וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

משפחתו של אל-חלאק ביקשה את תיעוד הירי, מח"ש: לדון בדלתיים סגורות

משפחת הצעיר שנורה למוות על ידי שוטרים ביקשה לקבל העתקים של הסרטונים מזירת האירוע בעיר העתיקה. במחלקה לחקירות שוטרים טענו כי בניגוד לטענת עורך דינה - העברת החומרים תפגע בחקירה. טרם התקבלה החלטה בנוגע לבקשת מח"ש לאסור על פרסום פרוטוקול הדיון בבית המשפט

צילום: ערוץ כנסת, עריכה: ניר חן

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) ביקשה היום (רביעי) לערוך את הדיון בבקשת משפחתו של איאד אל-חלאק שנורה למוות על ידי שוטרים בדלתיים סגורות. הדיון בבקשת המשפחה לקבל לידיה תיעודים מהאירוע נערך בבית משפט השלום בירושלים בשעות הצהריים, אך טרם התקבלה ההחלטה בנוגע לבקשה לאסור את פרסום הפרוטוקול.

בני המשפחה פנו לבית המשפט על מנת לוודא כי מח"ש אספו את כל הסרטונים מהמצלמות בזירת האירוע, וכן בבקשה לקבל לידיהם העתקים של הסרטונים. בדיון שנערך אתמול, הסביר עורך הדין של המשפחה, ג'אד קאדמני, כי אחרי שהשוטרים נחקרו ושוחררו אין עוד סיבה למנוע העברה של התיעודים. "אנחנו סבורים שהעברת העותק של הסרטונים לא תפגע בחקירה ולכן זכותה של המשפחה לראות איך זה קרה ואת השניות האחרונות של רעיו של המנוח. אני סבור שבאמת אין מקום לשיבוש הליכי חקירה אם הבקשה תתקבל", אמר.

איאד אל-חלאק, תושב מזרח ירושלים בעל צרכים מיוחדים שנחשד בשוגג שנשא נשק ונורה למוות על ידי שוטרים בעיר העתיקה. ללא, אתר רשמי
במשפחה מבקשים את תיעוד המצלמות מזירת הירי. איאד אל-חלאק/אתר רשמי, ללא

בית המשפט הורה אז למח"ש, למשטרה ולעירייה לתפוס את כל הסרטונים הנוגעים לזירת האירוע וכן נקבע דיון להיום בעניין בקשת העסקת הסרטונים. בתגובה הכתובה לבית המשפט, מסרו במח"ש כי היחידה החוקרת "עשתה ועושה את כל הנדרש לאתר את כל הראיות הרלוונטיות לחקירת האירוע" וכי העברת כל חומר חקירה עלולה לפגוע בה.

אל-חלאק נורה למוות כשהיה בדרכו למוסד לבעלי צריכים מיוחדים בעיר העתיקה. לפי המשטרה, שוטרים חשדו שהוא חמוש וביקשו ממנו לעצור, אך אל-חלאק, שלא הבין את בקשתם, נמלט ונורה כשהגיע למתחם אשפה ללא מוצא. מח"ש פתחה בחקירה ושני השוטרים המעורבים בירי נחקרו. אחד מהם שוחרר ללא תנאים והשוטר השני שוחרר למעצר בית שצפוי להסתיים מחר אם לא יוארך.

עוד בוואלה!

"חיי פלסטינים חשובים": מאות מחו בי-ם ובחיפה על הירי בעיר העתיקה

לכתבה המלאה
מאות מפגינים במושבה הגרמנית בחיפה במחאה על הריגת איאד אל חלאק בירושלים. 02 ביוני 2020. אתר רשמי, אתר רשמי
הפגנה בחיפה בעקבות מותו של אל-חלאק, אתמול/אתר רשמי, אתר רשמי

בדיון בכנסת היום התייחס השר לביטחון הפנים אמיר אוחנה לירי ואמר כי "מתכוונים במשטרת ישראל לבדוק את אופן הטיפול בבעלי מוגבלויות - הזיהוי של בעלי מוגבלויות, האבחון בשטח של ניואנסים, ובכך למנוע הישנות של מקרים מהסוג הזה. יש כבר עבודת מטה ואני מתכוון לקדם אותה כדי שנראה כמה שפחות מקרים מהסוג הזה".

בתוך כך, ארגונים חברתיים פנו היום לממלא מקום מפכ"ל המשטרה, מוטי כהן, בנוגע לצורך להכשיר שוטרים לגבי הטיפול בבעלי מוגבלויות, וביקשו לקיים עמו פגישה. "היעדר הידע וההכשרה בולטים כבר מהמפגש הראשוני, מעצם הקושי של השוטרים בזיהוי העובדה שמדובר באדם עם מוגבלות, דוגמת אוטיזם, שיכול להוביל להשלכות חמורות לחייהם ורווחתם של אנשים עם מוגבלות. אין מדובר בתופעה חדשה, אך זמינות התקשורת והרשתות החברתיות מאירות זאת ביתר שאת", נכתב במכתב שנשלח באמצעות עו"ד מיכאל זץ מאלו"ט.

עוד נכתב כי "יש צורך בהעברת הכשרה להנגשת השירות המשטרתי לאנשים עם מוגבלות, והכרות עם מאפייני אוכלוסייה ייחודית זו, לכלל השוטרים הפעילים כיום, הבאים במגע יומיומי עם אוכלוסייה אזרחית. בנוסף לכך, יש להכניס הכשרות אלו לקורס השוטרים הבסיסי כהכשרת חובה".

אמש, מאות בני אדם מחו בחיפה ובירושלים במחאה על הרג אל-חלאק. בין היתר, הניפו המפגינים שלטים עליהם נכתב "חיי פלסטינים אינם הפקר" ו-"Palestinian Lives Matter". בירושלים צעדו המוחים במרכז העיר, וחסמו בשלב מסוים את מסילת הרכבת הקלה ברחוב יפו ואף שיבשו את פעילותה לזמן מה.

(עדכון ראשון: 17:38)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully