רגע לפני גזר הדין: ישראלי הנאשם באונס בארה"ב חזר בו מהודאתו

משה ג'ורנו הוסגר לארה"ב והואשם באונס נערה בפיטסבורג לפני 15 שנים. הוא הודה במעשיו וחתם על עסקת טיעון, אולם כעת חזר בו וביקש לנהל משפט חדש בטענה כי לאורך כל הדרך עמד על חפותו. בכוונתו לטעון כי דגימת הדנ"א זוהמה וכי אמינותה של הנערה נחלשה

18/03/2020
צילום: חדשות הערב, כאן 11, עריכה: טל רזניק

(בווידאו: ביהמ"ש גזר 4 חודשי מאסר על תנאי על הצעירה הבריטית בפרשת המין בקפריסין)

משה ג'ורנו, תושב אופקים שהוסגר בפברואר אשתקד לארצות הברית הנאשם באונס נערה, חזר בו מהודאתו. ג'ורנו נמלט לישראל ב-2004 לאחר שבת 15 התלוננה כי אנס אותה. ביום שני היה אמור להינתן גזר הדין במשפטו, אבל הוא חזר בו מהודאתו מחודש דצמבר, והוא דורש להישפט בטענה כי הוא "באופן אבסולוטי, מוחלט, 100% זכאי".

האירוע התרחש כשבאחר הצהריים של 6 בספטמבר 2004 הנערה הגיעה עם חברה לחנות הבגדים של ג'ורנו, "מו-גיר", ברובע דורמונט של מטרופולין העיר פיטסבורג. ג'ורנו הואשם שהוא הוליך אותה ואת חברתה למכון השיזוף הצמוד, שהיה בבעלותה של חברתו לשעבר. כשהגיעו למכון, נתן לה תא שיזוף נפרד מזה של חברתה ללא אפשרות לנעילה. לאחר שהורידה את בגדיה, נכנס לתא השיזוף באמתלה של עזרה במריחת קרם הגנה, ואנס אותה. הנערה הודיעה לחברתה שעליהן לעזוב את המקום, דיווחה לאמה עוד באותו יום, ונגד ג'ורנו נפתחה חקירה.

עוד בוואלה!

לאחר 15 שנה: תושב אופקים יעמוד לדין בגין אונס נערה בפיטסבורג

לכתבה המלאה
עורר עניין תקשורתי רב. הסגרתו של ג'ורנו(צילום: צילום מסך, -)

הוא נעצר זמן קצר אחר כך והובא אזוק לבית משפט בעיר פיטסבורג. בבית המשפט טען שהנערה "התחילה איתו" ושוחרר בערבות תוך שהחקירה נמשכה. כשהגיע הזמן להתייצב בבית המשפט שוב, התברר לתביעה שהוא התנדף הרבה קודם לכן. זמן קצר אחר שחרורו, ג'ורנו עלה על טיסה לישראל בסיוע הדרכון הישראלי שלו.

בדצמבר 2009 ה-FBI הגיעו אל עמוד פייסבוק שג'ורנו פתח, ובתום מאבק משפטי ארוך שניהלו עבורו עורכי הדין אביגדור פלדמן, תומר נוה וימימה אברמוביץ', הכריע בית המשפט העליון לטובת פרקליטות המדינה. שרת המשפטים דאז, איילת שקד, אישרה את הסגרתו, ובלוויית סוכן פדרלי ושריף הוטס ג'ורנו לפיטסבורג ונעצר עם נחיתתו.

שובו לארצות הברית ותמונותיו אזוק, עוררו שם עניין תקשורתי רב בצדק המאוחר שנעשה. הפעם לא הוענק לו שחרור בערבות והוא מוחזק מאחורי סורג ובריח מאז. לאחר שהתברר שדגימת דנ"א שלו תואמת דגימה שנלקחה מזירת האירוע לפני 15 שנים, הוגש נגדו כתב אישום תוך זמן קצר. ג'ורנו טען לחפותו, המשפט עמד להיפתח, אבל ברגע האחרון חתם סנגורו על עסקת טיעון עם התביעה. במסגרת העסקה הוא הודה במיוחס לו, ובתמורה נמחקה עבירת האינוס והוא הורשע על פי הודאתו בעבירות מין חמורות אחרות.

"זכאי באופן אבסולוטי". ז'ורנו(צילום: אתר רשמי, -)

לפני כמה ימים הוא ביקש לחזור בו מהודאה, וסנגורו הודיע לבית המשפט כי הוא מבקש שחרור מייצוגו. עתה ג'ורנו טוען כי לאורך כל הדרך עמד על חפותו וטוען טענות קשות נגד עורך הדין שייצג אותו. לטענתו הוא ביקר אצלו בכלא כמה פעמים בלבד ולפרקי זמן קצרים, מעולם לא ניתח את התיק ברצינות, לא שקל הכנת הגנה ואכן כלל לא הכין אותה. הוא מתכוון לטעון כי דגימת הדנ"א זוהמה, וכי אמינותה של הנערה, היום אישה בשנות ה-30 לחייה, נחלשה בשל תביעה אזרחית לפיצויים שהגישה נגדו.

ג'ורנו מתכנן להעמיד שורה של עדי אופי התומכים בחפותו ויעידו לטובתו. לדבריו הבין כי הוא יכול לחזור בו מהודאתו, למרות שהיה לו מתורגמן לעברית. המתורגמן לא יכול היה להופיע לדיון, בגלל חששו לטוס לפיטסבורג, בשל בהלת נגיף הקורונה. באמצעות עורך דין אחר ששכר הוא מבקש לנהל משפט מול מושבעים. טרם הוגשה עמדת התביעה בעניין.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully