המסמך הנעלם: בניגוד לסיפורי הכיסוי, הדילמה של ימינה מתחילה ונגמרת בג'ובים

השאלה אם הרשימה תהיה חלק מהקואליציה אינה אידיאולוגית, אלא מאבק פנימי בין ארבעה ראשי סיעות ומעט מדי תיקים. נתניהו, שחושש שימינה תאגף אותו מימין באופוזיציה, יצטרך לשלם מחיר יקר

צלם: ניב אהרונסון, עריכה: שאול אדם

ערב סגירת הרשימות לכנסת ה-23, חברי הכנסת של מפלגת ימינה התרוצצו בזה אחר זה במסדרונות הכנסת. המועד האחרון להגשת הרשימות היה מרחק פסיעה אבל ההכרעה הסופית עדיין לא נפלה. האם נפתלי בנט ואיילת שקד יילכו יחד עם בצלאל סמוטריץ' ורפי פרץ? מה יעלה בגורל ההסכם שנחתם שבועיים קודם בין הבית היהודי ועוצמה יהודית? אלה היו רק חלק מהשאלות שאף אחד לא ידע לענות עליהן בזמן אמת.

הלחץ היה כה גדול. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, רבנים ואנשי המפלגה עצמה היו מעורבים בניסיונות להכריע לפה ולפה. לבסוף נפלה ההכרעה - הולכים יחד אך משאירים את עוצמה יהודית לבד. כולם רצו לועדת הבחירות כדי להגיש את הרשימה אבל מסמך אחד וחשוב שכחו בדרך. המסמך שיכריע את סדר חלוקת התפקידים בין בנט, שקד, פרץ וסמוטריץ'.

עוד בוואלה!

גורמים בימינה: "נתניהו מראה לנו את הדרך החוצה". יש עתיד: "פגיעה בדמוקרטיה"

לכתבה המלאה

כעת ארבעתם משלמים את המחיר. השאלה האם ימינה תהיה חלק מהקואליציה של נתניהו ובני גנץ אינה שאלה של אידאולוגיה או ערכים, כי אם שאלה של תפקידים. ארבעה ראשי מפלגות ששווים כל אחד שני מנדטים, וכל אחד מהם סבור שהוא ראוי יותר מהשני לקבל תפקיד שר בממשלה הבאה אבל אין מספיק תיקים עבור כולם.

שאלה של תפקידים. שקד, בנט וסמוטריץ' בכנס השקת ימינה (צילום: ראובן קסטרו)

לא די בכך שבנט כיו"ר המפלגה והאיש החזק בה יקבל כעת הצעה לכהן כשר החוץ או הבריאות, השאלה היא כיצד הוא פותר לאחר מכן את הרצון העז של כל שלושת חבריו לכהן בתפקיד שר. הרי ברור שאם נתניהו היה מציע לימינה שלושה תיקים או יותר, זו הייתה זוחלת לממשלה מבלי להסס אפילו דקה אחת נוספת. זה לא אבי ניסנקורן במשפטים וגם לא מנהלת הבדואים בנגב לעמיר פרץ. זה בהחלט סיפור כיסוי שמצלצל טוב לבוחרי המפלגה, אבל רחוק מאוד מהאמת.

אבל נתניהו לא יכול להרשות לעצמו לומר "זו בעיה שלהם, שיפתרו אותה ביניהם", הוא זה שצריך לעשות הכל כדי שימינה תכנס לממשלה הזו. אם ששת הח"כים של ימינה יהיו חלק מהקואליציה הבאה, לנתניהו יהיו 61 חברי כנסת מהימין, כולל צבי האוזר ויועז הנדל, וזה עשוי להציל אותו במהלכי הסיפוח או בכל צעד שנוי במחלוקת שינסה לקדם.

יצטרך לשלם מחיר. נתניהו ובנט (צילום: ראובן קסטרו)

הדבר האחרון שנתניהו צריך בתקופה שבה הוא מתמודד עם כתבי אישום זה את בנט, סמוטריץ' ושקד יושבים יחד באופוזיציה ובוחנים בקפידה מימין כל צעד שהוא עושה. כדי להימנע מכך הוא יצטרך לשלם מחיר, כזה שנחשב יקר גם מול אנשי הליכוד הממורמרים ושאר השותפות הקואליציוניות בבלוק הימין, שידרשו לשנות את מפתח חלוקת המנדטים בהתאם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully