מושלים, שרים ועיתונאים: בולסונארו מצא את "האחראים" למשבר הקורונה

בעוד ברזיל הופכת למוקד התפרצות בולט של המגיפה, נשיא המדינה מתנער מאחריות על ניהול המשבר. במקום זאת, הוא מפגין נגד המגבלות שמטילים המושלים, מאשים את בתי המשפט ומפטר שרים שחולקים עליו. בינתיים, מספרי המתים מזנקים. "מה אתם רוצים שאעשה? אני לא מחולל ניסים"

אי-פי
צילום: רויטרס, עריכה: ירדנה עבודי-פוקס

ברזיל, המדינה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית, אבחנה כבר יותר מ-390 אלף נדבקים בנגיף הקורונה בשטחה, יותר מכל מדינה אחרת בעולם למעט ארצות הברית. ואולם, מומחים אומרים כי הנתון הזה נמוך משמעותית מהמספרים האמיתיים בשל מיעוט הבדיקות. העומס על בתי החולים של ברזיל, שזוכים לתקצוב נמוך, הביא אותם לסף התמוטטות במדינות מחוז רבות כשגם נמנע מהם טיפול.

אף שהפכה מוקד עולמי מרכזי, הנשיא ז'איר בולסונארו מתנער מכל אחריות למשבר, ומסיט אותה לעבר ראשי ערים, מושלים, שר הבריאות היוצא והתקשורת. בניגוד לכל אלה, הוא מציג את עצמו בתור קדוש מעונה שיוצא נגד הקונצנזוס ונאבק למען העמדה הפחות פופולרית, שלפיה סגירת הכלכלה תגרום ליותר נזק מתועלת. סירובם של מושלים להתיישר לפי הצו שפרסם, המאפשר לחדרי כושר להמשיך לפעול, נתקל בתגובה סמכותנית.

מציג את עצמו כקדוש מעונה. בולסונארו בעצרת תמיכה, ראשון (צילום: רויטרס)

לאחר שבית המשפט העליון של ברזיל קבע כי למדינות מחוז ולערים נתונה הסמכות להטיל מגבלות כדי למנוע התפשטות של הנגיף, בולסונארו צעד בכוונה ב-7 במאי דרך כיכר שלוש הרשויות שבבירה ברזיליה לבניין בית המשפט העליון, כשהוא מלווה בשורה של שרים ואנשי עסקים, ודרש להקל במגבלות אלה.

"מדינות מסוימות הלכו רחוק מדי עם הצעדים שנקטו, וההשלכות מתדפקות על דלתנו", אמר, והוסיף כי עשרות מיליוני ברזילאים איבדו את הכנסותיהם - תוך שהוא מצביע על כמה ראשי מחוזות וערים בתור האחראים למצב ומציין אותם בשמם שוב ושוב.

כשנשאל על מספרי המתים הגבוהים בברזיל, שעקפו את אלו של סין, הוא העמיד פנים שאין ביכולתו לעשות משהו בנידון: "אני לא מחולל ניסים. מה אתה רוצה שאעשה?". יועץ שלו כינה את איסור הנסיעות שהוטל על ברזיל על ידי ארצות הברית בשל התפשטות הנגיף "היסטריה עיתונאית".

עוד בוואלה!

כתב עת מדעי קובע: האיום הגדול על ברזיל בזמן הקורונה - בולסונארו

לכתבה המלאה

בהתייחס לפתיחת המסחר במדינה אמר בולסונארו כי "פתיחה מחדש של הכלכלה היא סיכון שאני לוקח מכיוון שאם המצב יחמיר, זה יפגע בי". פחות משבועיים לאחר מכן, אחרי שמספר המתים מהווירוס בברזיל זינק ל-5,000, התנער הנשיא הברזילאי מאחריות. "אתם לא מתכוונים להטיל עליי את האחריות, שאינה שלי, למספרים האלה", אמר לעיתונאים.

כמעט חודש לאחר מכן, מספר המתים במדינה, שבה חיים יותר מ-211 מיליון בני אדם, עלה ביותר מפי ארבעה ל-24,746, והוא מוסיף לגדול.

"אני לא מחולל נסים. מה אתה רוצה שאעשה?". בולסונארו, שבת (צילום: רויטרס)

במוצאי שבת האחרון הוא אף סיפק דוגמה אישית להצהרותיו, הפעם כשאכל נקניקיה בדוכן רחוב בברזיליה. סרטון וידאו שפרסם בפייסבוק הראה תומכים שלו מגניבים תמונות סלפי וקוראים לו בכינויו - "מיתוס", בעוד אנשים שנמצאים בהסגר ביתי עצמי בדירות המשקיפות על המאורע מתופפים על סירים ומחבתות במחאה.

הנשיא הברזילאי פיטר את שר הבריאות הראשון שמינה, לואיז אנריקה מנדטה, בגין תמיכתו במדיניות המושלים. בנאום פרישתו התייחס מנדטה לבולסונארו באמצעות אזכור מספרו של אלבר קאמי "הדבר". הרומן, שמספר על עיר מוכת תחלואה, כולל קטע שאומר שאלו שלא האמינו במגיפה מתו ראשונים משום שלא נקטו אמצעי זהירות.

שר הבריאות השני של בולסונארו, נלסון טייש, התפטר כחודש לאחר מכן לאחר שחלק בגלוי על דעתו של הנשיא בנוגע לכלורוקין, התרופה נגד מלריה שצוינה כמה פעמים על ידי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בתור טיפול חיוני לקורונה. במהלך כהונתו בת 17 החודשים, בולסונארו הביע לא פעם הערצה גלויה לטראמפ ולארצות הברית.

הפגנת תמיכה בבולסונארו בבירה ברזיליה, ראשון (צילום: רויטרס)

לאחר שהילל את הכלורוקין והשתמש בצבא כדי להגביר את ייצור התרופה, בולסונארו הודה בשבוע שעבר כי אין הוכחות מדעיות ליעילותה. אולם, אמר, העם "במלחמה", ועדיף להילחם ולהפסיד מאשר לא להילחם בכלל. בברזיל יש עדיין שר בריאות זמני בלבד - גנרל חסר ניסיון בריאותי.

תומכי בולונסארו ערכו ביום ראשון האחרון הפגנה קטנה מול ארמון הנשיאות בברזיליה, כפי שעשו בקביעות בשבועות האחרונים. בולסונארו הצטרף אליהם ושוב הרים ילדים בזרועותיו. הוא שיתף סרטון עם צילום אווירי של ההפגנה שחשף רחבה מאויישת בדלילות. להפגנה הגיעו ככל הנראה כאלף איש, בעיר של שלושה מיליון תושבים. על אחד השלטים נכתב כי "סגרים הורגים יותר מהנגיף הסיני!".

באותו היום אסר טראמפ כניסה לארצות הברית של זרים המגיעים מברזיל. הנשיא האמריקני כבר אסר כניסת מטיילים מסוימים מסין, אירופה, בריטניה ואירלנד, ובמידה פחותה, מאיראן. הוא לא אסר כניסה לנוסעים מרוסיה, שנמצאת כרגע במקום השלישי בעולם מבחינת מספר הנדבקים.

מצטרף למפגינים. בולסונארו בעצרת מחאה נגד צעדי הסגר, בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)

היועץ המיוחד של בולסונארו לעניינים בינלאומיים, פיליפה מרטינס, אמר כי האיסור נובע מגודל האוכלוסייה בברזיל. "אין שום דבר ספציפי נגד ברזיל. התעלמו מההיסטריה בעיתונות", אמר. בולסונארו שיתף את התגובה של מרטינס ברשתות החברתיות אך לא הגיב לעצמו.

בסקר שנערך בברזיל בשבוע שעבר, 58% מהנשאלים דירגו את התגובה למגיפה של בולסונארו כגרועה או נוראה, ורק 21% דירגו אותה כטובה או מצוינת. מושלים זכו לדירוג טוב פי שניים בשני הקריטריונים.

מיגל לאגו, המנהל של מכון ברזיל ללימודי מדיניות בריאות, שמייעץ למנהלי בריאות הציבור, אמר לסוכנות הידיעות אי-פי כי "הרס וכאב לב פרוסים מתחת לוואקום המנהיגותי", והוסיף ששני שרי בריאות עזבו את תפקידם במהלך המגיפה, והפכו את ברזיל לאומה היחידה בעולם שיכולה לטעון להישג מפוקפק שכזה.

לאגו טוען שברזיל "לחלוטין לא מסוגלת להתמודד עם המשבר הזה ולהגיב לו כמו שצריך - במנהיגות מלאה, במסרים ברורים, ביציבות פוליטית ובאחדות - זה לא המקרה כאן". מה שאנחנו רואים פה זה היעדר רצינות ומיומנות מוחלטים".

הישג מפוקפק. התפטרות שר הבריאות נלסון טייש, החודש (צילום: AP)

איאן ברמר, נשיא קבוצת הייעוץ הפוליטי אירואסיה, צייץ החודש בטוויטר שטראמפ יצטרך לפטר את המומחה הבכיר של ממשלתו בנגיף ואת ממשיכו בתפקיד, להצטרף לעצרות נגד צעדי הסגר, ולהרחיב את הטיפול בכלורוקין "כדי להתקרב לרמה של חוסר היכולת לנהל משבר" של בולסונארו.

עם עזיבתו את מעון הנשיאות ביום שני בבוקר, סירב בולסונארו לענות על שאלות הכתבים. תומכת אחת תפסה את תשומת לבו והתחננה בפניו לפתוח בקמפיין "תעמולה מאסיבי" לשיפור תדמיתו השלילית בחו"ל.

"העיתונות העולמית היא שמאלנית", הוא אמר בקור רוח, והצביע על עיתונאים במקום. לאחר שנכנס למכוניתו, פנו תומכיו לעבר העיתונאים, כינו אותם "זבל" ו-"קומוניסטים", עשו לעברם תנועות מגונות ואיימו עליהם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully