 אלף דולר. מקורבי נתניהו: "היועמ"ש איבד כל רסן"

דיון בבית המשפט המחוזי בירושלים בתחילת שלב ההוכחות במשפט נתניהו/עריכה: אביחי ברוך

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט השיב היום (ראשון) לבג"ץ כי ייתכן שראש הממשלה בנימין נתניהו ייאלץ להחזיר עוד 270 אלף דולר שניתנו לבן דודו נתן מיליקובסקי ושימשו להגנת שרה נתניהו בתיק המעונות. התשובה ניתנה במסגרת עתירות שהגישו התנועה לטוהר המידות והתנועה למען איכות השלטון.

ועדת ההיתרים קבעה לאחרונה כי מתוך 300 אלף דולר שקיבל נתניהו ללא היתר ממיליקובסקי, יהיה עליו להשיב רק 30 אלף דולר. זאת משום שיתרת הסכום שימשה בפועל להגנתה המשפטית של רעייתו, שאינה אשת ציבור ולכן לא נאסר עליה לקבל מתנות. נגד הקביעה הזו הוגשו שתי עתירות.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מגיע לטקס הפרידה משי ניצן, בסיס יהודאי מג"ב ירושלים, 18 בדצמבר 2019. שלומי גבאי
היה נכון שוועדת ההיתרים תבחן אם לא מדובר בטובת הנאה. מנדלבליט/שלומי גבאי

היועמ"ש מנדלבליט השיב כי לשיטתו "לא מן הנמנע כי טובת הנאה הניתנת לבן זוגו של שר, או אדם אחר הסמוך על שולחנו, יכול שתהיה כזאת אשר במהותה היא טובת הנאה הניתנת לשר". לדבריו, במקרה כזה היה נכון שוועדת ההיתרים תבחן תחילה אם לא מדובר בטובת הנאה שניתנה בעקיפין לראש הממשלה, ולאחר מכן תבחן האם נכון היה לתת היתר לקבלתה.

מקורבי נתניהו מסרו בתגובה כי תשובתו של מנדלבליט היא "עוד הוכחה לרדיפה ולתפירת התיקים" נגדו. הם יצאו נגדו במתקפה חריפה, ואמרו כי "היועמ"ש איבד כל רסן. הוא החליט להפיל את ראש הממשלה נתניהו בכל מחיר ודוהר לעברו כמו רכבת חסרת שליטה שאיבדה את הבלמים".

לטענתם, ניסיונו של מנדלבליט להפוך את החלטת ועדת ההיתרים בנימוק מופרך, "חושפת את כוונתו האמיתית והלא מוסתרת - לפעול להחלפתו של ראש הממשלה". המקורבים טענו כי "לאורך כל ההליך המשפטי בעניינם של ראש הממשלה ורעייתו החלטותיו של מנדלבליט רצופות סתירות. בכל פעם שחשש שהחלטה קודמת שלו תפגע בסיכוייו להרשיע בתיק, הוא הפך את החלטתו ב 180 מעלות. כך לדוגמה, בשנת 2018 קבע מנדלבליט שחוק המתנות לא חל על תמיכתו של ספנסר במימון ההגנה המשפטית - וכעת, כשהוא חש שהחלטה זו תפגע ביכולתו להרשיע - הוא הופך אותה".

עוד בוואלה!

הדיון הבא במשפט נתניהו יתקיים ב-6 בדצמבר, רה"מ יגיע וישיב לכתב האישום

לכתבה המלאה
ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו הגב' שרה נתניהו בטקס חיילים מצטיינים, "כל ישראל מירושלים", בבית הנשיא, 9 במאי 2019. קובי גדעון/לע״מ, אתר רשמי
לא מן הנמנע כי טובת הנאה הניתנת לבן זוגו של שר - במהותה טובה לשר". שרה ובנימין נתניהו/אתר רשמי, קובי גדעון/לע״מ

מקורבי נתניהו הוסיפו גם כי "מנדלבליט היה גם האיש ששלח את ראש הממשלה לוועדת ההיתרים כדי לאשר את מימון הוצאותיו המשפטיות - רק כדי לשלול ממנו את המימון כשהוועדה אישרה שראש הממשלה יכול לקבל אותו. כל פעולות היועץ מלמדות שמטרתו למנוע מראש הממשלה לקבל משפט צדק".

לדבריהם, "היועץ מנע מראש הממשלה את מימון הגנתו המשפטית, הוא מנסה לעקוף את החלטת 11 שופטי בג"ץ ואת חוק יסוד הממשלה באמצעות 'מסמך ניגוד העניינים' שממליץ לשלול מראש הממשלה סמכויות בסיסיות ו'לשתק' אותו, וכעת, הוא פועל בחוסר סמכות כדי להפוך את החלטת ועדת ההיתרים בעניין ההגנה המשפטית של רעייתו".

מנגד, בתנועה לאיכות השלטון בירכו על הודעת היועמ"ש. "מתן 'מתנה' בשווי כמעט מיליון שקל, לרעיית ראש הממשלה, היא מתנה לראש הממשלה עצמו. צר לנו שהוועדה בחרה שלא לרדת לעומקם של דברים, ואפשרה למעשה פרקטיקה של הענקת מתנות לשר בדרך של הענקת מתנות לרעייתו. אנו מברכים על עמדת היועץ, ומקווים כי בית המשפט יורה לוועדה לשוב לשולחן ולקבל החלטה מנומקת המבוססת על תשתית עובדתית ומשפטית מלאה", נמסר.

השתלשלות בקשות המימון של נתניהו

בדצמבר 2018 דחתה הוועדה בפעם הראשונה את את בקשתו של נתניהו לקבל מימון לצורך הגנתו המשפטית מפרטרידג' ומבן דודו של ראש הממשלה, מיליקובסקי. בפברואר 2019 הוועדה אף קבעה כי על נתניהו ייאלץ להחזיר 300 אלף דולר שכבר קיבל ממיליקובסקי ללא היתר. עוד נקבע כי עליו להחזיר את שוויים של חליפות וסיגרים שקיבל ממיליקובסקי, וזאת בהתאם לכלל לפיו לחברי ממשלה אסור לקבל כל טובת הנאה מלבד שכרם.

לאחר מכן ביקש נתניהו לקיים דיון נוסף בו יוכלו סנגוריו לטעון בעל פה בפני הוועדה - זכות שעליה ויתר בעבר, ורק בהתערבות בג"ץ הוחלט כי יוכל לעשות זאת, אם יציג בפני הוועדה מסמכים שביקשה לקבל על מצבו הכלכלי וקשריו עם בעלי ההון. הוועדה סירבה לשמוע את נתניהו בלי לקבל לידיה את המסמכים, ולמעשה דחתה את בקשתו בפעם השלישית. רק לאחר שחברי הוועדה התחלפו, הסכימה הוועד לדון שוב בבקשת נתניהו, וזאת בנימוק שהגשת כתב האישום נגדו מהווה שינוי נסיבות שמצדיק דיון מחודש בבקשה.

הוועדה קיימה את הדיון המחודש בבקשה לפני כחודש וחצי. במקביל, בשל עתירה שהגישה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ, ביקשה הוועדה מהיועץ המשפטי לממשלה חוות דעת עדכנית בנוגע לבקשתו של נתניהו. היועץ מנדלבליט השיב אתמול כי לא ניתן לאשר את סכום הבקשה החריג - עשרה מיליון שקלים, וזאת בשל סוגיות העולות מ"חוק המתנות", שאוסר על עובדי ציבור לקבל טובות הנאה או מתנות.

(עדכון ראשון: 13:00)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully