דוח של רח"ל: משרד הבריאות לא ערוך למגיפה; המנכ"ל: לא מכיר

ראש רשות החירום לשעבר הציג בוועדת הקורונה ממצאי דוח ממנו עולה כי כשירותו של המשרד לתרחיש פנדמיה "נמוכה מאוד עד לא קיימת". בר סימן טוב נמנע מלהגיב על הטענות והדגיש: "המנגנונים במשרד הבריאות שאמורים לתפקד בשעת חירום בסך הכול פועלים ברמת סנכרון ותיאום גבוה"

צילום: ערוץ כנסת, עריכה: ירדנה עבודי-פוקס

תא"ל (במיל') זאב צוק רם, לשעבר ראש רח"ל וסגן ראש המל"ל, הציג הבוקר (שני) בוועדת הקורונה ממצאי דוח שנערך אשתקד, מהם עולה כי כשירותו של משרד הבריאות לגבי תרחיש של מגיפה "נמוכה מאוד עד לא קיימת". צוק רם סיפר כי "כראש רח"ל בתחילת נובמבר 2018 ביצעתי תרגיל פנדמיה כולל ניתוח תרחיש עם כל משרדי הממשלה, הרשויות, הגופים שמטפלים במשק ואחת החולשות הגדולות שהתגלו היא חולשת משרד הבריאות בהיערכות לחירום ומתן המענה הנדרש לסוג אירוע כזה".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, נשאל בדיון לגבי הדוח, המסווג כסודי ביותר, וטען כי לא קרא אותו. לדבריו, "אני חושב שמשרד הבריאות הוא אחד המשרדים שערוכים יותר טוב לחירום והמשבר הנוכחי הוא דוגמה לכך. המנגנונים במשרד הבריאות שאמורים לתפקד בשעת חירום בסך הכול פועלים ברמת סנכרון ותיאום גבוה".

עוד בוואלה! NEWS

הממשלה תדון היום בחזרה הדרגתית ללימודים: כך פעלו במדינות אחרות בעולם

לכתבה המלאה
"לא התכוננתי לדבר על הדוח הזה". בר סימן טוב (צילום: אתר רשמי, יונתן זינדל/פלאש90)

יו"ר הוועדה, ח"כ עפר שלח (יש עתיד-תל"ם), דרש מבר סימן טוב להגיב לממצאי הדוח. "אני מוכן לעבור שוב על הדוח, לא עברתי עליו לפני הדיון. כמוך, גם אני לא קראתי את הדוח לפני הדיון", אמר מנכ"ל משרד הבריאות.

בתגובה שאל שלח: "מה זאת אומרת? זו המערכת עצמה מוציאה את הדוח הזה אחרי תרגיל של המערכת עצמה. מה שווה הדוח אם לא מפיצים אותו בראש ובראשונה לכל הגורמים במשרד הבריאות ואחר כך עושים מעקב שהלקחים שלו מתבצעים?". בר סימן טוב ענה כי "אני לא יודע באיזה תרגיל מדובר. אנחנו עושים תרגילים באופן שוטף. לא התכוננתי לדבר על הדוח הזה, אני אוכל לדבר על המנגנונים במשרד. אם תרצו לדבר על הדוח אעשה שוב שיעורי בית ואתן לכם התייחסות מלאה".

"מה שווה הדוח אם לא מפיצים אותו ועוקבים שהלקחים שלו מתבצעים?". שלח, היום (צילום: אתר רשמי, ללא)

טרם הדיון קרא שלח להחזיר ככל הניתן את פעילות בתי החולים שאינה קשורה לקורונה. יו"ר הוועדה הדגיש כי "לעצירת הפעילות הזו כבר היה מחיר בחיי אדם, ועוד עלול להיות לה מחיר כבד בחולים שלא יאובחנו ולא יטופלו בזמן. משרד הבריאות צריך להוציא הנחיות ברורות בנושא, ובתי החולים וקופות החולים צריכים להבהיר לציבור שהפעולות האלה נדרשות ומתבצעות תוך בטיחות מלאה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully