עם תחילת הקיץ: ליקוי חמה ייראה מחר בשמי ישראל

ליקוי חמה חלקי ביום הארוך ביותר בשנה, אז הירח יכסה 35% משטחה הדרומי של השמש. מסלול הליקוי ינוע ממרכז אפריקה, דרך תימן, הודו וסין וכלה במערב האוקיינוס השקט, כשבישראל ניתן יהיה לצפות בשיאה של התופעה סביב השעה 08:20

20/06/2020
צילום: רויטרס, עריכה: ליר שפיגלר

(בווידאו: ליקוי חמה בצ'ילה, 2019)

ליקוי חמה חלקי צפוי להיראות מחר (ראשון) בערב בשמי ישראל, זאת ביום הראשון של הקיץ, המצוין ב-21 ביוני, וכן הארוך ביותר בשנה.

התופעה מתרחשת כשהירח עובר בין כדור הארץ לבין השמש, כך שהגודל של שניהם כפי שהם נראים מכדור הארץ כמעט זהה. בליקוי חמה מלא, הירח מכסה את כל דסקת השמש, אך מחר יהיה זה ליקוי חמה חלקי שבו הירח מכסה את חלק מהשמש.

במקרה זה, בשיא הליקוי תיראה טבעת העוטפת את הדסקה האפלה של הירח. מסלול הליקוי ינוע ממרכז אפריקה, דרך תימן, הודו וסין וכלה במערב האוקיינוס השקט.

ליקוי חמה בצפון צ'ילה, לפני כשנה(צילום: AP)

שיא הליקוי ייראה מעל צפון הודו בשעה 9:40 (שעון ישראל). מאחר שישראל מצויה צפונית למסלול שיא הליקוי, הישראלים יוכלו לצפות את הירח דרומית ביחס לדסקת השמש כשהוא מכסה 35% משטחה.

בירושלים ובתל אביב ייראה שיא הליקוי בשעה 08:24, בחיפה בשעה 08:25, בבאר שבע בשעה 08:23, במטולה ב-08:26 ובאילת בשעה 08:20.

עוד בוואלה!

"טבעת אש": צפו בליקוי חמה ברחבי אסיה

לכתבה המלאה
יש להרכיב משקפיים יעודיים. תושבי יוטה צופים בליקוי חמה(צילום: רויטרס)

הצפייה בשמש מסוכנת, במיוחד בזמן ליקוי חמה. לכן על אלו שמתכננים לצפות בתופעה להצטייד במשקפיים מיוחדים לליקוי חמה, או בזכוכית רתכים מספר 14. הצפייה במשקפי שמש ואמצעים אחרים הינה מסוכנת.

ליקוי החמה הבא יתרחש בחודש דצמבר הקרוב, אך לא ניתן יהיה לצפות בו מישראל. ליקוי החמה הבא שייראה בשמי ישראל יהיה בשנת 2027, וזה שאחריו יהיה רק בשנת 2180. מאחר שהירח מתרחק מכדור הארץ ב-3.8 סנטימטרים בכל שנה, דסקת הירח הולכת וקטנה, ובעוד 563 מיליון שנים היא כבר לא תוכל לכסות את החמה במלואה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully