וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

למרות העלייה בתחלואה: בתי הספר לא ייסגרו ברחבי הארץ

בתום דיון בהשתתפות נתניהו ושרים בכירים בנושא, אחרי שכמעט 5,000 מורים ותלמידים ברחבי הארץ נכנסו לבידוד, התקבלה עמדת משרד החינוך, שהתנגד לסגירת המוסדות: "הקורונה לא קטלנית לתלמידים". החלטה סופית בנושא תתקבל מחר. 116 נדבקו בנגיף ביממה האחרונה, 5 נוספים מתו

עריכה: שאול אדם

בתי הספר ברחבי הארץ לא ייסגרו למרות העלייה בתחלואה - כך הוחלט בתום הערכת מצב שקיים הערב (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא יחד עם שר הביטחון בני גנץ, שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר החינוך יואב גלנט. הדיון התקיים בעקבות העלייה החדה המחודשת במספר חולי קורונה בקרב תלמידי ואנשי צוות בבתי ספר ברחבי הארץ, וברקע המתיחות המתפתחת בין משרד הבריאות למשרד החינוך בעניין הפעולות בהן יש לנקוט כדי להיאבק באותה התפרצות.

הדיון בנושא צפוי להמשיך מחר, כשנתניהו ביקש נתונים נוספים, וכן ביקש מהנוכחים לבחון כיצד ניתן לחזק את ההגנה על התלמידים. החלטה סופית תתקבל רק לאחר מכן.

גלנט הביע הערב התנגדות לסגירת בתי הספר ויצא נגד עמדת משרד הבריאות, שהמליץ לסגור את החטיבות והתיכונים בירושלים. "המציאות הזאת מאפשרת לנו ללמוד את העניין ולהמשיך ולהפעיל את מערכת החינוך. הניסוי הזה למעשה לא יקר, כי נגיף הקורונה לא קטלני לגביהם, המחלה קטלנית לאנשים מעל גיל 70 שלא נמצאים במערכת החינוך והם בגדול מהווים 90% מהתמותה", אמר השר. "לכן, עמדתנו היא שלא צריך לסגור את מערכת החינוך, ובמשרד הבריאות יכולים לחשוב אחרת, זה בסדר ולגיטימי, אבל אני אומר את עמדתי על סמך הנתונים שיש לי", הוסיף.

4,925 תלמידים ועובדי הוראה מצויים בבידוד, כשעוד 5,010 נמצאים בבית מאחר שמוסדות החינוך שלהם נסגרו. מספר החולים במערכת החינוך עלה ביממה האחרונה בשמונה, מ-217 ל-225, וחמישה בתי ספר נוספים נסגרו. בסך הכל, 36 בתי ספר נסגרו מחשש להתפרצות קורונה. לבד מהגמנסיה העברית והתיכון הרב-תחומי בחדרה, מספרים גבוהים של תלמידים בבידוד נרשמו גם בבית חינוך אזורי בבית ברל, בית ספר אהוד מנור באור יהודה, בית ספר קציר בחולון, בית ספר זלמן ארן בירושלים, בית ספר הרטמן בנים בירושלים, בית ספר אופק אדמים בגבעת זאב, תלמוד תורה דרכי יושר במודיעין עילית, בית יעקב החדש באשדוד, ומקיף ג' בבאר שבע.

לנתוני התחלואה המלאים במערכת החינוך

ראש הממשלה בנימין נתניהו ישיבת ממשלה 31 במאי 2020. רויטרס
יכנס הערכת מצב. נתניהו/רויטרס

בסך הכל, 116 בני אדם נדבקו בנגיף הקורונה ביממה האחרונה, ובכך עלה מניין הנדבקים הכולל ל-17,285, בהם 2,055 חולים פעילים ובתוכם 29 מונשמים. חמישה בני אדם מתו מהנגיף ביממה האחרונה ומניין המתים עלה ל-290. 14,940 החלימו ושוחררו לבתיהם.

טרם דבריו של השר, תקפו במשרדו את מדיניות משרד הבריאות ואמרו כי "נתוני התחלואה שמשרד הבריאות מציג לא השתנו דרמטית ואין שום הצדקה להביא לסגירה של החטיבות והתיכונים. זו תהיה פגיעה חסרת אחריות בתלמידים, בהורים ובמורים". עוד אמרו כי "במקביל, אנחנו חייבים להמשיך ולהיות עם אצבע על הדופק, לקיים הערכות מצב שוטפות, לנקוט במדיניות מחמירה ובמשנה זהירות במטרה למנוע מקרי הידבקות נוספים. בכל מקום שבו מזוהה חולה מאומת, המוסד החינוכי נסגר".

אתמול עלה מספר הנדבקים בנגיף הקורונה בגמנסיה העברית בירושלים ל-159. מלבד הגמנסיה העברית, גם בחדרה התבשרו יותר מ-2,180 מורים ותלמידים כי עליהם להיכנס לבידוד. הדבר אירע לאחר שתלמידת כיתה ז' בתיכון הרב-תחומי למדעים ולאומנויות בעיר התגלתה כנשאית של נגיף הקורונה. בנוסף לתלמידה, התגלו כחולים גם שני תלמידים נוספים, אחד מכיתתה של הנערה ואחד מהכיתה המקבילה, וכן המחנכת שלה. מאות תלמידים נוספים שנבדקו טרם קיבלו תשובות, בעוד מאות תלמידים משכבות נוספות צפויים להיבדק מחר. זהו לא בית הספר היחיד שבו התגלו היום מקרים חדשים של חשיפה לנגיף.

עוד בוואלה!

התפרצות קורונה במוסדות החינוך: כ-10,000 בבידוד, 31 בתי ספר סגורים

לכתבה המלאה
בדיקות קורונה בבית הספר התיכון הרב תחומי למדעים ואומניות ע"ש קלמן צהר, חדרה,1 ביולי 2020. שלומי גבאי
מערך הבדיקות בבית הספר בחדרה. אתמול/שלומי גבאי

עלייה נרשמה גם באזור הדרום כשתלמידים בתיכון מקיף ו' בבאר שבע, וכן בתיכון מקיף ע"ש גוטווירט בשדרות אובחנו כחיוביים לנגיף. למוסדות אלה מצטרפים בתי הספר בעין גדי, בערערה ובאל קסום שנותרו סגורים בעקבות תחלואה. בסך הכל, אלפי תלמידים ברחבי המדינה שוהים בבידוד בעקבות אותן התפרצויות ממקדות.

מוסדות חינוך קובעים בעצמם את המדיניות

עד שהגיעה ההחלטה הרשמית, מוסדות חינוך ועיריות החלו להודיע כי יקבלו החלטה בעצמם על אופי הלימודים. כך, רשת ברנקו וייס הודיעה כי כבר החל ממחר חלק מבתי הספר שלה ילמדו במתכונת קפסולות על מנת לרווח את הכיתות. "ההנחיות של משרד החינוך ומשרד הבריאות הופכות את המורים להיות שוטרים במקום אנשי הוראה, המתווה שהם דורשים ממוסדות החינוך ליישם פשוט בלתי אפשרי ואני לא מופתעת מהתפרצות הקורונה בבתי הספר אחרים", אמרה סיגל מורן, מנכ"לית הרשת ברנקו וייס, "בלתי אפשרי לקיים שמירת מרחק ראויה בין התלמידים בכיתות של שלושים תלמידים והדרישות אינן הגיונית, לכן החלטנו להחיל החל ממחר מתכונת המשלבת לימודים בכיתה ולימודים מהבית בחלק מבתי הספר. אנחנו מתכוונים להמשיך במגמה הזו בבתי ספר נוספים ברשת, חוץ מבבתי הספר האתגריים".

בעיריית תל אביב הנחו את בתי הספר שבתחומה לבחון מתכונת לימודים הכוללת גם למידה מרחוק, בהתאם לשיקול דעתם של מנהלי בתי הספר. גם בגבעתיים הודיעו לבתי הספר שתחת אחריותה שלמנהליהם מוקנית הסמכות להחליט בעצמם על אופי הלימודים.

בעירוני א' בתל אביב הוחלט בשיתוף עם ועד ההורים על למידה מרחוק עד סוף השבוע. תמי שעיה, יו"ר הנהגת ההורים בעירוני א', אמרה לוואלה! NEWS כי "עלו פחדים וחרדות וקושי של התלמידים להגיע ללימודים עם מסכות. יש 1,500 תלמידים בעירוני א', כיתות מאוד גדולות מבחינת מספר התלמידים. עשינו הצבעה בהנהגת ההורים והרוב הכריע על למידה מרחוק. בית הספר הרים את הכפפה והחליטו לראות איך הלימוד מרחוק יתנהל במהלך השבוע, יש למהלך הזה גם התנגדות. המהלך הזה קורה עד סוף השבוע ולאחר מכן ייבחן מחדש".

בדרום הארץ, ראש מועצת חורה מבקש ממשרד החינוך לסגור את בתי הספר בעיר לאחר שמורה בבית ספר, גננת ועובדת בבית ספר אחר נדבקו בקורונה. במשרד החינוך שוקלים לסגור את כל בתי הספר במועצה.

(עדכון ראשון: 19:34)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully